Pokud se Vám e-mail nezobrazuje správně, klikněte zde.
If the newsletter seems to be distorted, click here.

     

Představujeme nové kolegy

Jan Kovář
Mgr. Jan Kovář, Ph.D., který s námi spolupracoval již od října loňského roku, je nyní naším kmenovým výzkumným pracovníkem. Zeptat se jej můžete především na otázky týkající se Evropské unie. Mezi jeho oblasti zájmu patří evropská integrace, institucionální rámec EU a jeho reforma, volby do Evropského parlamentu, Brexit, role politických stran a médií v procesu evropské integrace, migrační a azylová politika, ochrana hranic a Schengen či vnitřní bezpečnost EU.


Jakub Eberle
Jakub Eberle, MLitt., nový výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů, navázal na svou pozici externího spolupracovníka ÚMV. Ve svém výzkumu se zaměřuje především na kritické teorie mezinárodních vztahů, diskurzivní teorie a metodologie a stejně jako Vladimír Handl se zajímá o německou zahraniční politiku.


Michal Kouřil
Mgr. Bc. Michal Kouřil je doktorandem společného programu ÚMV a Metropolitní univerzity Praha, který byl vybrán, aby spolupracoval s Ústavem mezinárodních vztahů. Mezi jeho oblasti zájmu patří především Thajsko a Barma, zejména pak thajská historie, společnost a kultura, thajské para-militární jednotky, bezpečnostní otázky v oblasti hranic mezi Thajskem a Barmou, konflikty v Barmě, ozbrojené skupiny v Barmě a v neposlední řadě drogová geopolitika v rámci Zlatého trojúhelníku.


Publikace ÚMV

Česká republika v mezinárodních organizacích
Představujeme Vám novou publikaci kolektivu autorů Michala Kořana, Veroniky Bílkové, Michala Kolmaše a Šárky Kolmašové. Jedná se o první publikaci svého druhu nabízející unikátní a komplexní analýzu členství ČR v mezinárodních organizacích.


Využijme více českou veřejnou diplomacii v Číně!
Naše vztahy s Čínou jsou historicky asi nejlepší a mají i nadále vzestupný trend. Toho je třeba využít a zaručit, aby Česká republika pronikla do a zůstala v povědomí čínských investorů, nejen jako malá část skupiny 16. Právě o pozitivním momentu v bilaterálních vztazích a o tom, jak je možné vše ještě zlepšit, pojednává nový policy paper Rudolfa Fürsta.


Scénáře vývoje mezinárodního bezpečnostního prostředí (2016)
Přinášíme Vám další publikaci ze série Scénářů vývoje mezinárodního bezpečnostního prostředí. Jaké hlavní události se udály v bezpečnostním sektoru a jaká je prognóza dalšího vývoje v jednotlivých částech světa? Ať už Vás zajímá vývoj pravděpodobný nebo scénář typu černá labuť, ať se zaměřujete na Čínu nebo například na Blízký východ, přečtěte si nové Scénáře kolektivu ÚMV.


Novinky

Stáž na pozici asistent/ka výzkumu
Ústav mezinárodních vztahů nabízí stáž na pozici asistent/ka výzkumu genderových aspektů mezinárodních vztahů, evropské politiky a české zahraniční politiky. Náplní stáže bude získávání a zpracovávání empirických materiálů pro vybrané výzkumné otázky.


Mediální výstupy

Cameronova jednání
Náš nový výzkumný pracovník Jan Kovář v sérii mediálních vystoupení analyzoval cestu Davida Camerona na kontinent a jeho s jednání s Bohuslavem Sobotkou i Jean-Claudem Junckerem.


Ruské aféry
Petr Kratochvíl se dlouhodobě zajímá o Rusko a jeho zahraniční politiku. Český rozhlas jej proto dvakrát požádal o vystoupení, poprvé v souvislosti s ukončením vyšetřováním vraždy bývalého ruského agenta Litviněnka, podruhé pak v souvislosti s ruskou rolí v syrském konfliktu.


Německo chce snížit počet migrantů
Vladimír Handl se pro několik médií vyjádřil k reakci německé politiky na vyhlášení horní hranice pro přijímání uprchlíků v Rakousku, jednáním mezi Evropskou unií a Tureckem a k tomu, že postoj České republiky vůči migrantům může ovlivnit i naše vztahy s Německem.


Koľko utečencov do Európy prišlo, kto ich lákal a kam ísť nechcú
Michal Cenker analyzuje některé základní statistické údaje o migračním proudu v loňském roce a snaží se nastínit určité hlavní trendy. Zároveň však dodává, že bilancovat zatím nemá smysl, migrace do Evropy totiž ještě ani zdaleka nekončí.


Sporné kroky polské vlády
Současné kroky polské vlády znepokojují polské sousedy i další země EU. Dle slov Michala Kořana na Polácích samotných nyní závisí, jak vývoj v zemi dopadne, a kam až nechají vládní stranu zajít. Zároveň by ale i země V4 měly zabránit tomu, aby se Polsko ocitlo zcela v izolaci. Současnou situaci v Polsku komentoval Michal Kořan pro Horizont ČT24 i ihned.cz


Saúdové bojují s Íránem o moc, o šíity a sunnity tolik nejde
„Zhoršení vzájemných vztahů bude mít dopad nejspíše i na řešení situace v Sýrii nebo Jemenu,“ myslí si Jan Daniel, kterého o vysvětlení aktuálního napětí mezi oběma zeměmi požádala redaktorka iDNES.cz Sabina Netrvalová.
Kontakt

Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3
Praha 1 - Malá Strana
118 50
tel.: +420 251 108 111
fax: +420 251 108 222

e-mail: info@iir.cz
Tento email je generován automaticky, prosím neodpovídejte na něj.

Nechcete-li nadále dostávat informace o činnosti ÚMV, klikněte zde.