Mezinárodní politika 4/2015 - Barma

20.04.2015 | Markéta Abrath
Podpora aktivního občanství v Karenském státě
Diskuze o občanské společnosti v Barmě, kterou vedeme v našem evropském kontextu, se velmi často zaměřuje především na opoziční charakter místních organizací, exilové organizace a situaci politických vězňů. To reflektuje skutečnost, že Barma byla v podstatě od své nezávislosti v roce 1948 v občanské válce a od roku 1962 zde autoritářsky vládla armáda. Po dlouhá desetiletí války a vládních represí byly možnosti lidí sdružovat se zásadně omezené, především pokud za tím byla vojenskému režimu patrná politická orientace.
Politika USA a EU v Barmě. Podpora reforem či sledování vlastních zájmů?
Když v Barmě v roce 1988 došlo k vojenskému převratu a převzetí moci armádou, Spojené státy, Evropská unie a některé další země převrat odsoudily, pozastavily dosavadní pomoc a zavedly politické i ekonomické sankce ve snaze donutit tamní vládu k demokratickým reformám. Zemi to na dlouhá léta uvrhlo do mezinárodní izolace a umožnilo zde značné navýšení vlivu ostatních geopolitických hráčů.
07.04.2015 | Miroslav Nožina
Myanmar – podoby etnického konfliktu
Jedním z vrcholných momentů oslav Dne nezávislosti 2015 v Myanmaru/Barmě, jenž připadá na 12. února, se měl stát podpis všeobecné dohody o příměří mezi vládou prezidenat Thein Seina a většinou z četných ozbrojených etnických organizací, jež v zemi působí. Namísto toho v oblasti Koukanu (Kokangu) na severu země propukly jedny z nejtvrdších bojů mezi barmskou armádou a povstalci za poslední roky. Srážky nadále pokračují.


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Jak se kalí historie v Rusku
Kauzy kolem odstranění sochy marš...

Nejčtenější

World’s biggest trade deal or how America is losing Asia
After the end of World War ll, the U.S. was mostly concerned with t...