Prezidentka Čaputová a neokolonialismus

Zahraniční politika lidských práv slovenské prezidentky Zuzany Čaputové neměří všechny stejným metrem. Čínu kritizuje, ale dopadů francouzského neokolonialismu v Africe si nevšímá. Pro slovenský žurnál Pravda komentoval náš vědecký výzkumník Tomáš Profant. 

Zuzana Čaputová vyjádřila své znepokojení ze zhoršující se situace v oblasti lidských práv v Číně. Zdá se tak, že pokračuje ve svém boji za spravedlnost, který uváděla i jako hlavní cíl při své předvolební kampani. Paradoxně ale označila Francii za zemi, se kterou Slovensko sdílí své hodnoty. Opravdu ale není co kritizovat?

Problémem je totiž neokoloniální měnová politika. Na přelomu 50. a 60. letech minulého století podepsala většina bývalých francouzských kolonií výměnou za nezávislost tzv. Dohody o spolupráci, ve kterých přislíbily používání staré koloniální měny. Tím se kolonie formálně staly suverénními státy, ale plynule tím přešly do neokolonialismu. Francie má díky tomu zástupce, kteří mají právo veta, v radách centrálních bank ve střední a západní Africe. Navíc může Paříž rozhodovat o hodnotě měny. 

Jaké dopady má tato skutečnost čtěte ve článku pro slovenský žurnál Pravda zde.

Nahoru