Kerčská krize ohrožuje Nord Stream 2. Incident je pro Berlín velká rána, tvrdí expert

Incident v Kerčském průlivu z předminulé neděle, kdy ruští pohraničníci údajně ostřelovali a následně zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva i s posádkami, opět rozvířil vody evropské diplomacie a zažehl debatu o možném zpřísnění protiruských sankcí. Nová fáze konfliktu mezi Moskvou a Kyjevem však rozhýbala také diskuze na německé politické scéně. Horkým tématem se stala plánovaná stavba plynovodu Nord Stream 2 vedoucího z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Vláda v Berlíně se dostává pod tlak, aby od kontroverzního projektu ustoupila. A těžko se s ním bude vyrovnávat. Problematiku komentoval Lukáš Tichý pro info.cz

Navzdory kritice ze strany řady evropských zemí i Evropské komise výstavba plynovodu nadále pokračuje. Podle tiskové zprávy společnosti Nord Stream 2 ze začátku listopadu postupuje projekt podle plánu – zatím bylo v Baltském moři položeno přes 200 kilometrů potrubí. Odhadovat další vývoj však není jednoduché ani podle experta na energetiku z Ústavu mezinárodních vztahů Lukáše Tichého.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Mgr. et Mgr. Lukáš Tichý, Ph.D. je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a zároveň vedoucím Centra energetické politiky. Mezi jeho hlavní výzkumné oblasti patří energetická bezpečnost a přístupy teorií mezinárodních vztahů nebo vztahy mezi EU a Ruskem.

Nahoru