Novinky

05.03.2020 | Daniel Šitera
Transition Redux: Global Warehousing in Europe’s Westernmost East
Daniel Šitera has just published chapter ´Transition Redux: Global Warehousing in Europe’s Westernmost East´ in an interdisciplinary volume on the Architecture of Logistics in Central and Eastern Europe.
26.02.2020 |
Kniha Marka Galeottiho v Českém rozhlase
Český rozhlas vydává podcast knihy Musíme si promluvit o Putinovi, jejíž autorem je jeden z nejvýznamnějších odborníků na současné Rusko a zároveň seniorní nerezidentní výzkumník ÚMV Mark Galeotti.
26.02.2020 | Jan Daniel
Kdo bude rekonstruovat válkou zničenou Sýrii?
Výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Jan Daniel napsal nový Policy Paper, zaměřený na humanitární a mezinárodně-politický rozměr diskuze o post-konfliktní obnově Sýrie.
26.02.2020 | Petr Kratochvíl
Petr Kratochvíl invited for a lecture series at the University of Cambridge
It is a great honour that Professor Petr Kratochvíl was invited to speak at the Cambridge Institute of Religion and International Studies, University of Cambridge. 
17.02.2020 | Jan Kovář
Who Governs in the Council? Determinants of Ministerial Participation in Council Meetings
Ministři členských zemí EU zastupují své země v Radě EU. Statistiky však ukazují, že se účastní v průměru zhruba 60 procent schůzek Rady EU a v ostatních případech jsou zastoupeni úředníky či diplomaty. Jak lze vysvětlit případy, kdy ministři na schůze Rady EU jezdí a jak naopak ty, kdy jsou zastoupeni?
07.02.2020 | Andreas Umland
Decentralization in Ukraine: Implications and Challanges
Andreas Umland, Senior Nonresident Fellow of the Institute of International Relations, together with Valentyna Romanova, Senior Consultant at the Department of Regional Policy, published two Research Papers about decentralization in Ukrainian politics.
31.01.2020 | Bríd Ní Ghráinne
Bríd Ní Ghráinne: The Syrian Safe Zone and International Law
Bríd Ní Ghráinne, senior researcher of the Institute of International Relations, published new policy brief called The Syrian Safe Zone and International Law.
24.01.2020 | Miroslav Tůma
Conference on the Establishment of a Middle East Zone Free of Nuclear Weapons and Other Weapons of Mass Destruction
Miroslav Tůma, coworker of the Center of International Law, elaborated on the question of establishment of a Middle East Zone Free of Nuclear Weapons and the Other Weapons of Mass Destruction. The conference was held at the Headquarters of the United Nations in New York at the end of November 2019. What are the positions of the session attending sides? Is it possible to persuade USA and Israel to participate at this negotiations with diplomatic means?
Ondřej Horký-Hlucháň hostem debaty na téma vztahů s Afrikou
Výzkumný pracovník IIR Ondřej Horký-Hlucháň byl 16.1. hostem debaty na téma vztahů s Afrikou, kterou pořádal Evropský dům. Debatovalo se zejména o hospodářském partnerství s Afrikou v rámci tzv. dohod EPA. Debata se dotkla také citlivé otázky migrace z afrického kontinentu nebo toho, jak by měly vypadat vztahy s Afrikou v budoucnu.
17.01.2020 |
ÚMV na konferenci Raisina Dialogue v Dillí
Ředitel ÚMV Ondřej Ditrych se v týdnu od 13.1.2020 účastnil v doprovodu delegace ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka významné mezinárodní politické konference Raisina Dialogue v indickém Dillí. Společně s řediteli renomovaných think-tanků z dalších zemí zde vystoupil v debatě o roli think-tanků v době populismu.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 74

Doporučujeme

After the Prespa Agreement: Why North Macedonia’s Accession to EU won’t happen in the near future
When the Prespa Agreement was signed on 17 of June 2018, not everyo...
Relationship of Ukraine and Russia: The Perspective of a Strategic Partnership Agreement
Within the last five years, we have witnessed a strong tension and ...

Nejčtenější

Relationship of Ukraine and Russia: The Perspective of a Strategic Partnership Agreement
Within the last five years, we have witnessed a strong tension and ...
Je kosmopolitní charakter vesmíru v ohrožení?
Vedoucí Centra governance nových technologií na ÚMV, Nikola Sch...