Analýzy

16.11.2016 | Marek Čejka
Jaká bude Trumpova politika vůči Blízkému východu?
Donald Trump byl ve svých vyjádřeních na adresu různých blízkovýchodních problémů zatím značně nekonzistentní a chaotický. Přesto si už pomalu můžeme začít dělat obrázek, jaký charakter zřejmě bude mít jeho zahraniční politika.
08.11.2016 | Míla O’Sullivan
Volby USA: Co může přinést feministka s jestřábí povahou?
Zvolení Hillary Clintonové první prezidentkou nejmocnější země planety by bylo významným milníkem pro svět mezinárodní politiky, který je kvůli absenci žen postaven na tradičních maskulinních základech a reprezentuje tedy víceméně životy a identitu mužů.
29.10.2016 | Zuzana Žofčinová
Vrazení ruského klínu do Ukrajiny
Marec 2014 znamenal začiatok novej éry pre Ukrajinu. Súhra nešťastných okolnosti vyvrcholila po zbavení moci ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča. Po následkoch strategického ruského ťaženia na Ukrajine začalo nielen väčšinové zastúpenie rusky hovoriaceho ukrajinského obyvateľstva na Donbase masové protesty. Táto pseudorevolúcia bola výsledkom vnímania Ukrajiny ako „Západu“, no stala sa priestorom, kde ešte dodnes bojujú Ukrajinci s proruskými separatistami.
17.10.2016 | Incha Aliyeva
Obstacles for Regionalization in Africa
Since their independence, african countries have been struggling to establish democratic systems as well as attempting to unite the continent and to boost its regional integration as it was seen as an effective strategy to enhance and improve the political, social and economic conditions. Indeed, throughout the 20th century numerous regional organizations were launched  in order to achieve this objective; however these attempts failed miserably due to some obstacles as well as the fact that Africa is considered as a periphery in the world economy and also in terms of analyzing its situation with the core which is the EU.
13.09.2016 | Malina Gilka
CUFTA - Free Trade Agreement: Ukraine and Canada
This article addresses the possible outcomes and opportunities for Ukraine from the free trade agreement between Canada and Ukraine signed on July 11th, 2016.  This free trade agreement known as the Canadian – Ukrainian Free Trade Agreement (CUFTA) is a milestone in the relationship between the two countries.
Konflikt v Jižním Súdánu: příčiny a možnosti řešení
Jižní Súdán je nejmladší stát světa, který vznikl 8. července 2011 v důsledku referenda o nezávislosti, které se konalo o šest měsíců dříve, a ve kterém se obyvatelé této oblasti vyslovili v 99,8 % pro samostatnost. Po vzniku nového státu však v zemi nenastal mír, ale rozhořel se další konflikt, tentokrát mezi jednotlivými mocenskými silami v rámci Jižního Súdánu. Jaké jsou hlavní příčiny obnovení násilí a jaké jsou možnosti ukončení aktuální jihosúdánské občanské války?
23.08.2016 | Martin Petlach
The Inner Losing Combat in Malaysia
The contemporary political situation in Malaysia has been undergoing such a reversal. However, it is necessary to bear in mind that the possible transformation and changes are going to take place within political elites; not towards citizens predominantly as one may wrongly expect after Najib Razak’s financial mishap when receiving a jolly substantial amount of money from the 1MDB national fund (losing approx. £2,66bn) which had been created for country development objectives.
Pozadí puče: proč vlastně bojuje Erdoğan s gülenisty?
Po nezdařeném vojenském puči 15. července byli z komplotu proti vládě a státu obviněni příznivci islámského klerika Fetullah Gülena,  dnes „úhlavního nepřítele“ prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, který je se svou Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) u moci již 16 let. Jakou hrálo hnutí v turecké mocenské struktuře doposud roli?
22.07.2016 | Berfin Nur Osso
A Military Coup that is either Staged or Failed
Through the midnight of July 15th, Turkey has been shaken upon the control of Bosporus Bridge and Istanbul’s Atatürk airport by military officers with tanks. This has been the opening of a new era in Turkey which is certainly going to be more different and difficult than before.
Rozdělená Británie? Profilace zastánců a odpůrců brexitu
Evropská otázka představuje dlouhodobě významnou štěpnou linii britské politiky. Do referenda o setrvání Velké Británie (VB) v Evropské unii (EU) zbývá necelý týden a na britské poměry nebývale vyhrocená kampaň se blíží do svého finále. Jakkoli nyní vše zastiňuje tragická smrt labouristické poslankyně Jo Cox, debatu ovládají také průzkumy veřejného mínění, jež jsou zveřejňovány takřka každý den a střídavě upřednostňují zastánce a odpůrce členství v EU.


1 ... 5 6 7 8 9 10 11

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Year

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


We recommend

The China-Central and Eastern European Countries Initiative: What we need to know about it
The China-Central and Eastern European Countries Initiative, colloq...
Waves in the South China Sea are getting higher
For almost two months, a Chinese research chip has been conducting ...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...