04/10/2019 This content is not up to date

Ohlédnutí za Sympoziem o české zahraniční politice

Ve dnech 23. a 24. září 2019 proběhl v Černínském paláci v Praze již jedenáctý ročník Sympozia o české zahraniční politice, která jednou z hlavních akcí na toto téma v Česku. Jako již tradičně akci pořádaly Ústav mezinárodních vztahů a Ministerstvo zahraničí ČR.  Hlavní tématem letošního ročníku byl multilateralismus v mezinárodních vztazích. Že jde o téma mimořádně aktuální podtrhuje i fakt, že v New Yorku ten samý týden v rámci OSN vznikla neformální aliance pro multilateralismus.

Na Sympoziu v Praze vystoupila řada českých politiků i odborníků z celého světa – mj. USA, Německa, Austrálie, Singapuru či Maroka. Akce byla přístupná i širší veřejnosti a médiím. Ta přinesla řadu rozhovorů s účastníky Sympozia. Nabízíme vám je níže.

Jednotlivé diskusní panely se týkaly mimo jiné mj. role Visegrádské čtyřky (přednáška profesora Ricka Fawna z University St Andrews), ekonomické diplomacie (náměstek MZV Martin Tlapa), nových technologií a kosmického výzkumu (profesorka Joan Johnson Freese, Naval War College, USA), změn ve světovém obchodním řádu či vztahů EU a zemí Západního Balkánu.

Ve světové premiéře byla na akci uvedena nová kniha o vztazích členských států EU ke Kosovu editorů James Ker-Lindsayho z London School of Economics a Ioannise Armakolase z Makedonské univerzity. Na knize se podílel i výzkumník Tomáš Dopita z Ústavu mezinárodních vztahů, který přispěl kapitolou o vztazích Česka ke Kosovu.

Mediální ohlasy:

Děkujeme za spolupráci všem našim partnerům, především Ministerstvu zahraničních věcí České republiky, Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky, think tanku Think Visegrad, Technologické agentuře České republiky, Britskému velvyslanectví v Praze, Australskému konzulátu v Praze, Norskému velvyslanectví v Praze, think tanku Chatham house, a organizaci Sinofon.