Centrum evropské bezpečnosti

Centrum evropské bezpečnosti Ústavu mezinárodních vztahů

Ústav mezinárodních vztahů založil své nové Centrum evropské bezpečnosti (CES), aby se zhostilo výzvy zkoumat nové kontury vznikajícího globálního bezpečnostního (ne)pořádku, a to z evropského – a především středoevropského – pohledu. Mezi řadou jiných center bezpečnostního výzkumu ve střední Evropě vyniká CES v tom, že propojuje odborníky z oblasti bezpečnostních i evropských studií. Nejedná se o centrum čistě bezpečnostní, ani o centrum čistě zaměřené na evropskou integraci. Místo toho bude CES poskytovat komplexní pohled na bezpečnost v Evropě, bezpečnost Evropy a roli EU a jejích členů jakožto bezpečnostních aktérů. Jsem si jistý, že Centrum evropské bezpečnosti bude kvalitně přispívat k činnosti Ústavu mezinárodních vztahů a že se brzy prosadí jako jedno z předních center evropské bezpečnosti v regionu i mimo něj. ... (pokračování zde)

Prof. Mgr. Ing. Petr Kratochvíl, Ph.D., Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, v. v. i

European Security Spotlight

Fortress Britain vs. Liberal Britain: Responding Effectively to Terrorism

"With troops on the streets after the Manchester attack, liberal Britain is threatened by harsh (and ineffective) responses to terror," writes Benjamin Tallis in the newest European Security Spotlight related to the possible British responses to the terrorist attack in Manchester. (Benjamin Tallis)

 

 

A European Response to Russian Intelligence Activity

Intelligence is traditionally considered to be an additional source of data and insights to inform  policy makers. However, in recent years it has become increasingly clear that Russia’s spies have adopted – encouraged by the Kremlin – a much more aggressive and active role akin to  that assumed by intelligence agencies in time of war. Their considerable support for paramilitary groups, pro-russian political parties and efforts aiming to influence the electoral process- all these activities represent an imminent threat to all (not only) European countries. How they should react to this unprecedented challenge and thus protect themselves from having their hard-won democracy affected by russian interests? (Mark Galeotti)

Russia’s Nuclear Brinkmanship, 26. 7. 2016

Since Russia's annexation of Crimea in March 2014 and subsequent deterioration in Russia's relations with the EU and NATO, nuclear deterrence returned to the forefront of debates on European security. NATO leaders are under pressure to re-open NATO's own nuclear deterrence posture. The communiqué adopted at the recent NATO summit in Warsaw pointed to Russia's "irresponsible and aggressive nuclear rhetoric", and explicitly affirmed the role of strategic nuclear forces in NATO's revamped policy of deterrence...(Ezy Sassoon)

Více European Security Spotlight

Náš tým

Benjamin Tallis
Výzkumný pracovník
tallis@iir.cz

 

 

 

 

 

Michal Šimečka
Výzkumný pracovník
simecka@iir.cz
Jan Daniel
Výzkumný pracovník
daniel@iir.cz

 

 

 

 

  

Jan Eichler
Výzkumný praocvník
eichler@iir.cz

 

 

 

 

 

Nahoru