News

16.07.2020 |
Think Visegrad Fellowship – Call for Proposals 2020
Open call for expert fellows has been announced by Think Visegrad Platform. Expert fellows from non-Visegrad countries with at least five years’ experience in their field of research are eligible. Preference will be given to applicants who have already made a significant contribution in their field. Application dossiers consisting of the application form, structured CV (including the list of publications) and a motivation letter (maximum 300 words) are to be submitted to thinktank@sfpa.sk by August 15, 2020.
Česko-německé vztahy v nejistých časech: pragmatismus a společné zájmy mezi koronakrizí a německým předsednictvím EU
Jaký byl dopad koronakrize na česko-německé vztahy? Co si ze společné pandemické zkušenosti mohou obě země odnést pro svou budoucí spolupráci? Jaké kroky mohou oba státy podniknout, aby v krizových situacích fungovala přeshraniční spolupráce lépe?
29.06.2020 |
The New Republic of Letters
The summer has just begun and we would like to introduce to you a unique project in cooperation with Austrian Institut für die Wissenschaften vom Menschen: The New Republic of Letters. The concept has a pleasantly old-fashioned air as outstanding public intellectuals engage in a debate on Central Europe’s future via letter exchange. Its aim is to offer insight without the benefit of hindsight.
25.06.2020 | Jan Kovář
Czechia: This Covid-19 environment is not conducive to external solidarity
Has external solidarity and aid for third countries become a relevant socio-political topic in the Czech Republic during the COVID-19 pandemic? And do we focus more on "coronationalism" or global geopolitical ambitions of the EU? Our researcher Jan Kovář answers these questions in his report for EPIN (European Policy Institutes Network).
22.06.2020 | Miroslav Nožina
The Czech Rhino Connection: a Case Study of Vietnamese Wildlife Trafficking Networks’ Operations Across Central Europe
Our senior researcher Miroslav Nožina wrote a new article about illegal wildlife trafficking via the Czech Republic.
19.06.2020 | Petr Kratochvíl
The Patriotic Turn and Re-Building Russia’s Historical Memory: Resisting the West, Leading the Post-Soviet East?
In 2017, the draft of the law on patriotic education was submitted to the State Duma. The document clearly signaled that Russian authorities were starting to prepare for long-term resistance to external threats, both military and cultural. This development follows the adoption of five decrees with a similar focus. Exploring this “patriotic turn,” our research will focus on how power shapes collective memory and how the Russian patriotic campaign is perceived elsewhere in the post-Soviet space, namely in Kazakhstan. In this way, Kratochvíl and Shakhanova are shedding a new light on the nexus between historical memory, anti-Western resistance, and the foreign policy.
16.06.2020 |
Mimo Sever a Jih
Odstraňování symbolů otrokářství a bývalých impérií nyní po celém světě otevírá rány způsobené evropským kolonialismem. Jak se to týká nás v Česku? Dočtete se v knize Mimo Sever a Jih z našeho nakladatelství, která je zdarma dostupná jako e-book. Na vzniku knihy se podílel náš seniorní výzkumný pracovník Ondřej Horký-Hlucháň, společně s výzkumníkem Tomášem Profantem.
10.06.2020 |
New Perspectives Issue 01/2020 Is Out
This year's first issue of the New Perspectives magazine is released. It offers the readers a tour through the brutalist building of the former American Embassy in The Hague, discusses Matthew Kroenig's new book The Logic of American Nuclear Strategy and a feminist exhibition by Saara Särmä.
03.06.2020 | Jakub Eberle
Jakub Eberle: Konspirační teorie
Koronavirová pandemie mimo jiné ukázala, že období krize je živnou půdou pro konspirační teorie. Co to vlastně konspirační teorie jsou a jak se liší od mýtů, propagandy či dezinformací? Jsou konspirační teorie vždy lživé? Proč jim věříme a jak je můžeme někomu rozmluvit?
03.06.2020 |
Second Issue of 2020's Czech Journal of International Relations Is Out
The quarterly journal continues to publish its original research. This time, it presents two research articles on the topics of the recent international identity construction of the Czech Republic & Slovakia and Estonia, then a discussion article critically engaging with Timothy Snyder’s book The Road to Unfreedom. Russia, Europe, America. The issue also includes four Book Reviews of recent scholarship.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 45

We recommend

Kulatý stůl na téma: Východní partnerství
Kulatý stůl je rubrika, kde se ptáme pěti odborníků na tři o...
Česká zahraniční politika mezi minulostí a budoucností
Jak se proměnil náš svět, když se kolem sebe rozhlédneme na z...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...