Policy papers

31.10.2012 | Mats Braun
Potřebujeme kamenná velvyslanectví?
Analýza alternativních typů diplomatických zastoupení. Tento policy paper přináší přehled a analýzu zkušeností s alternativními typy diplomatických zastoupení severských států.
01.10.2012 | Vít Beneš
Who is Afraid of the D-word?
After decades of discussions, the EU offered very little to mitigate its democratic deficit. Now, faced with three imminent crises (the debt crisis, the euro crisis, the banking crisis), the “EU leaders” do not seem to bother with the questions of the democratic accountability and legitimacy of the EU’s / eurozone’s “economic governance”.
31.03.2012 | Lukáš Tichý
Liberalizace vnitřního trhu s elektřinou a plynem
Policy paper je upravenou verzí kapitoly k publikaci o formování společné energetické politiky EU. Jeho hlavním cílem je posoudit důležitost liberalizace vnitřního trhu s elektřinou a plynem v energetické bezpečnosti a politice EU a zkoumat aplikaci těchto unijních opatření v energetické oblasti v České republice.
Zahraniční rozvojová spolupráce v roce 2020
Policy paper "Zahraniční rozvojová spolupráce v roce 2020: Stará pevnost, Černý pasažér, Chytrá horákyně nebo Dobrá Evropanka?" identifikuje hlavní trendy a nejistoty, které ovlivňují českou rozvojovou spolupráci na globální, evropské a domácí úrovni. Na jejich základě nabízí čtyři scénáře vývoje do roku 2020 a obecná doporučení na třech úrovních.
03.09.2011 | Miroslav Tůma
Jak dál v jaderném odzbrojování?
Policy paper upozorňuje na možnost zpomalení jaderně-odzbrojovacího procesu, rozebírá hlavní důvody tohoto vývoje z hlediska řešení některých kontroverzních otázek a připomíná nutnost zvýšené aktivity nejaderných států k dosažení vize světa bez jaderných zbraní.
Future Perspectives of U.S.-Czech Relations
In the area of security, the Czech Republic and the U.S. should build closer cooperation around President Obama’s Prague Agenda, NATO Ballistic Missile Defence project and in the field of post-conflict reconstruction while working together to mitigate obstacles to constructive NATO-EU relations.
Diplomacy: European and Global Challenges
Policy paper "The Future of Diplomacy: European and Global Challenges". As identified by the participants of the 1st Czech-French Forum of Young Talents, diplomacy needs to face globalization, geopolitical shifts, the call for transparency and budgetary restrictions. The diplomat has to act as a manager and interpreter of knowledge in a world characterized by an overflow of information.
Německo a Lisabonská smlouva
Policy paper "Spolková republika a Lisabonská smlouva (LS): nové mantinely německé integrační politiky?" Spolková republika Nemecko zustává klícovým pro-integracním aktérem, jehož zájmy i identita jsou tesne spojeny s existencí a dalším rozvojem EU. V nemecké integracní politice ale prevládá pragmatický prístup, soustredení na politiku malých kroku, bezprostrední zájmový horizont a realistickou kalkulaci rizik, zisku a ztrát.
06.01.2010 | Petr Kratochvíl
Evaluating the Multilateral Framework of the Eastern Partnership
Ever since the launch of the Eastern Partnership (EaP) in Prague in May 2009, its added value to the European Neighbourhood Policy has been hotly discussed. Some analysts claim that the EaP has been so successful that it has virtually eclipsed the ENP and that the EaP´s arrival heralds a final farewell to a unified approach to Eastern and Southern neighbour countries. Others take the opposite stance and argue that the EaP does not present a qualitatively new situation in the EU´s relations with its neighbourhood and that the ENP remains the main vehicle for EU´s neighbourhood policy.
07.11.2009 | Nikola Hynek
Continuity and Change in the U.S. Foreign Policy
The question of continuity and change in the U.S. Foreign/Security Policy (henceforth USFSP) after the accession of President Obama can be constructively studied from two complementary perspectives: the thematic perspective and the procedural perspective.


1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 14

Doporučujeme

České aktivity jako reakce na Euromajdan
Bez větší nadsázky lze říct, že z roku 2014 se stal asi nej...
Women's participation in the decision-making process of the European Union
The year 2019 was an important moment in the configuration of the E...

Nejčtenější

Women's participation in the decision-making process of the European Union
The year 2019 was an important moment in the configuration of the E...
Vztahy s Ruskem na bodu mrazu
Kybernetické útoky či dezinformační kampaně mají vliv na och...