Mezinárodní politika

Position of Health in the EU Enlargement Negotiations and Neighbourhood Policy
The integration of Western Balkans has been long promised by the European Union. It has, however, recently shown a rather reluctant position towards another enlargement. At the same time, we assist to a certain “promise fatigue” in the Western Balkans, where the EU transformative power to incite reform via the conditionality of acquis communautaire, is fading alongside with its popularity in the region. This article argues, why the Health sector represents one of the key areas for the EU to invest in. It focuses on mutual problems and challenges brought by accession in the area of Human Health and it calls for more political action, finance as well as academic studies on the topic.
03.02.2020 | Sandra Brožová
The Transatlantic Security Partnership In Turbulent Times Viewed From Hamburg
A brief report from a conference FOTAR 2020 (stands for Future of Transatlantic Relations) which took place in the State and University Library in Hamburg, Germany, on Thursday, January 30, 2020.   
23.01.2020 | Denisa Lavková
Kyberpriestor ako miesto stretu zahranično-politických záujmov štátov
Súčasné medzinárodné prostredie je čoraz viac ovplyvňované novými trendmi či už v oblasti ekonomickej, politickej, ale čo je pre túto dobu príznačné, najmä v oblasti technologickej. Schopnosť jednotlivých štátov a možnosť využívania nových technických a technologických výdobytkov v Európe ale aj všeobecne vo svete sa každým rokom výrazne stupňuje. S týmto súvisí aj čoraz širšie zameranie sa štátov a jeho vedúcich predstaviteľov, či jednotlivých odborníkov na problematiku kybernetickej bezpečnosti.
16.01.2020 | Tomáš Nyč
Sharp Power – nový druh síly v mezinárodních vztazích?
Pokud by z hlediska bezpečnosti bylo současné desetiletí něčím charakteristické, mohla by to být „revoluce nových nesmrtících válek“. Dezinformace, hybridní, informační nebo kybernetická válka, to je jen část pojmů, které jsou poslední dobou hojně skloňované jak v médiích, tak u odborné veřejnosti. Sharp power je dalším z nových konceptů, který se snaží vklínit přímo do základních pojmů mezinárodních vztahů, jakými jsou hard a soft power teoretika Josepha Nye. 
08.01.2020 | Tomáš Zrůst
Hezbollah between local and international dimension: intervention in Syria
In last few decades, Hezbollah has established itself as a solid part of Lebanon’s governmental politics and has gradually become a hybrid terrorist organization operating on different interdependent and interconnected levels – social welfare and religious education; military resistance; and the political plane. Also, the organization has been one of the examples of more influential role of sub-state actors in international relations and security, including specific regional conflicts. In case of Syrian civil war, this phenomenon is caused by strong linkages to Iran and the regime of Bashar Assad, whose position Hezbollah defends. The analysis of Hezbollah’s development and present position will thus open space for reflection of its regional connections and activity, especially in Syrian conflict.
Hybridní válka, dezinformace a evropská bezpečnost: hledání alternativních chápání v prostředí České republiky
Téma dezinformací a s nimi často spojovaná hybridní válka se za několik let od ruské anexe Krymu a začátku konfliktu na východní Ukrajině stalo pevnou součástí českých i evropských politických a společenských diskuzí. Jen v České republice bylo na toto téma sepsáno bezpočet novinových článků i řada knih, nemluvě o množství souvisejících opatření a iniciativ: od odhalování skutečných i domnělých agentů přes monitoring dezinformačních a propagandistických médií až po posilování výuky mediální gramotnosti. V poslední době však tato debata do jisté míry ustrnula na místě a jednotlivé strany stále opakují podobné argumenty.
06.12.2019 | Vendula Karásková
Litevský příklad ukazuje, jak se bránit ruskému přepisování dějin
Noc ze 12. na 13. ledna 1991 – mladá Litevská republika, která teprve před necelým rokem vyhlásila nezávislost na Sovětském svazu, zažívá zlomový okamžik svého osamostatňování. K televizní věži v hlavním městě Vilniusu přijíždějí sovětské tanky a útočí na dav civilistů, kteří centrum nezávislého televizního vysílání brání. Po nočním konfliktu zůstává čtrnáct mrtvých a až osm set zraněných Litevců. Tento útok však paradoxně přispěl k tomu, že záhy na to nezávislost Litevské republiky uznal de iure jako první Island (11. února 1991) a brzy po něm i ostatní státy světa.
02.12.2019 | Eugenio Sánchez
Argentina po prezidentských volbách
V druhé největší jihoamerické zemi proběhly 27. října mimořádně důležité prezidentské volby. Vítězem se stal kandidát levicové peronistické koalice Frente de Todos Alberto Fernández, kterého v pozici viceprezidentky doplňuje exprezidentka Cristina Fernández de Kirchner. Alberto Fernández dosáhl svého vítězství již v prvním kole, když získal 48 % hlasů. Současný prezident Macri, který je u moci od roku 2015, získal 40 % hlasů. Volební účast dosáhla 81 %. Volby se odehrály v extrémně napjaté společenské situaci, která je zapříčiněná především ekonomickými problémy Argentiny. Tato skutečnost také vysvětluje volební neúspěch současného prezidenta Macriho, jehož vláda v ekonomické politice naprosto selhala.
Modernization theory and the Islamic State
In the 1950s, the modernization theory emerged as an attempt to explain how societies in North America and Western Europe developed. This development was seen as depending “primarily on the importation of technology as well as a number of other political and social changes believed to come about as a result” [CROSSMAN, 2017]. According to social scientists of the mid-twentieth century, modernization is a process that involves industrialization, urbanization, rationalization, bureaucracy, mass consumption, and the adoption of democracy and from that it evolved to contemporary societies as of today. The process of modernization impacted society with the wider access of all sorts. This theory is, however, centralized in Western European ideas conceptualized with a capitalist economy point of view, which can be Eurocentric and do not consider the colonization era, slave labor, environmental sense and sustainability. When it comes to the modernization, the Islamic State is a an example of how modern communications enable spread of beliefs; how modernization enabled both state and religion to increase their sphere of influence and how modern religious organizations contribute to political activity.
21.11.2019 | Sam Burry
The ‘Myth’ of Firearms Legislation? The Gun Control Measures in the United States vis-à-vis Australia
Conventionally, gun rights advocates have sought to claim that stricter firearms legislation “does not hit the target” (Charles Cooke) and that the success of Australia’s prohibitive firearms regime in particular, is a “myth” (Ryan McMaken). Nonetheless, as this article will seek to demonstrate, such contentions rest on false presumptions. Legislation in Australia has proven strikingly efficacious and assumptions of the inherent inapplicability of such laws to America are exposed as largely unfounded. The Australian model of rigorous checks and limitations, coupled with the role of civil society actors in utilising major incidences of firearms-related violence to seize the normative initiative and present the nation with stark choices over the future direction of its society, is here posited as the key to passing successful legislation on guns.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 76

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana

Knihy

Michal Kořan, Ondřej Ditrych a kol.

Doporučujeme

Saudi Arabia’s Socio-Economic Development: Issues of Gender and State Identity
In April 2016, the launch of Saudi Vision 2030 was announced by the...
Why Barack Obama ramped up drone strikes from George W. Bush
When former president Obama first took office in January of 2009 he...

Nejčtenější

Expertise To Impact - IIR's New Motto
The IIR has been the leading academic institution for the study of ...
Why Barack Obama ramped up drone strikes from George W. Bush
When former president Obama first took office in January of 2009 he...