Pokud se Vám e-mail nezobrazuje správně, klikněte zde.
If the newsletter seems to be distorted, click here.

     

Novinky

Studujte u nás
Zvažujete doktorské studium? Neváhejte a přihlaste se na společný program Metropolitní univerzity Praha a Ústavu mezinárodních vztahů "Mezinárodní vztahy a evropská studia" nebo "International Relations and European Studies". Termín pro podávání přihlášek je 30. 4. 2016.


Mediální vystoupení

(Ne)řešitelná migrační krize?
Na hranicích Makedonie a Řecka se tísní až 10 tisíc migrantů. V dalších měsících by do Řecka mohlo připlout až 200 tisíc lidí. Má tato situace nějaké řešení? Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska je nynější migrační krize testem limitů Evropské unie. I proto vyzval ekonomické migranty, aby do Evropy nechodili, že riskují své životy a utrácejí peníze zbytečně. Najde se nakonec společné evropské řešení migrační krize, nebo převládnou unilaterální kroky jednotlivých členských států? Dozvíte se v sérii mediálních vystoupení Jana Kováře.


Výsledky slovenských voleb
Výsledky slovenských parlamentních voleb mnohé překvapily, mnohé šokovaly. Ocitne se nyní Slovensko v izolaci? Jak ovlivní výsledky voleb visegrádskou spolupráci? A co, či kdo, je důvodem kontroverzních volebních výsledků? Nejen na tyto otázky odpovídal v pořadu Horizont ČT24 Michal Kořan.


Dopady Brexitu
Jan Kovář se rovněž v sérii mediálních vystoupení vyjádřil k možnému odchodu Velké Británie z EU a také k tomu, kdo by případně mohl jejího příkladu následovat.


Co o nás říkají ostatní? Reputace Čechů je srovnatelná s Řeky
Jak vnímají ostatní perspektivu přežití Evropské unie a jak ji vnímáme my? A jak působíme na ostatní obyvatele Evropské unie? Průzkum veřejného mínění v Evropské unii, který vypracoval Lord Ashcroft, okomentoval pro iDNES.cz Vít Beneš.


Mýtus poskytování ochrany mimo Evropskou unii
Jan Blažek na serveru migraceonline.cz kriticky reaguje na text Jakuba Jandy, který se zabýval možností zřídit centra pro žadatele o azyl mimo Evropskou unii.


Merkelová v izolaci
Série vystoupení našich odborníků se zabývala pozicí kancléřky Merkelové i jejím jednáním s Tureckem. Je načase očekávat konec její slibné politické kariéry, nebo ještě neřekla své poslední slovo? A pomůže Turecko snížit počty uprchlíků, kteří se vydávají dále do EU?


Mezinárodní politika

Migrační krize udělala z V4 po letech evropského aktéra
Zuzana Gruberová připomíná v článku publikovaném v Mezinárodní politice konferenci k 25. výročí vzniku Visegrádské spolupráce a především hlavní argumenty, které na ní zazněly. Konference se zúčastnili ministři zahraničních věcí V4 a konala se po návštěvě premiérů V4 v Praze. Často diskutovaným tématem tak byla migrace a postoj V4 k ní.


Egypt pět let po revoluci – represe, strach a rezignace
Série analýz a mediálních vystoupení Heleny Burgrové na téma současné situace v Egyptě, která je dle ní v mnohém horší, než byla dřív, vyvrcholila článkem pro Mezinárodní politiku. Zajímá-li Vás odborný pohled na zemi pyramid, je tento článek ten pravý pro Vás.
Kontakt

Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3
Praha 1 - Malá Strana
118 50
tel.: +420 251 108 111
fax: +420 251 108 222

e-mail: info@iir.cz
Tento email je generován automaticky, prosím neodpovídejte na něj.

Nechcete-li nadále dostávat informace o činnosti ÚMV, klikněte zde.