Co ne/čekat od nové německé vlády

Náš externí spolupracovník, Vladimír Handl, se v interview pro Info.cz pokusil o předběžné hodnocení nastupující vlády SRN. Uvedl mimo jiné, že pro novou vládu nebude otázka kvót pro přerozdělování uprchlíků v EU prioritou, téma nicméně zůstane na agendě a bude součástí širšího úsilí o reformu a posílení EU i o posílení principu solidarity. Německo se bude snažit získat země Visegrádu pro spolupráci v oblastech, kde mají podobné zájmy a přístupy.

Německá sociální demokracie odhalila, kdo za její stranu zasedne v nové koaliční vládě pod vedením Angely Merkelové. Asi největší pozornost poutá Heiko Maas, který z ministerstva spravedlnosti přešel do vedení německé diplomacie, a nahradil tak dosavadního ministra zahraničí Sigmara Gabriela. Maas je však známý pro svou kritiku zemí střední a východní Evropy, které odmítají přerozdělování běženců podle kvót. Mají se tedy země Visegrádské čtyřky připravit na tvrdší přístup ze strany Německa? A co čekat od dalších nových ministrů, které dnes Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) do vlády nominovala?

Po týdnech spekulací, kdo obsadí klíčové rezorty v nově sestavené velké koalici stran CDU/CSU s SPD, je po dnešku jasno. Německá sociální demokracie zveřejnila jména tří mužů a tří žen, které zasednou v pořadí již čtvrté vládě Angely Merkelové. Největší otazníky dlouhou dobu visely především nad tím, kdo se za SPD postaví do čela klíčového rezortu – ministerstva zahraničních věcí. Končící předseda strany Martin Schulz totiž oznámil, že v nové vládě neusedne, a dosavadní šéf diplomacie Sigmar Gabriel ztratil v sociální demokracii důvěru. Dnes tak vedení strany oznámilo, že se postu ministra zahraničí ujme dosavadní ministr spravedlnosti Heiko Maas.

„Heiko Maas je velmi dobře připravený a pro agendu zahraničních věcí je určitě schopný. Je umírněný a zároveň schopný politik, který má podporu ve straně. Podle mého to tedy bude dobrá nominace,“ hodnotí pro INFO.CZ volbu sociální demokracie odborník na německou politiku z Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) Vladimír Handl, který ale zároveň upozorňuje, že to, jak si Maas povede na postu ministra zahraničí, se teprve uvidí.

Už dnes je ale známé to, že si jednapadesátiletý politik ve svých projevech často nebere žádné servítky a je proslulý svojí přísnou kritikou krajně pravicových stran a nenávistných projevů. Jako ministr spravedlnosti například prosadil zákon, který umožňuje tvrdě trestat provozovatele sociálních sítí, pokud nebudou ze svých stránek důsledně mazat nenávistné protiprávní příspěvky a komentáře. Nová pravidla, podle kterých tak facebooku a dalším hrozí pokuta ve výši až 50 milionů eur (1,3 miliardy eur), však část německé populace tvrdě kritizovala s tím, že jde o omezování svobody slova. „Určitě byl na straně silnějšího státu, ale to v dané situaci a jeho funkci nebylo překvapivé. A on to ustál,“ komentuje tehdejší kritiku Maase Handl.

...

Celý článek naleznete na Info.cz.

JUDr. Vladimír Handl, CSc.,je externím spolupracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů. Specializuje se na zahraniční a bezpečnostní politiku Německa a také na politické a historické aspekty česko-německých vztahů.

 

Nahoru