Naši lidé v médiích

29.08.2018 | Emil Aslan
Erdoğan přestává být čitelný
Ředitel výzkumu Emil Aslan se vrátil k tématu sporu USA a Turecka. Mimo jiného zdůraznil, že silná rétorika prezidenta Erdoğana je určena spíše domácím posluchačům a má odvést jejich pozornost od domácích ekonomických problémů k vnějším nepřátelům. Problémem pro zahraničí však je, že svou pragmatičností známý Erdoğan přestává být čitelný. Více se k tématu dozvíte v odpovědích týdeníku Echo i serveru iDNES.cz.
27.08.2018 | Matúš Halás
Rusko se chová jako v 19. století, EU by si měla vzít příklad z Izraele
„Po válce si evropské země řekly: pojďme to dělat jinak – prostřednictvím spolupráce. A funguje to. Rusko ale vzbuzuje dojem, že tamní politici takovouto lekci ještě nedostali. Nacházejí se v mentálním nastavení 19. století a nedokážou pochopit, že spolupráce je vždy výhodnější,“ říká v rozhovoru pro Info.cz vedoucí Centra evropské bezpečnosti ÚMV Matúš Halás, který přes dva roky působil na vojenské akademii v Estonsku, kde vyučoval vojáky NATO strategická studia. Proč je těžší výuka vojáků než studentů? A jak se bránit ruské hybridní válce? I to se dozvíte v rozhovoru níže.
23.08.2018 | Jan Kovář
Reakce na víkendové jednání Merkelové a Putina
Jan Kovář  byl hostem České televize v souvislosti s víkendovým jednáním Vladimira Putina a Angely Merkelové. Rozhovor se dotkl i Putinovy návštěvy na svatbě rakouské ministryně a širšího kontextu, ve kterém se dá tato návštěva interpretovat.
22.08.2018 | Filip Tesař
Protivládní protesty v Rumunsku
Filip Tesař, odborník na Balkán a externí spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů, poskytl rozhovor Českému rozhlasu v souvislosti s protivládními protesty v Rumunsku, které proběhly v pondělí 13. srpna. Rumunsko se už delší dobu potýká s korupcí vlády a obecně s jejím způsobem vládnutí, nízkými platy a velkými rozdíly v životní úrovni v jednotlivých regionech. V důsledku těchto skutečností mnoho Rumunů emigrovalo. Občané vyšli protestovat po tom, co současná vládní strana sociálních demokratů schválila reformu trestního zákoníku, která umožňuje některým politkům vyhnout se trestnímu stíhání. Je hlavním důvodem protestů korupce a způsob vládnutí? Jakou roli v protestech hrají občané, kteří emigrovali? Jaké je současné mezinárodní postavení Rumunska? I na tyto otázky odpovídal Filip Tesař v odkazovaném rozhovoru. 
20.08.2018 | Jan Eichler
Srpen 1968 jako druhá poválečná diskreditace SSSR
Zamyšlení Jana Eichlera k invazi v srpnu roku 1968.
17.08.2018 | Jan Eichler
Afghánské mise v mezinárodním kontextu
Jan Eichler pro deník Právo připomíná kontext, v němž čeští vojáci působí v Afghánistánu.
14.08.2018 | Emil Aslan
Napětí mezi USA a Tureckem
Ředitel výzkumu Emil Aslan byl hostem Horizontu ČT24 v souvislosti se zhoršující se situací v Turecku. Země se již delší dobu potýká s rostoucí inflací a padající lirou. Nyní se k problémům přidala i americká odvetná ekonomická opatření, kterými USA reagují na neochotu Turecka propustit zadrženého amerického pastora. Jedná se o poslední z řady sporů obou zemí, který však zhoršuje již tak velmi napjaté vztahy. Nakolik se za současných okolností dá očekávat silnější či dokonce strategické sbližování s Ruskem? Jsou zahraničněpolitické kroky Turecka součástí promyšlené strategie, nebo spíše impulzivními reakcemi tureckého prezidenta? I na tyto otázky naleznete odpověď v rozhovoru níže.
13.08.2018 | Jan Kovář
Americké sankce proti Rusku
Rusko ostře kritizuje nové americké sankce, odůvodňované útokem na Skripalovi, a chystá odvetná opatření. Jan Kovář byl v této souvislosti hostem Horizontu ČT24. Jedná se o zásadní obrat oproti signálům z Helsinského summitu? Mají sankce šanci donutit Rusko ke změně chování? Nebo mají sloužit spíše jako symbolické odmítnutí porušování mezinárodního práva?
08.08.2018 | Tomáš Profant
Rozložiteľné tašky nie sú odpoveďou
O technooptimizme a igelitkách rozložiteľných vo vode píše v komentári pro SME Tomáš Profant.
08.08.2018 | Jakub Eberle
Pozice Merkelové
Roste tlak na odchod Angely Merkelové, i z její vlastní strany. Jaká je pozice Merkelové v CDU? Jaké jsou nyní vztahy v koalici s CSU a SPD? A jak se do současné debaty promítá téma migrace? I na to odpovídal České televizi Jakub Eberle.


1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 100

Doporučujeme

The Global Trade Regime in Crisis
Mezinárodní Politika has established cooperation with the Peace R...
Orthodox Church of Ukraine: Escalating Nation Building
On 15 December 2018, two canonically unrecognized Orthodox Churches...

Nejčtenější

Jak se Česko začalo bát hybridní války a proč na slovech záleží
Bezpečnost Česka je ohrožována hybridní válkou. Rusko (a př...