29/07/2016

Turecko: Islám versus modernizace?

Publikace Erika Siegla "Islám versus modernizace? Náboženství, sekularismus a rozvoj v Turecku. Pohled Turguta Özala" se zabývá vzájemným vztahem islámu, sekularismu a modernizace ve vývoji Turecka. Tuto problematiku vedle teoretické roviny konkrétně zkoumá na příkladě bývalého tureckého premiéra a prezidenta Turguta Özala (1927–1993), jehož myšlení a politiku analyzuje a zařazuje do širšího politického a historického kontextu a porovnává s přístupy kemalismu a islamismu.

Publikace je za zvýhodněnou cenu k dostání na našem e-shopu.

Turgut Özal stál v čele Turecka po celou dekádu (1983–1993), kterou mnozí současníci i část zahraničních odborníků vnímají jako přelomovou z hlediska modernizačních proměn a posunu postavení islámu ve společnosti. Tím významně přispěl k rozvoji specifické turecké kulturně-náboženské identity. Kniha Islám versus modernizace? Náboženství, sekularismus a rozvoj v Turecku. Pohled Turguta Özala na konkrétní případové studii ilustruje, že proces modernizace společnosti nemusí nutně znamenat více sekularizace a oslabování role náboženství. Je pozváním pro čtenáře nejen k poznání této významné osobnosti nejnovější turecké historie, ale současně i k reflexi mnohovrstevného vztahu islámu a modernizace.

Rozhovor s autorem

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9ciOGYEAyME[/youtube]

Erik Siegl (1977) je absolventem doktorského studia na Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se specializací na Turecko.Je autorem desítky odborných statí a článků v českých i zahraničních periodikách k turecké tematice.

 

Order

Turecko: Islám versus modernizace?

Pokud objednáváte více titulů, napište je do poznámky níže (plus počet kusů), nebo vyplňte kontaktní formuláře u vybraných titulů. Následně Vám zašleme mailem fakturu s platebními údaji.

117 CZK