Události roku 2016 pohledem Ústavu mezinárodních vztahů
Rádi bychom vám nabídli základní přehled vybraných mezinárodních událostí roku 2016, který je doplněn o výčet relevantních publikací z naší knihovny a článků či mediálních výstupů našich výzkumných pracovníků. Uvedené knihy vám rádi nabídneme k zapůjčení. Naše knihovna je pro veřejnost otevřená vždy v úterý a čtvrtek od 10:00 do 16:00 a ve středu od 10:00 do 18:00 a nabízí Vám nejnovější mezinárodní knižní novinky v oblasti mezinárodních vztahů.
Výstupy našich výzkumných pracovníků můžete i v příštím roce sledovat na našich internetových stránkách a sociálních sítích (Facebook, Twitter, Youtube), kde Vás budeme pravidelně informovat o výzkumných novinkách, mediálních výstupech a akcích.
V případě vašeho zájmu o novinky Ústavu mezinárodních vztahů se přihlaste prosím zde.
Migrace
V roce 2016 probíhala aktivní diskuse věnovaná migraci, které se věnuje kniha Migration and freedom: mobility, citizenship and exclusion / Brad K. Blitz. V našem Policy paperu se tématem migrace a jejími implikacemi zabývali Vít Beneš, Jakub Eberle a Jan Kovář.
Otázky maďarského referenda reflektoval člen Centra mezinárodního práva Tamás Lattmann.
Německo
Pozornost analytiků, ale také čtenářů se často soustředila na sousední Německo a jeho roli v současné Evropě. Příkladem je nový přírůstek do naší knihovny Europe's new political engine: Germany's role in the EU's foreign and security policy / Niklas Helwig (ed).
Výzkumní pracovníci se opakovaně vyjadřovali také k domácí politice Německa. Ke vztahu sesterských stran CDU a CSU se vyjádřil JUDr. Vladimír Handl, CSc.
Spolu s ním se oznámení kandidatury Angely Merkelové věnovali i Jakub Eberle a Michal Kořan.
Brexit
V červnu Velká Británie překvapila nejen členské státy Evropské unie, ale také celé světové společenství, když se její obyvatelé vyjádřili kladně v referendu pro odchod z EU.
- Rolí Velké Británie v Evropě se zabývá například kniha Britain's Europe: a thousand years of conflict and cooperation / Brendan Simms.
- V časopise Mezinárodní politika se Brexitem zabýval například komentář Moniky Brusenbauch Meislové.
Referenda v Evropě
Referenda však proběhla i v jiných zemích, například v Maďarsku a Itálii, což komentovali naši výzkumní pracovníci Michal Kořan a Jan Kovář.
Turecko
K otázkám vztahujícím se k Turecku se například vyjadřovali naši kolegové z Centra mezinárodního práva, které reprezentuje Veronika Bílková a Tamás Lattmann ve svých mezinárodně právních reflexích:
Nad otázkou, zda-li je v Turecku možná modernizace, se zamýšlí Erik Siegl ve své knize Turecko: Islám versus modernizace?
Budoucnost EU a NATO
Druhá polovina roku přinesla dva významné summity, které se věnovaly budoucímu směřování NATO a EU:
- V červenci se uskutečnil summit ve Varšavě, ke kterému se vyjádřil Michal Kořan a následně i pozitivně hodnotil slovenské předsednictví Rady EU.
- V rámci slovenského předsednictví Rady EU se v Bratislavě se v září konal neformální summit o budoucnosti EU, které komentoval ředitel ÚMV prof. Petr Kratochvíl, Ph.D.
Díky současnému evropskému vývoji mají čtenáři možnost seznámit se s texty, které se věnují jejich identitě: European identity and citizenship: between modernity and postmodernity / Sanja Ivic.
Náboženství a politika
Vztahům mezi politikou a náboženstvím se věnuje kniha ředitele Ústavu mezinárodních vztahů prof. Petra Kratochvíla a spoluautora knihy Tomáše Doležala The European Union and the Catholic Church: Political Theology of European Integration. Kniha byla nominována na cenu za nejlepší knihu roku v oblasti náboženství a politika prestižní americké International Studies Association. Na podobné téma vyšla v roce 2016 také v češtině kniha Mezi náboženstvím a politikou / Milan Hanyš, Johann P. Arnason (eds.).
Terorismus a Sýrie
Vprůběhu roku 2016 jsme měli možnost číst nepřeberné množství článků a mediálních výstupů věnujícím se válce v Sýrii, islámu a islámského státu:
- Kniha Confronting political Islam: six lessons from the West'spast / John M. Owen IV
- Kniha Konečná stanice - Islámský stát?: Selhání státu a náboženská válka v arabském světě / Rainer Hermann.
Policy paper k tomuto tématu připravil tým našich kolegů z Centra mezinárodního práva.
K tématu využití plynu a ropy jako nástroje teroristů připravil článek Lukáš Tichý.
Jakub Eberle a jeho kolegové z Centra evropské bezpečnosti se vyjádřili k situaci v Sýrii:
- Asad už si Aleppo nedá vzít, povstalci ztrácejí podporu
- V tragédii Aleppa se odráží západní předsudky a neochota k činu
Volby...
Konec roku byl především ve znamení voleb. Různým konceptům v mezinárodních vztazích se věnuje například nová kniha Concepts in world politics / edited by Felix Berenskoetter.
... V Rusku
Volbám a dění v Rusku se věnoval Mark Galleotti, který se v září 2016 stal novým výzkumným pracovníkem ÚMV a je mezinárodně uznávaným expertem na Rusko a bezpečnostní témata.
... v USA
Naši vědci se také aktivně vyjadřovali k volbám ve Spojených státech Amerických a hodnotili zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.
- Can governance Trump guns? European security after the US elections
- Síla a rizika Trumpova populismu
- Jaká bude Trumpova politika vůči Blízkému východu?
Rakousko
Volbám v Rakousku se věnoval Michal Kořan:
Kuba
V listopadu zemřel na Kubě bývalý vůdce Fidel Castro. V Mezinárodní politice hodnotí jeho působení Radek Buben:
Aktuální knihu na toto téma můžete nalézt v naší knihovně: Back channel to Cuba: the hidden history of negotiations between Washington and Havana / William M. LeoGrande and Peter Kornbluh.
Čína
Častým tématem roku 2016 byla Čína, které se věnuje nová kniha China's cyber power / Nigel Inkster a mediální výstupy našeho kolegy Rudolfa Fürsta, který komentoval nejen Strategické partnerství uzavřené s Čínou, návštěvu čínského prezidenta nebo říjnovou návštěvu Dalajlámy.
Partnerství mezi ČLR a ČR vyvolalo otázky o naší příslušnosti k Západu či Východu, tyto debaty jsou však podle prof. Petra Kratochvíla vyprázdněné.
Další témata
Roli ČR v mezinárodním společenství se také zabývá kniha z autorské skupiny Michal Kořan, Veronika Bílková, Michal Kolmaš, Šárka Kolmašová s názvem Česká republika v mezinárodních organizacích: mezi teorií a praxí.
Koncem roku 2016 Německo zasáhla tragická událost v podobě teroristického útoku na vánočním trhu v Berlíně. O terorismu si více můžete přečíst v knize Terrorism today: aspects, challenges and responses. Náš kolega Jan Kovář aktivně komentoval teroristické útoky v Bruselu.
Rozloučení s profesorem Ottou Pickem
V roce 2016 nás bohužel opustil prof. Otto Pick, který zastával v letech 1993 až 1998 funkci ředitele Ústavu mezinárodních vztahů a byl významnou postavou našich moderních dějin.
Co nás čeká?
Pokud Vás zajímá, co nám přinese rok 2017 doporučujeme Vám k přečtení studii od našich výzkumných pracovníků, která nabízí Scénáře vývoje mezinárodního bezpečnostního prostředí v roce 2017 nebo Scénáře vývoje energetických vztahů mezi EU a Íránem.