Naši lidé v médiích

Spor o italský rozpočet
Italská vláda je ve sporu s Evropskou komisí ohledně návrhu rozpočtu na příští rok. Je možné, že celá situace vyeskaluje natolik, že povede k dalšímu brexitu? Italský vicepremiér Matteo Salvini a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se často dostávají do osobních sporů a nejinak je tomu i v tomto případě. Podrobněji se k tématu vyjádřil Jan Kovář v Horizontu ČT24. Salvini navíc vyhlásil, že Itálie nepodpoří prodloužení sankcí vůči Rusku. Otázkou zůstává, zda je to jenom taktika pro přijetí sporného italského rozpočtu. Odborník ÚMV na Rusko, Petr Kratochvíl, v současnosti hostující na Sapienza University v Římě, se pro info.cz vyjádřil, že nejde pouze o kalkulaci, protože Salviniho Liga dlouhou dobu projevuje proruské postoje a sankce kritizuje. Zároveň varuje, že Salvini může své hrozby naplnit. Mohou tyto spory ovlivnit výsledky voleb do Evropského parlamentu příští rok?
23.10.2018 | Jan Hornát
Konec jedné americké éry
Jan Hornát pro vydání Lidových novin píše o tom, že proměna zahraniční politiky USA nesouvisí jen s nástupem Donalda Trumpa, ale je dlouhodobějším trendem. Je tedy důraz na mezinárodní spolupráci a volný obchod minulostí?
22.10.2018 | Jakub Eberle
Konec jedné fenomenální éry. CSU dominovala Bavorsku 70 let, teď její moc slábne
Jakub Eberle okomentoval pro ČT24 oslabení CSU ve víkendových volbách v Bavorsku. Strana podle něj ztratila hlasy nejen kvůli politice jejích hlavních představitelů, ale také v důsledku dlouhodobé transformace bavorské společnosti. Ta je dnes mnohem pestřejší a méně slyší na kulturní symboly. „Představa, že můžete společnost modernizovat technologicky a zároveň se pořád tvářit, že všichni žijí ve vesničkách pod Alpami, kde pobíhají v krojích a dojí krávy, úplně nejde.
22.10.2018 | Jan Kovář
Dohody o odchodu Británie z EU
Objevily se zprávy, že dohoda o brexitu je na světě, aby následně byly dementovány. Jak lze vnímat tento vývoj? Jaké jsou hlavní sporné body týkající se dohody o vystoupení Spojeného království z EU? Lze předpokládat průlomv blízké době? A připravuje se EU na možnost, že dohoda nebude a dojde na tvrdý brexit? I na to odpovídal médiím Jan Kovář.
19.10.2018 | Jakub Eberle
Ministr Petříček na návštěvě Německa
Jakub Eberle komentoval v České televizi první zahraniční cestu nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka, která vedla do Berlína. Podle Eberleho mají Česko i Německo trvalý zájem na dobré spolupráci v bilaterálních i evropských tématech. Petříček se snaží zdůraznit význam Německa jako strategického partnera a ukázat tak, že česká středoevropská politika není omezená jen na Visegrádskou čtyřku.
19.10.2018 | Jan Kovář
Schůzka prezidentů V4 na Slovensku
Mají prezidenti zemí V4 podobné postoje k pozici jednotlivých zemí v EU? Kde se objevují štěpné linie v jednotě V4 a kde je naopak shoda viditelná? Jan Kovář odpovídal i na tyto otázky Studiu ČT24.
18.10.2018 | Jan Kovář
Vývoj jednání o Brexitu
 Výzkumník ÚMV Jan Kovář komentoval současná jednání o odchodu Británie z EU ve studiu ČT24 a v Českém rozhlase.
18.10.2018 | Tomáš Profant
Výzkumník ÚMV Tomáš Profant citován v článku na téma dopadu klimatických změn pro deník Pravda
„Dnešní situace se životním prostředím je celkově neudržitelná a směřuje ke globální ekologické katastrofě.“ Cituje Tomáše Profanta článek Iris Kopcsayové z 15. října s názvem „Klíma v zajatí konzumu“.
17.10.2018 | Jakub Eberle
Téma pro ministra Petříčka: spravedlivější zahraniční politika
Jakub Eberle komentuje jmenování Tomáše Petříčka ministrem zahraničních věcí. České zahraniční politice podle něj chybí zasazení do širšího globálního rámce. Petříček by se podle něj měl zaměřit např. na posílení rozvojové spolupráce, omezení vývozu zbraní a zajištění rovnějších příležitosti pro ženy v diplomacii.
16.10.2018 | Jan Eichler
Francouzští diplomaté dostali zadání
Co mohou priority francouzského prezidenta znamenat pro ČR? Nad tím se pro Právo zamýšlí Jan Eichler. Francie trvale patří k nejvlivnějším zemím světa. Je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, a tak se vyjadřuje ke všem klíčovým problémům mezinárodní politiky a trvale rozvíjí schopnost oslovovat všechny významné aktéry a získávat je pro společný postup. 


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 100

Doporučujeme

The Global Trade Regime in Crisis
Mezinárodní Politika has established cooperation with the Peace R...
Orthodox Church of Ukraine: Escalating Nation Building
On 15 December 2018, two canonically unrecognized Orthodox Churches...

Nejčtenější

Jak se Česko začalo bát hybridní války a proč na slovech záleží
Bezpečnost Česka je ohrožována hybridní válkou. Rusko (a př...