Jakub Eberle ve třech komentářích k německé politice

V prvním článku Jakub Eberle pro Info.cz okomentoval politiku nové předsedkyně německé CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové. Ve druhém se vyjadřuje k jejím kontroverzním výrokům. Třetí potom řeší zastoupení občanů bývalé NDR ve státních orgánech.

Podle Eberleho v CDU k zásadnímu obratu doprava nedochází, nová předsedkyně spíše mobilizuje stranu a zdůrazňuje své konzervativní akcenty.

První článek: Nástupkyně Merkelové zostřuje hrany. Vystupuje „AKK“ ze stínu německé kancléřky?.

Kontroverzní výroky nové předsedkyně CDU podle něj nějsou ani tak symptomem pravicového obratu, jako spíše snahou stranu sjednotit a mobilizovat.

Druhý článek: Vtipy o unisex záchodech a kritika Schengenu. Nástupkyně Merkelové se snaží sjednotit CDU.

Ve třetím potom pro Aktuálně.cz komentoval debatu o kvótách pro východní Němce v čele státních úřadů. Extrémně malé zastoupení občanů z bývalé NDR má podle něj symbolický význam, protože potvrzuje podezření, že východní Němci jsou "Němci druhé kategorie".

Třetí článek: Neberou nás vážně. Východní Němci požadují zavedení kvót do vedení úřadů či firem.

Jakub Eberle, Ph.D., je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a věnuje se české a německé zahraniční politice a dále se zaměřuje na kritické teorie mezinárodních vztahů a diskurzivní teorie a metodologie.

Nahoru