News

16.06.2020 |
Mimo Sever a Jih
Odstraňování symbolů otrokářství a bývalých impérií nyní po celém světě otevírá rány způsobené evropským kolonialismem. Jak se to týká nás v Česku? Dočtete se v knize Mimo Sever a Jih z našeho nakladatelství, která je zdarma dostupná jako e-book. Na vzniku knihy se podílel náš seniorní výzkumný pracovník Ondřej Horký-Hlucháň, společně s výzkumníkem Tomášem Profantem.
10.06.2020 |
New Perspectives Issue 01/2020 Is Out
This year's first issue of the New Perspectives magazine is released. It offers the readers a tour through the brutalist building of the former American Embassy in The Hague, discusses Matthew Kroenig's new book The Logic of American Nuclear Strategy and a feminist exhibition by Saara Särmä.
03.06.2020 | Jakub Eberle
Jakub Eberle: Konspirační teorie
Koronavirová pandemie mimo jiné ukázala, že období krize je živnou půdou pro konspirační teorie. Co to vlastně konspirační teorie jsou a jak se liší od mýtů, propagandy či dezinformací? Jsou konspirační teorie vždy lživé? Proč jim věříme a jak je můžeme někomu rozmluvit?
03.06.2020 |
Second Issue of 2020's Czech Journal of International Relations Is Out
The quarterly journal continues to publish its original research. This time, it presents two research articles on the topics of the recent international identity construction of the Czech Republic & Slovakia and Estonia, then a discussion article critically engaging with Timothy Snyder’s book The Road to Unfreedom. Russia, Europe, America. The issue also includes four Book Reviews of recent scholarship.
01.06.2020 |
Anna Lindh Foundation: reakce na spekulace v médiích
Na základě zavádějících informací o Anna Lindh Foundation (ALF) a Ústavu mezinárodních vztahů, které byly zveřejněny minulý týden v názorové sekci denního tisku, jsme se rozhodli krátce upřesnit, jak ALF funguje a co je jejím cílem. 
27.05.2020 | Veronika Bílková
Pandemie koronaviru a mezinárodněprávní odpovědnost Číny
Koronavirová krize vyvolala otázky ohledně odpovědnosti Číny v souvislosti s šířením pandemie a možnostmi odškodnění za vzniklé lidské a materiální ztráty. Jakou šanci uspět ale tyto snahy mají? A čeho přesně se Čína dopustila?
26.05.2020 |
Metodologie výzkumu politiky
Právě vyšla nová kniha Metodologie politiky, jejímž spoluautorem je náš seniorní výzkumný pracovník Petr Drulák. Ředitel ÚMV Ondřej Ditrych se podílel na tvorbě kapitoly o předpovědních metodách. Samotná kniha pak navazuje na starší publikaci Jak zkoumat politiku.
19.05.2020 |
Koronavirová krize a lidská práva
Seniorní výzkumná pracovnice ÚMV Veronika Bílková napsala reflexi na současnou koronavirovou krizi a s ní se pojící mimořádná opatření. Ve své práci se zaměřuje zejména na vztah opatření a dodržování základních lidských práv a svobod. Porušování těchto práv je totiž hlavním argumentem kritiků současných omezení.
19.05.2020 |
Japan and the Visegrad 4: The Unsensational Strategic Partners
Our Senior Researcher Rudolf Fürst published a new Policy Paper. This paper points out to the convergence between the Visegrad 4 and Japan that is driven by economic concerns and shared views on global political challenges. It also discusses the potential and real prospects of Japan’s rising interest in the V4 group.
18.05.2020 |
Expertise To Impact - IIR's New Motto
The IIR has been the leading academic institution for the study of international relations for more than six decades. Last September, we have introduced a brand new visual style of the Institute. Now, it is our pleasure to present a new slogan of the Institute of International Relations


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 42

We recommend

After the Prespa Agreement: Why North Macedonia’s Accession to EU won’t happen in the near future
When the Prespa Agreement was signed on 17 of June 2018, not everyo...
Relationship of Ukraine and Russia: The Perspective of a Strategic Partnership Agreement
Within the last five years, we have witnessed a strong tension and ...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...