Interviews

10.01.2016 | Adéla Klečková
Radikalizace je věc sociálních vlivů, říká německý profesor
„Koncepty terorismu a války proti terorismu jsou jako dvě ostří nůžek, které přestříhávají životy miliónů lidí tím, že znemožňují vykonávat politiku založenou na racionalitě a zdravém rozumu,“ říká v Německu žijící politolog a odborník na islám profesor Mohammad Mahdi Mojahedi. V exkluzivním rozhovoru pro Mezinárodní politiku promluvil o radikalizaci, vztazích mezi muslimskou a nemuslimskou komunitou a možnostech účinného boje proti Islámskému státu.
14.11.2015 | Pavla Kubištová
Eichler: Zločinný pařížský útok nás nesmí změnit
Je to obrovská rána, obrovský zločin proti lidskosti. Zasadí to tvrdou rádu Francouzům a hlavně Pařížanům, říká Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů o současných útocích v Paříži. Podle něj musíme zpřísnit bezpečnostní opatření, ale nesmíme jít až do krajnosti. "Musíme zůstat sami sebou, nesmíme změnit naše demokratické zvyky a výdobytky," dodává.
15.10.2015 | Jan Nevyhoštěný
ÍRÁN 2015: Koketně spuštěné šátky, hipsteři a uvolnění
Íránská společnost prochází změnami, které jsou kvůli relativní uzavřenosti země pro zahraničního pozorovatele téměř neviditelné. Odborník na blízkovýchodní tématiku Marek Čejka, působící jako výzkumný pracovník na Ústavu mezinárodních vztahů, se do Íránu vypravil za posledních sedm let podruhé. Poprvé to bylo ještě za prezidentování konzervativce Ahmadínežáda. Na změny, problémy i naděje tamní společnosti jsme se ho zeptali v rozhovoru pro Mezinárodní politiku.
07.10.2015 | Jan Nevyhoštěný
Česko v migrační krizi ukazuje, jak se politika dělat nemá
Migrační krize otřásá Evropskou unií a představuje tvrdou zkoušku pro její instituce i pro zástupce jednotlivých vlád. Jen málokteré problematika za poslední roky zároveň vzbudila takovou vlnu zájmu veřejnosti. Česká zahraniční politika vsadila na kverulantskou kartu. Jsou kroky české vlády správné a jakou má šanci na úspěch? V úvodním textu říjnového migračního Tématu časopisu Mezinárodní politika jsme se na to zeptali ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla.
Ahmet Üzümcü: OPCW to Remain a Security Organization
Ahmet Üzümcü has been a Director-General of the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) since December 2009. He received a Nobel Peace Prize on behalf of the OPCW in December 2013. During his previous appointments he has represented Turkey at the NATO Council, the Conference on Disarmament, the United Nations and other international organizations in Geneva. He has also served as an Ambassador of Turkey to Israel, and as a Consul in Aleppo, Syria.
Interview with Hussain Saleh Majeed Mualla
We bring you an exclusive interview with the former Iraqi ambassador to the Czech Republic, Hussain Saleh Majeed Mualla. Born in Najaf in 1945, he was a witness to most of the turning points of recent Iraqi history. In an interview made shortly before the end of his literally last mission (as he is retired now), His Excellency explained why he will always remember the Czech Republic, what the highlights and difficult points of the Czech–Iraqi relations are and what the most remarkable moments of his life have been in his experiences both as a man and as a politician.
17.10.2014 | Tereza Novotná
Interview with Andrei Borisovich Zubov
Andrei Borisovich Zubov is a Russian historian, political scientist and former Professor of the Moscow State Institute of International Relations (MGIMO). In this interview, he answers some questions for the Institute of International Relations (IIR). Can we see the Ukrainian crisis as the Putin’s strategic failure?
11.07.2014 | Denisa Chňoupková
Interview with Alexander Morozov
Interview with Alexander Morozov, the editor-in-chief of Russian Journal which is the oldest Russian internet medium devoted to social, political and cultural issues in Russia. It was establish in 1997 and the English version was launched in 2001.
25.03.2014 | Adam Gazda
Urgent financial assistance for Ukraine needed, says its ambassador
Interview with Kostiantyn Yelisieiev, Ambassador of Ukraine to the European Union
25.03.2014 | Adam Gazda
Ambassador Lopandić on Serbia and EU relations
Interview with Duško Lopandić, Ambassador of the Republic of Serbia to the European Union. Questions from Adam Gazda.


1 2 3 4

We recommend

Rusko je zpátky v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. A co my teď s tím?
Na začátku října byla Rada Evropy a její Parlamentní shromá...
V4 v Bielom dome
Od marca až do júna 2019 navštívili Biely dom všetci predstavi...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...