Naši lidé v médiích

10.03.2014 | Michael Brtnický
Egypt tři roky po pádu Mubáraka
"Zastíněny bouřlivým vývojem na Ukrajině uplynuly málo povšimnuty tři roky od podobně dramatické události v jiném koutě světa – od pádu egyptského prezidenta Husního Mubáraka. Tím vyvrcholilo osmnáct dnů masových protestů na káhirském náměstí Tahrír i v dalších částech země. Nejskloňovanějšími hesly tehdejších dnů byly svoboda, důstojnost a sociální spravedlnost. Revoluce v lidech probudila obrovská očekávání pluralitnější politiky a inkluzivnějšího ekonomického rozvoje. Avšak vývoj od února 2011 až do dnešních dnů zdaleka nenaplnil naděje Egypťanů. Loni v létě pak události nabraly po vojenském puči tragický, krvavý kurz," píše Michael Brtnický ve svém článku pro deník Právo.
04.03.2014 | Petr Kratochvíl
Co se o Ukrajině dozvíte v ruské TV
Pokud by snad v následujících dnech ještě existoval někdo, kdo by se demonstrací na podporu Putinových kroků odmítal účastnit, bude neustále bombardován informacemi o tom, jak celý národ vyjadřuje prezidentovi svou důvěru. "V posledních dnech západní média referují o demonstracích v Moskvě nebo Petrohradu, které vyjadřují podporu ruské okupaci Krymu a dalším krokům prezidenta Putina. Průzkumy veřejného mínění navíc ukazují, že ruská veřejnost si o situaci na Ukrajině myslí něco úplně jiného než obyvatelé Ukrajiny.
20.02.2014 | Petr Kratochvíl
Krvavé střety na Ukrajině pokračují
Petr Kratochvíl se pro Českou televizi i Český rozhlas vyjádřil k současnému dění na Ukrajině a možné roli Evropské unie v uklidnění situace. Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů vyjádřil obavu, že vývoj situace již nebude možné jednoduše zvrátit. Obě strany si dle jeho slov nyní naprosto nedůvěřují. Prezident i opozice navíc ztratili kontrolu nad svými příznivci.
20.02.2014 | Michal Kořan
Ukrajina na pokraji občanské války
Michal Kořan byl hostem pořadu Studio ČT24 na téma "Ukrajina na pokraji občanské války".
18.02.2014 | Tomáš Dopita
Současné nepokoje v Bosně a Hercegovině
Bosna a Hercegovina zažívá největší protivládní demonstrace za posledních 20 let. Zejména lidem žijícím v muslimsko-chorvatské části země vadí špatná ekonomická a politická situace, dále také chudoba a rostoucí nezaměstnanost.
17.02.2014 | Michal Kořan
Co je to česká zahraniční politika?
"Než usilovat o ideologické probouzení zahraniční politiky, které nutně bude činěno z jednoho konkrétního politického směru, měla by se budoucí vláda pokusit o trpělivou snahu pokračovat v prozkoumávání a respektování politického prostoru, který je pro všechny strany přijatelný."
Současné protesty jsou jiné, protože u nich teče krev, říká expert na Bosnu
Už dlouho se mají Bosňané špatně. V minulém týdnu situace vybublala na povrch v násilných protestech. "Lidem vadí, že politici nedělají nic pro to, aby jim zajistili perspektivu dobrého života," řekl v rozhovoru s Jakubem Fajnorem pro IHNED.cz expert Tomáš Dopita.
12.02.2014 | Tomáš Profant
Původ kapitalismu
"Tomáš Profant ve Středoevropských politických studiích recenzuje český překlad Původu kapitalismu od Ellen Meiksins Wood. Zdůrazňuje autorčinu analytickou preciznost, jež dělá knížku užitečnou i pro sociální vědce mimo marxistický proud."
Evropská unie jsou i čeští úředníci a poslanci
"Význam Evropského parlamentu (EP) snižuje, že ho lidé vnímají jako relativně neviditelné těleso, které nedokáže ovlivnit zásadní otázky," říká Vít Beneš, v rozhovoru pro Deník.cz.
10.02.2014 | Petr Drulák
Kontroverzní Janukovyčova návštěva Prahy
Současný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč  byl pozván, aby v dubnu navštívil Prahu. Během jeho pobytu má proběhnout jak bilaterální setkání českého a ukrajinského prezidenta, tak dubnový summit Východního partnerství. To letos oslaví pět let od svého vzniku. Plánovaná návštěva vyvolává značné kontroverze, především kvůli nepřehledné a násilím poznamenané situaci na kyjevském Majdanu. Zda nebude pozvání odvoláno, a za jakých okolností by k tomu případně mohlo dojít, na to moderátorovi Událostí, komentářů odpovídali Petr Drulák, coby nový náměstek ministra zahraničních věcí a Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.


1 ... 95 96 97 98 99 100 101 ... 109

Doporučujeme

Rusko je zpátky v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. A co my teď s tím?
Na začátku října byla Rada Evropy a její Parlamentní shromá...
V4 v Bielom dome
Od marca až do júna 2019 navštívili Biely dom všetci predstavi...

Nejčtenější

Ústav mezinárodních vztahů mění po 19 letech vizuální styl
Ústav mezinárodních vztahů v Praze začíná ode dneška použ...