Beneš: Evropská unie hledá svého Trumpa
Evropští populisté a nacionalisté bývají často srovnáváni s Trumpem. Po pravdě řečeno, toto srovnání dost kulhá v jednom podstatném ohledu. Trump postavil svoji populistickou kampaň na jednoduchém heslu: vrátit Americe její velikost (Make America Great Again). Bohužel, žádný z evropských populistů a nacionalistů nepřišel s plánem, jak vrátit Evropě její velikost (Make Europe Great Again).
By Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America (Flickr) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Rozhodně netvrdím, že Evropská unie je dokonalá. Naopak. Evropa potřebuje opozici, potřebuje alternativní vize, jak zajistit evropskou bezpečnost, nezávislost, prosperitu a demokracii. Problém je v tom, že evropští populisté a nacionalisté žádnou alternativu pro Evropu nenabízí. Vezměme si je pěkně popořadě.
Britští euroskeptici se vlastně ani nenamáhali s nějakou alternativou pro Evropu. Ano, kdysi dávno měli Britové spoustu vizí pro Evropu. Počínaje Churchillovými (nerealizovanými) Spojenými státy evropskými až po (realizované ale neúspěšné) Evropské sdružení volného obchodu. Ty časy jsou dávno pryč, dnes britští euroskeptici nabízí pouze „alternativu pro Velkou Británii“, která spočívá v nespoutaném volném obchodu. Není potřeba připomínat, že zvolení Trumpa je tvrdou ranou pro britské euroskeptické „globalisty“, Trump totiž postavil svoji kampaň na protekcionismu a požaduje revizi či ukončení obchodních smluv s Mexikem, Kanadou, Asií i Evropou. Proč by Trump otvíral americký trh asijským automobilkám usazeným ve Velké Británii?
Francouzské euroskeptičky se pokouší navázat na de Gaullovu vizi „Evropy národů“. Problém je v tom, že Le Penové schází nejenom de Gaullova autorita, ale hlavně jeho strategická a geopolitická perspektiva. De Gaulle přes veškeré svoje námitky podporoval evropskou integraci, protože chtěl ze sjednocené Evropy udělat geopolitického hráče, který by byl zahraničně-politicky a bezpečnostně nezávislý jak na Spojených státech, tak na Sovětském svazu. Le Penová dělá přesný opak – pro ni jsou Moskva a Washington spojenci při rozbíjení sjednocené Evropy.
Alternativa žádnou alternativu nenabízí
Němečtí nacionalisté byli schopní přijít jenom s Alternativou pro Německo. Žádnou alternativu pro Evropu nenabízí, což je možná dobře vzhledem k neblahým zkušenostem Evropy s německým nacionalismem. Co tu máme dál? Máme tu nizozemského populistu a euroskeptika Wilderse, který v reakci na zvolení Trumpa prohlásil, že když teď ty Spojené státy budou zase velké, tak že i on „vrátí Nizozemsku jeho velikost“ (Make the Netherlands Great Again) tím, že vystoupí z EU. Při vší úctě k Nizozemsku a jeho 17 milionům obyvatel, to je směšné. Je to jako by guvernér státu New York (19 milionů obyvatel) prohlásil, že „vrátí Novému Amsterodamu jeho velikost“ tím, že vystoupí z USA.
A co Trump, nabízí on alternativu pro Evropu? Rozhodně ne – Trump nabízí pouze alternativu pro Ameriku a vždy bude hájit pouze zájmy USA, jak je zřejmé z jeho volebního hesla Amerika na prvním místě (America First). Skutečnost, že si Trump vědomě vybral heslo amerických „appeaserů“ a odpůrců zapojení USA do evropské války proti fašismu, by měla být pro celou Evropu varováním.
Všichni dosavadní američtí prezidenti (republikáni i demokraté) podporovali evropský integrační proces právě proto, aby už nikdy nemusela Amerika zachraňovat Evropu ve válečném konfliktu. No jo, ale pokud se, jak tvrdí Trump, Evropa vždycky měla a má bránit sama a pokud už USA necítí potřebu zachraňovat Evropu od dalšího vnitřního nebo vnějšího konfliktu, pak logicky sjednocená Evropa není v americkém zájmu. Trump je historicky prvním prezidentem USA, který považuje EU za protivníka a podporuje její rozpad. Všimněme si, že Trump sice brojí proti „zkorumpovanému americkému systému“ a „Washingtonské bažině“, ale není to žádný separatista, který by podporoval Texit, Calexit, NYexit a rozpad americké Unie. Podporuje pouze Brexit, Frexit a rozpad Unie evropské. Není pochyb, že USA Trumpovu éru přežijí a nerozpadnou se. U Evropské unie si nejsem jistý.
Nebezpečnější než Putin
Dovolím si tvrdit, že Trump je nebezpečnější než Putin. Putin není ideologicky a politicky dost silný na to, aby mohl veřejně podporovat rozpad EU, a musí se spoléhat na nepřímý vliv propagandy. Trump na rozdíl od Putina na nějakou politickou korektnost kašle a bez zábran podporuje rozpad Evropské unie. Rusko je ekonomicky příliš slabé na to, aby rozdělilo EU. Koneckonců kdo by chtěl vystupovat z EU kvůli levnějšímu plynu? Ale Spojené státy? Co když Trump nabídne Nizozemsku, Francii nebo Polsku exkluzivní bezpečnostní záruky či dokonce přístup na americký trh výměnou za odchod z Evropské unie? EU se dokázala (s USA v zádech) sjednotit ve svém postoji vůči nečekaně asertivnímu Rusku. Její postoj vůči nečekaně asertivním USA je ale zoufale nejednotný.
Ano, Evropská unie potřebuje svého Trumpa či chcete-li svého Sanderse (vyberte si podle politických preferencí). Evropa potřebuje politika, který by dokázal reagovat na nespokojenost lidí s politickým establishmentem, aniž by přitom rozbíjel samotnou Evropskou unii. Bohužel, nikdo jako Trump či Sanders v Evropě není. Místo toho tu máme bandu provinčních „euroseparatistů“, kteří pod praporem populismu a nacionalismu vytáhli do boje za rozbití Evropy. Nikdo z nich nenabízí alternativu pro Evropu, nikdo z nich nemá plán, jak „vrátit Evropě její velikost“. Nikdo z evropských populistů a nacionalistů není ochotný bojovat za evropské zájmy v době, kdy Rusko i USA považují Evropu za konkurenci. Místo toho se evropští populisté a nacionalisté předhánějí, kdo z nich pomůže Trumpovi a Putinovi s porcováním Evropy.
O autorovi:
Vít Beneš je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a šéfredaktor časopisu Mezinárodní vztahy. Zabývá se rozšiřováním EU, evropskou integrací a teorií a metodologií mezinárodních vztahů.