Naši lidé v médiích

22.10.2018 | Jakub Eberle
Konec jedné fenomenální éry. CSU dominovala Bavorsku 70 let, teď její moc slábne
Jakub Eberle okomentoval pro ČT24 oslabení CSU ve víkendových volbách v Bavorsku. Strana podle něj ztratila hlasy nejen kvůli politice jejích hlavních představitelů, ale také v důsledku dlouhodobé transformace bavorské společnosti. Ta je dnes mnohem pestřejší a méně slyší na kulturní symboly. „Představa, že můžete společnost modernizovat technologicky a zároveň se pořád tvářit, že všichni žijí ve vesničkách pod Alpami, kde pobíhají v krojích a dojí krávy, úplně nejde.
19.10.2018 | Jakub Eberle
Ministr Petříček na návštěvě Německa
Jakub Eberle komentoval v České televizi první zahraniční cestu nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka, která vedla do Berlína. Podle Eberleho mají Česko i Německo trvalý zájem na dobré spolupráci v bilaterálních i evropských tématech. Petříček se snaží zdůraznit význam Německa jako strategického partnera a ukázat tak, že česká středoevropská politika není omezená jen na Visegrádskou čtyřku.
19.10.2018 | Jan Kovář
Schůzka prezidentů V4 na Slovensku
Mají prezidenti zemí V4 podobné postoje k pozici jednotlivých zemí v EU? Kde se objevují štěpné linie v jednotě V4 a kde je naopak shoda viditelná? Jan Kovář odpovídal i na tyto otázky Studiu ČT24.
18.10.2018 |
Vývoj jednání o Brexitu
 Výzkumník ÚMV Jan Kovář komentoval současná jednání o odchodu Británie z EU ve studiu ČT24 a v Českém rozhlase.
18.10.2018 |
Výzkumník ÚMV Tomáš Profant citován v článku na téma dopadu klimatických změn pro deník Pravda
„Dnešní situace se životním prostředím je celkově neudržitelná a směřuje ke globální ekologické katastrofě.“ Cituje Tomáše Profanta článek Iris Kopcsayové z 15. října s názvem „Klíma v zajatí konzumu“.
17.10.2018 | Jakub Eberle
Téma pro ministra Petříčka: spravedlivější zahraniční politika
Jakub Eberle komentuje jmenování Tomáše Petříčka ministrem zahraničních věcí. České zahraniční politice podle něj chybí zasazení do širšího globálního rámce. Petříček by se podle něj měl zaměřit např. na posílení rozvojové spolupráce, omezení vývozu zbraní a zajištění rovnějších příležitosti pro ženy v diplomacii.
15.10.2018 | Ondřej Ditrych
Ředitel ÚMV Ondřej Ditrych k bezpečnostním hrozbám ČR pro portál Euractiv
V článku “Česko a Polsko se shodují, že válka s Ruskem jim nehrozí” definoval Ondřej Ditrych, jako jeden z dotázaných předních českých odborníků, současné hrozby a kapacitu jim čelit.
08.10.2018 | Jan Hornát
Transatlantic tensions and its implications for NATO enlargement
Jan Hornát was a guest in the Radio Free Europe/Radio Liberty Georgia Service speaking about the current state of affairs in transatlantic relations. Is there a crisis in the transatlantic bond? How do current tensions affect the prospects of Georgia becoming a NATO member? Watch the program to find out more (Jan’s interview starts at circa 5:00 min.)
05.10.2018 | Jakub Eberle
Německo: Západ versus Východ?
Jakub Eberle v rozhovoru Českého rozhlasu Plus komentoval vztahy mezi západem a východem Spolkové republiky Německo. Obyvatelé východních spolkových zemí se podle něj cítí jako občané druhé kategorie díky pomalému tempu ekonomického sbližování, ale také díky malému uznání své odlišné identity a historické zkušenosti. Eberle dále mluvil o otřesené autoritě Angely Merkel a přeneseně i celé vlády velké koalice.
02.10.2018 | Jan Eichler
Británie a Mnichov: tři hrozby, tři cesty
U příležitosti osmdesáti let od podpisu Mnichovské dohody publikoval Jan Eichler k tomuto tématu článek v deníku Právo.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 95