Mezinárodní politika 3, 2014 - západní Afrika

09.06.2014 | Jan Smetana
Analýza francouzské operace v Mali
Na proces „arabského jara“, který začal v roce 2011 v Tunisku, a zasáhl hlavně sever Afriky, navazuje ještě další vnitrozemský konflikt – v západoafrickém Mali. Jeho význam spočívá mimo jiné v rozsáhlé a úspěšné operaci Francouzské armády, která tím navázala na francouzskou vojenskou tradici z doby koloniální nadvlády. Jaké jsou hlavní příčiny francouzského vojenského úspěchu? Bude mít operace dopady i v budoucnosti?
Možnosti změn koloniálních hranic v Africe: realita nebo utopie?
Přestože jsou všechny hranice lidmi vykonstruované dělicí čáry na daném území, jsou hranice v Africe vnímány jako uměle vytvořený konstukt a pozůstatek evropského kolonialismu. Z pohledu na politickou mapu vyplývá, že mnoho afrických hranic je tvořeno rovnými čarami a až 44 procent afrických hranic kopíruje astronomické linie. Jaké má důsledky toto necitlivé navržení hranic v současné západní Africe? Existují možnosti revize hranic a vzniku nových států, které by více odpovídaly etnické struktuře obyvatel? Proč vůbec africké státy, které vznikly v důsledku dekolonizace, souhlasily se zachováním hranic navržených kolonizátory?
01.04.2014 | Martin Dunaj
Kdo svírá Nigérii ve spárech terorismu?
Když auto naplněné výbušninou detonuje před vládní budovou, člověk je s to vytvořit si bez potřeby hlubší analýzy obrázek o motivech útoku. Když však dochází k masakrům nezletilých studentů vládních škol, racionalizace incidentu se pro pozorovatele stává daleko obtížnější. Co motivuje skupinu Boko Haram vést ozbrojenou kampaň, jejíž vinou umírají v Nigérii stovky lidí měsíčně? A je jedinou organizací, která zásadně ovlivňuje bezpečí v této západoafrické zemi?
31.03.2014 | Pavel Kopecký
Československo a Mali do roku 1989
O oblasti, kde se dnes nachází Mali, věděl širší svět dlouho velmi málo. Téměř nic, přičemž tento stav panoval ještě během devatenáctého věku. A když už se přece nějaká reálie z regionu západní Afriky zmiňovala, bylo to nejspíš tajuplné (a obtížně přístupné) Timbuktu. Zpravidla o něm proto kolovaly nejrůznější romanticko-fantastické zkazky a proniknout do těchto míst platilo za cestovatelský majstrštyk.


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana

Knihy

Michal Kořan, Ondřej Ditrych a kol.

Doporučujeme

Jak se kalí historie v Rusku
Kauzy kolem odstranění sochy marš...

Nejčtenější

World’s biggest trade deal or how America is losing Asia
After the end of World War ll, the U.S. was mostly concerned with t...