Novinky

29.06.2020 |
The New Republic of Letters
The summer has just begun and we would like to introduce to you a unique project in cooperation with Austrian Institut für die Wissenschaften vom Menschen: The New Republic of Letters. The concept has a pleasantly old-fashioned air as outstanding public intellectuals engage in a debate on Central Europe’s future via letter exchange. Its aim is to offer insight without the benefit of hindsight.
25.06.2020 | Jan Kovář
Czechia: This Covid-19 environment is not conducive to external solidarity
Has external solidarity and aid for third countries become a relevant socio-political topic in the Czech Republic during the COVID-19 pandemic? And do we focus more on "coronationalism" or global geopolitical ambitions of the EU? Our researcher Jan Kovář answers these questions in his report for EPIN (European Policy Institutes Network).
22.06.2020 | Miroslav Nožina
The Czech Rhino Connection: a Case Study of Vietnamese Wildlife Trafficking Networks’ Operations Across Central Europe
Our senior researcher Miroslav Nožina wrote a new article about illegal wildlife trafficking via the Czech Republic.
19.06.2020 | Petr Kratochvíl
The Patriotic Turn and Re-Building Russia’s Historical Memory: Resisting the West, Leading the Post-Soviet East?
In 2017, the draft of the law on patriotic education was submitted to the State Duma. The document clearly signaled that Russian authorities were starting to prepare for long-term resistance to external threats, both military and cultural. This development follows the adoption of five decrees with a similar focus. Exploring this “patriotic turn,” our research will focus on how power shapes collective memory and how the Russian patriotic campaign is perceived elsewhere in the post-Soviet space, namely in Kazakhstan. In this way, Kratochvíl and Shakhanova are shedding a new light on the nexus between historical memory, anti-Western resistance, and the foreign policy.
16.06.2020 |
Mimo Sever a Jih
Odstraňování symbolů otrokářství a bývalých impérií nyní po celém světě otevírá rány způsobené evropským kolonialismem. Jak se to týká nás v Česku? Dočtete se v knize Mimo Sever a Jih z našeho nakladatelství, která je zdarma dostupná jako e-book. Na vzniku knihy se podílel náš seniorní výzkumný pracovník Ondřej Horký-Hlucháň, společně s výzkumníkem Tomášem Profantem.
10.06.2020 |
New Perspectives Issue 01/2020 Is Out
This year's first issue of the New Perspectives magazine is released. It offers the readers a tour through the brutalist building of the former American Embassy in The Hague, discusses Matthew Kroenig's new book The Logic of American Nuclear Strategy and a feminist exhibition by Saara Särmä.
03.06.2020 | Jakub Eberle
Jakub Eberle: Konspirační teorie
Koronavirová pandemie mimo jiné ukázala, že období krize je živnou půdou pro konspirační teorie. Co to vlastně konspirační teorie jsou a jak se liší od mýtů, propagandy či dezinformací? Jsou konspirační teorie vždy lživé? Proč jim věříme a jak je můžeme někomu rozmluvit?
03.06.2020 |
Second Issue of 2020's Czech Journal of International Relations Is Out
The quarterly journal continues to publish its original research. This time, it presents two research articles on the topics of the recent international identity construction of the Czech Republic & Slovakia and Estonia, then a discussion article critically engaging with Timothy Snyder’s book The Road to Unfreedom. Russia, Europe, America. The issue also includes four Book Reviews of recent scholarship.
01.06.2020 |
Anna Lindh Foundation: reakce na spekulace v médiích
Na základě zavádějících informací o Anna Lindh Foundation (ALF) a Ústavu mezinárodních vztahů, které byly zveřejněny minulý týden v názorové sekci denního tisku, jsme se rozhodli krátce upřesnit, jak ALF funguje a co je jejím cílem. 
27.05.2020 | Veronika Bílková
Pandemie koronaviru a mezinárodněprávní odpovědnost Číny
Koronavirová krize vyvolala otázky ohledně odpovědnosti Číny v souvislosti s šířením pandemie a možnostmi odškodnění za vzniklé lidské a materiální ztráty. Jakou šanci uspět ale tyto snahy mají? A čeho přesně se Čína dopustila?


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 74

Knihy

Uroš Svete, Damijan Guštin, Janja Vuga, Rok Zupančič, Jelena Juvan

Doporučujeme

Politika rozšiřování EU na západním Balkáně
Po letech stagnace a přešlapování na místě prošly vztahy Evr...
České aktivity jako reakce na Euromajdan
Bez větší nadsázky lze říct, že z roku 2014 se stal asi nej...

Nejčtenější

Velký strýček jde ve stopách Maa, o moc se nedělí
Od svého nástupu k moci provedl čínský prezident Si Ťin-pchin...
Čína přešla z éry maoismu rovnou do kyberpunku
Čína přešla z éry maoismu rovnou do kyberpunku, říká náš ...