News

03.01.2020 |
New Perspectives Issue 03/2019 – OUT NOW
The new edition of New Perspectives focuses on the legacy of the Velvet Revolution in relation to the recent civil unrest in the Czech Republic and to the development in Eastern Slovakia after 1989. Brexit is another discussed topic in this issue. Will no-deal Brexit intimidate other members of the EU and convince them about the benefits of EU membership? 
02.01.2020 | Veronika Bílková
Equivalent Protection
Veronika Bílková has published an article in the Max Planck Encyclopedia of International Procedural Law covering Equivalent Protection.
Syřané v Turecku: Neudržitelný rozvoj?
Policy paper Kristýny Kučerové se zaměřuje na druhou vlnu projektů financovaných skrze tzv. nástroj EU pro uprchlíky v Turecku. Jak se na situaci Syřanů v Turecku podepsala ekonomická krize v zemi a místní volby? Jsou reálné návraty uprchlíků do Sýrie, zvláště v kontextu aktuální turecké intervence? A jak se projekty vypořádávají s nestabilitou v zemi i jejím okolí?
Kick-Starting Cosmopolitan Governance Through Science: The Case of a Giant Laser System
Nikola Schmidt and Ondřej Ditrych in their Policy Paper titled "Kick-Starting Cosmopolitan Governance Through Science: The Case of a Giant Laser System" propose a novel perspective on how large technical systems can enable global governance. The authors suggest that technologies may even become integrated into a political strategy seeking to develop more inclusive cosmopolitan governance.
20.12.2019 |
Vánoční večírek ÚMV
Pro vánoční večírek Ústavu mezinárodních vztahů, který se konal 18. prosince 2019, jsme vybrali poněkud netradiční prostory holešovického Vnitroblocku. 
19.12.2019 |
PF 2020
We wish you all Merry Christmas and Happy New Year! And an important notice to those who would plan to come to our famous library: it will be closed during Christmas week but will reopen on 2 January 2020 already! We look forward meeting you then! Přejeme všem klidné prožití Vánoc a šťastný nový rok 2020! A drobná praktická informace pro ty, kdo jsou zvyklí chodit do naší knihovny. Během svátků bude knihovna zavřená, ale již 2.1.2020 k nám můžete opět zavítat. Těšíme se na Vás v novém roce!
18.12.2019 | Petr Kratochvíl
Petr Kratochvíl elected to new TEPSA Board
A remarkable achievement materialises for our colleague as he is elected to the new TEPSA board. 
09.12.2019 | Lukáš Tichý
Russian energy discourse on the V4 countries
IIR researcher Lukáš Tichý has just published an article co-authored with Zbyněk Dubský in a prestigious peer-rewieved journal, Energy Policy. The article explores the energy relations between the Russian Federation and the V4 countries.
02.12.2019 |
Czech Journal of International Relations Vol 54, No 4 is out
Dear readers, a new issue of the Czech Journal of International Relations is out. The three peer-reviewed articles of this issue focus on highly relevant matters of international security: indirect interventions in civil wars, European defence cooperation, and the Women, Peace, and Security agenda. The issue also features seven reviews on recently published titles.
29.11.2019 | Lukáš Tichý
EU Political Discourse on the Energy Security Relations with Russia
The article explores the energy security relations of the European Union with the Russian Federation through the prism of the political discourse. It identifies key formations and topics related to the concept of security.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 41

We recommend

Saudi Arabia’s Socio-Economic Development: Issues of Gender and State Identity
In April 2016, the launch of Saudi Vision 2030 was announced by the...
Why Barack Obama ramped up drone strikes from George W. Bush
When former president Obama first took office in January of 2009 he...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...