Turecko otevírá plynovod TANAP

Turecko otevírá plynovod TANAP. Do Evropy jím má v budoucnu proudit deset miliard kubíků plynu ročně. Časopis E15 požádal o komentář koordinátora Centra energetické politiky ÚMV, Lukáše Tichého.

Jih Evropy je o krok blíž větší diverzifikaci zdrojů plynu. Nový plynovod mezi Ázerbájdžánem a Tureckem, na který má do dvou let navázat evropská část, by měl Evropě zajistit deset miliard metrů krychlových ročně.

Turecko v úterý otevírá plynovod TANAP, kterým bude z Ázerbájdžánu proudit 16 miliard metrů krychlových plynu ročně. Z toho šest miliard metrů krychlových ročně si chce Turecko ponechat pro svůj domácí trh, zbylých deset miliard má ale v budoucnu posílat dál přes Řecko do Itálie. Evropská část plynovodu má být dokončena do začátku roku 2020. „Na jih Evropy to přinese další zdroj plynu a alespoň částečnou diverzifikaci. Ruský plyn to ale nemůže nahradit, což není ani záměr Evropské unie. Jde navíc o projekt Ázerbájdžánu a Turecka, což je potřeba brát v úvahu,“ připomíná napjaté vztahy EU s Tureckem Lukáš Tichý, koordinátor Centra energetické politiky.

Více na https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/turecko-otevira-plynovod-tanap-do-evropy-jim-ma-v-budoucnu-proudit-deset-miliard-kubiku-plynu-rocne-1347731

Mgr. et Mgr. Lukáš Tichý, Ph.D., je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a koordinátorem Centra energetické politiky tamtéž a mezi jeho oblasti zájmu patří mimo jiných i energetická bezpečnost.

Nahoru