Naši lidé v médiích

01.11.2018 | Jakub Eberle
Česko odchodem Merkelové ztratí spojence
Jakub Eberle komentoval pro Českou televizi rozhodnutí Angely Merkel odejít z pozice předsedkyně CDU. Merkel se do čela strany, kde se držela dlouhých 18 let, dostala podle Eberleho díky dobrému politickému odhadu a podcenění ze strany konkurentů. Uprchlická krize ji sice dostala do defenzivy, ale zároveň nebyl její volební výsledek z roku 2017 významně horší než výsledky z let 2005 či 2009. Jestli se Merkel dokáže udržet v čele vlády podle Eberleho záleží především na jejích vztazích s novým vedením strany. Eberle se také pro Hospodářské noviny vyjádřil ke vztahu Angely Merkel k Česke republice. Merkel vyrůstala v bývalém Německu, a proto má pro zkušenost a postoje postkomunistickych státu mnohem větší pochopení, než kdokoliv z jejich uvažovaných nástupců. Česko tedy v Merkel ztrácí otevřeného a vstřícného partnera. 
30.10.2018 | Jakub Eberle
Kancléřka Merkelová je okoukaná. Uprchlická krize za její konec nemůže, říká analytik
Jakub Eberle v rozhovoru pro Aktuálně.cz komentuje rozhodnutí Angely Merkelové skončit v čele německé CDU. Hlavními důvody kancléřčina oslabení jsou podle Eberleho její vyčerpanost po dlouhé době ve funkci, ztráta politického instinktu a potřeba CDU nalézt nový profil.
Spor o italský rozpočet
Italská vláda je ve sporu s Evropskou komisí ohledně návrhu rozpočtu na příští rok. Je možné, že celá situace vyeskaluje natolik, že povede k dalšímu brexitu? Italský vicepremiér Matteo Salvini a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se často dostávají do osobních sporů a nejinak je tomu i v tomto případě. Podrobněji se k tématu vyjádřil Jan Kovář v Horizontu ČT24. Salvini navíc vyhlásil, že Itálie nepodpoří prodloužení sankcí vůči Rusku. Otázkou zůstává, zda je to jenom taktika pro přijetí sporného italského rozpočtu. Odborník ÚMV na Rusko, Petr Kratochvíl, v současnosti hostující na Sapienza University v Římě, se pro info.cz vyjádřil, že nejde pouze o kalkulaci, protože Salviniho Liga dlouhou dobu projevuje proruské postoje a sankce kritizuje. Zároveň varuje, že Salvini může své hrozby naplnit. Mohou tyto spory ovlivnit výsledky voleb do Evropského parlamentu příští rok?
23.10.2018 | Jan Hornát
Konec jedné americké éry
Jan Hornát pro vydání Lidových novin píše o tom, že proměna zahraniční politiky USA nesouvisí jen s nástupem Donalda Trumpa, ale je dlouhodobějším trendem. Je tedy důraz na mezinárodní spolupráci a volný obchod minulostí?
22.10.2018 | Jakub Eberle
Konec jedné fenomenální éry. CSU dominovala Bavorsku 70 let, teď její moc slábne
Jakub Eberle okomentoval pro ČT24 oslabení CSU ve víkendových volbách v Bavorsku. Strana podle něj ztratila hlasy nejen kvůli politice jejích hlavních představitelů, ale také v důsledku dlouhodobé transformace bavorské společnosti. Ta je dnes mnohem pestřejší a méně slyší na kulturní symboly. „Představa, že můžete společnost modernizovat technologicky a zároveň se pořád tvářit, že všichni žijí ve vesničkách pod Alpami, kde pobíhají v krojích a dojí krávy, úplně nejde.
22.10.2018 | Jan Kovář
Dohody o odchodu Británie z EU
Objevily se zprávy, že dohoda o brexitu je na světě, aby následně byly dementovány. Jak lze vnímat tento vývoj? Jaké jsou hlavní sporné body týkající se dohody o vystoupení Spojeného království z EU? Lze předpokládat průlomv blízké době? A připravuje se EU na možnost, že dohoda nebude a dojde na tvrdý brexit? I na to odpovídal médiím Jan Kovář.
19.10.2018 | Jakub Eberle
Ministr Petříček na návštěvě Německa
Jakub Eberle komentoval v České televizi první zahraniční cestu nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka, která vedla do Berlína. Podle Eberleho mají Česko i Německo trvalý zájem na dobré spolupráci v bilaterálních i evropských tématech. Petříček se snaží zdůraznit význam Německa jako strategického partnera a ukázat tak, že česká středoevropská politika není omezená jen na Visegrádskou čtyřku.
19.10.2018 | Jan Kovář
Schůzka prezidentů V4 na Slovensku
Mají prezidenti zemí V4 podobné postoje k pozici jednotlivých zemí v EU? Kde se objevují štěpné linie v jednotě V4 a kde je naopak shoda viditelná? Jan Kovář odpovídal i na tyto otázky Studiu ČT24.
18.10.2018 | Jan Kovář
Vývoj jednání o Brexitu
 Výzkumník ÚMV Jan Kovář komentoval současná jednání o odchodu Británie z EU ve studiu ČT24 a v Českém rozhlase.
18.10.2018 | Tomáš Profant
Výzkumník ÚMV Tomáš Profant citován v článku na téma dopadu klimatických změn pro deník Pravda
„Dnešní situace se životním prostředím je celkově neudržitelná a směřuje ke globální ekologické katastrofě.“ Cituje Tomáše Profanta článek Iris Kopcsayové z 15. října s názvem „Klíma v zajatí konzumu“.


1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 103

Knihy

Michal Kořan, Ondřej Ditrych a kol.

Doporučujeme

Social media as new source of soft power (2)
Around three decades ago, American political scientist and professo...
Social media as new source of soft power
Around three decades ago, American political scientist and professo...

Nejčtenější

Social media as new source of soft power
Around three decades ago, American political scientist and professo...
Ossies se i po třiceti letech cítí odstrčení západními Němci.
Jakub Eberle pro Deník N okomentoval nerovnosti mezi západem a v...