Policy papers

Migrační krize a její možné implikace na vnitřní chod EU
"Případné omezení schengenské spolupráce by mělo pouze nepřímý dopad na vnitřní trh, náklady pro otevřenou ekonomiku jako je ta česká by přesto byly značné. Česká republika se nemusí bát „trestu“ za nesolidaritu v podobě omezení evropských fondů. V politických jednáních o dalším finančním rámci nám to ale bude připomenuto. Čeští politici by měli nabídnout věcný, fakty podložený a konstruktivní narativ o migraci do ČR i EU. Česká politika by měla přestat obviňovat EU ze selhávání v otázce migrace, když ve skutečnosti jsou zde zodpovědné spíše členské státy. Čeští politici by měli demonstrovat alespoň základní míru empatie a solidarity ze strategických důvodů udržení evropské jednoty i pragmatických důvodů hledání nových koaličních partnerů." Toto jsou úvodní body nového policy paperu Víta Beneše, Jakuba Ebereleho a Jana Kováře.
Česká republika v mírových operacích OSN: Komplikovaný návrat
V posledních letech dochází k obnovení zájmu západoevropských států o působení v mírových operacích OSN. Snahu o zapojení vyjádřila i Česká republika, nicméně s výjimkou nasazení speciálních sil v Mali prozatím bez výraznějšího výsledku. V rámci Armády i Policie České republiky existují zkušenosti a kapacity, které se protínají s požadavky současných mírových operací. U většiny institucí ale došlo ke ztrátě institucionální  paměti z působení v OSN. Co je zapotřebí pro efektivní působení v mírových operacích? To ve svém policy paperu analyzují náš výzkumný pracovník Jan Daniel a naše externí spolupracovnice Markéta Wittichová.
Strategie české politiky vůči Německu
Dlouhodobá strategie české politiky vůči Německu v současnosti chybí. O politice vůči SRN však nelze uvažovat mimo její evropský kontext. Je v zájmu ČR usilovat o „více Evropy“? Je posílení Berlína příležitostí pro těsnější vzájemné vztahy? Odpovědi na tyto otázky naleznete, spolu s doporučeními pro českou zahraniční politiku, v novém policy paperu Jakuba Eberleho a Vladimíra Handla.
The Use of Force Against the Islamic State
The Islamic State (IS) must not be recognized as a State. It is an illegitimate non-state actor engaged in serious violations of international law. The use of force against the IS does not have a uniform legal basis. Some of the related actions can be justified on the grounds of the consent of the territorial State (this is the case with the US in Iraq, and Russia in Syria). The legality of other actions against the IS (those of Turkey in Iraq, and of the US in Syria) remains doubtful. The IS is likely to be defeated in the upcoming months. The situation does not require a more active engagement by the Czech Republic beyond what it is already doing (provision of weapons, training of armed and police personnel, etc.).
Energetika jako nástroj teroristických organizací v oblasti MENA, dopady pro EU a ČR
Energetika jako nástroj vyhrožování či útoky na energetický sektor představují důležitou součást strategie militantních a teroristických organizací či hnutí v oblasti MENA. Do budoucna nelze vyloučit útoky na energetický sektor v Evropě, kde by dopady záležely na rozsahu škody. Útoky proti energetickému sektoru v oblasti MENA mají však implikace zejména na postižený stát a dopad na energetickou bezpečnost EU je spíše minimální. Česká republika společně se státy V4 by měla na půdě EU prosazovat opatření k posílení bezpečnosti unijního energetického sektoru a přepravní infrastruktury. Zároveň by EU měla podpořit opatření k zabezpečení energetické infrastruktury postižených zemí v oblasti MENA.
29.09.2016 | Rudolf Fürst
Funguje formát Čína + 16 postkomunistických států?
Zájem Číny o Evropu neustále sílí, soustřeďuje se zejména na velké státy jako Německo, Francie, Velká Británie. Souběžně s tím narůstá také relevance nových členských zemí EU z bývalého východního bloku. Význam Evropy pro Čínu je přednostně určen ekonomickými zájmy a návazností na dopravní a logistickou infrastrukturu, kterou chce Čína vybudovat napříč eurasijským kontinentem. Česká pozice ve formátu ČLR+16 je výhodnější než zůstat mimo něj, protože malé státy by v bilaterální agendě s Čínou byly marginalizovány. Formát 1+16 sám o sobě negeneruje očekávané ekonomické výsledky především v obchodě, přesto je možno nárůst investic z Číny zaznamenat. 
Czech Strategic Partnerships: A Practice in Need of a Vision
The concept of a strategic partnership is gaining prominence in Czech diplomatic practice, but its meaning and implications remain inadequately understood. The policy paper seeks to redress the situation by unpacking the concept and building a framework for understanding strategic partnerships in the Czech context. It argues that while it is not necessary to construct a rigorous definition, more coherence and clarity is needed for strategic partnerships to serve as a meaningful instrument of Czech foreign policy.
V4 25 let poté: Kde jsme byli, kde jsme a kde můžeme být?
Visegrádská skupina (V4) má nenahraditelné místo v české zahraniční politice, bez ohledu na kontroverze, které její působení provázejí v posledních měsících. Ve Visegrádu probíhá nepřiznaný zápas o jeho význam a smysl do budoucna. 
03.02.2016 | Miroslav Tůma
Lost Hopes: Where to Go after the Review Conference of the Parties to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons?
The 9th Review Conference of the Parties to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons (NPT) was held from 27 April to 22 May 2015 at the UN Headquarters in New York, but it failed. The Czech Republic should engage in urging other countries to achieve progress in nuclear disarmament through a compromise approach known as “the building blocks”. In parallel, it should also actively support the process of emphasizing the humanitarian consequences of the use of nuclear weapons. Also, the Czech Republic’s good relations with Israel should focus on the support for holding a Middle East conference on the  creation of a zone free of weapons of mass destruction, a project enjoying long-term EU support. It would also be desirable for the Czech Republic to continue with its strong support for the achievement of the NPT’s universality, the early entry of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty into force and the start of a  substantive debate about the main points at the Conference on Disarmament in Geneva.
26.01.2016 | Rudolf Fürst
Využijme více českou veřejnou diplomacii v Číně!
ČLR je dlouhodobě strategickou destinací českých národních zájmů. České bilaterální vztahy s Čínou dosáhly momentálně historicky nejvyšší úrovně a jsou stále na vzestupu. Vedle bilaterální agendy s ČLR je Česká republika ještě přítomna v multilaterálních formátech strategického partnerství EU–ČLR a regionálního sdružení 16 postkomunistických států s Čínou 1+16. Přesto hlavní váha české politiky stále spočívá na bilaterální úrovni. Českou předností je silná soft power ve východní Asii. Využijme ji ještě více, posilněme veřejnou diplomacii zaměřenou na podporu dobrého jména ČR v Číně. Efektem bude rostoucí ekonomický úspěch České republiky v Číně a posílení kontaktů na nevládní a individuálním úrovni.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 14

Doporučujeme

České aktivity jako reakce na Euromajdan
Bez větší nadsázky lze říct, že z roku 2014 se stal asi nej...
Women's participation in the decision-making process of the European Union
The year 2019 was an important moment in the configuration of the E...

Nejčtenější

Women's participation in the decision-making process of the European Union
The year 2019 was an important moment in the configuration of the E...
Velký strýček jde ve stopách Maa, o moc se nedělí
Od svého nástupu k moci provedl čínský prezident Si Ťin-pchin...