Interviews

İştar Gözaydın: There is no turkish opposition now
At a time when Turkey often fills the front pages with stories of immigration, the war with the PKK and other troubling issues we asked İştar Gözaydın, a well-known professor of Law and Politics from the Department of Sociology at Gediz University, Izmir, about the long-term trends and problems in Turkey. Is there an opposition in Turkey? Where is the country heading? Is there a remedy for the current ailments of the country, which used to be given as a model example to other countries in the region? Find possible answers in our interview.
10.01.2016 | Adéla Klečková
Radikalizace je věc sociálních vlivů, říká německý profesor
„Koncepty terorismu a války proti terorismu jsou jako dvě ostří nůžek, které přestříhávají životy miliónů lidí tím, že znemožňují vykonávat politiku založenou na racionalitě a zdravém rozumu,“ říká v Německu žijící politolog a odborník na islám profesor Mohammad Mahdi Mojahedi. V exkluzivním rozhovoru pro Mezinárodní politiku promluvil o radikalizaci, vztazích mezi muslimskou a nemuslimskou komunitou a možnostech účinného boje proti Islámskému státu.
14.11.2015 | Pavla Kubištová
Eichler: Zločinný pařížský útok nás nesmí změnit
Je to obrovská rána, obrovský zločin proti lidskosti. Zasadí to tvrdou rádu Francouzům a hlavně Pařížanům, říká Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů o současných útocích v Paříži. Podle něj musíme zpřísnit bezpečnostní opatření, ale nesmíme jít až do krajnosti. "Musíme zůstat sami sebou, nesmíme změnit naše demokratické zvyky a výdobytky," dodává.
15.10.2015 | Jan Nevyhoštěný
ÍRÁN 2015: Koketně spuštěné šátky, hipsteři a uvolnění
Íránská společnost prochází změnami, které jsou kvůli relativní uzavřenosti země pro zahraničního pozorovatele téměř neviditelné. Odborník na blízkovýchodní tématiku Marek Čejka, působící jako výzkumný pracovník na Ústavu mezinárodních vztahů, se do Íránu vypravil za posledních sedm let podruhé. Poprvé to bylo ještě za prezidentování konzervativce Ahmadínežáda. Na změny, problémy i naděje tamní společnosti jsme se ho zeptali v rozhovoru pro Mezinárodní politiku.
07.10.2015 | Jan Nevyhoštěný
Česko v migrační krizi ukazuje, jak se politika dělat nemá
Migrační krize otřásá Evropskou unií a představuje tvrdou zkoušku pro její instituce i pro zástupce jednotlivých vlád. Jen málokteré problematika za poslední roky zároveň vzbudila takovou vlnu zájmu veřejnosti. Česká zahraniční politika vsadila na kverulantskou kartu. Jsou kroky české vlády správné a jakou má šanci na úspěch? V úvodním textu říjnového migračního Tématu časopisu Mezinárodní politika jsme se na to zeptali ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla.
Ahmet Üzümcü: OPCW to Remain a Security Organization
Ahmet Üzümcü has been a Director-General of the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) since December 2009. He received a Nobel Peace Prize on behalf of the OPCW in December 2013. During his previous appointments he has represented Turkey at the NATO Council, the Conference on Disarmament, the United Nations and other international organizations in Geneva. He has also served as an Ambassador of Turkey to Israel, and as a Consul in Aleppo, Syria.
Interview with Hussain Saleh Majeed Mualla
We bring you an exclusive interview with the former Iraqi ambassador to the Czech Republic, Hussain Saleh Majeed Mualla. Born in Najaf in 1945, he was a witness to most of the turning points of recent Iraqi history. In an interview made shortly before the end of his literally last mission (as he is retired now), His Excellency explained why he will always remember the Czech Republic, what the highlights and difficult points of the Czech–Iraqi relations are and what the most remarkable moments of his life have been in his experiences both as a man and as a politician.
17.10.2014 | Tereza Novotná
Interview with Andrei Borisovich Zubov
Andrei Borisovich Zubov is a Russian historian, political scientist and former Professor of the Moscow State Institute of International Relations (MGIMO). In this interview, he answers some questions for the Institute of International Relations (IIR). Can we see the Ukrainian crisis as the Putin’s strategic failure?
11.07.2014 | Denisa Chňoupková
Interview with Alexander Morozov
Interview with Alexander Morozov, the editor-in-chief of Russian Journal which is the oldest Russian internet medium devoted to social, political and cultural issues in Russia. It was establish in 1997 and the English version was launched in 2001.
25.03.2014 | Adam Gazda
Urgent financial assistance for Ukraine needed, says its ambassador
Interview with Kostiantyn Yelisieiev, Ambassador of Ukraine to the European Union


1 2 3 4

We recommend

Saudi Arabia’s Socio-Economic Development: Issues of Gender and State Identity
In April 2016, the launch of Saudi Vision 2030 was announced by the...
Why Barack Obama ramped up drone strikes from George W. Bush
When former president Obama first took office in January of 2009 he...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...