Czernin Security Forum 2021 is live

4. 1. 2017 Tento obsah není aktuální

Události roku 2016 pohledem Ústavu mezinárodních vztahů

Rádi bychom vám nabídli základní přehled vybraných mezinárodních událostí roku 2016, který je doplněn o výčet relevantních publikací z naší knihovny a článků či mediálních výstupů našich výzkumných pracovníků. Uvedené knihy vám rádi nabídneme k zapůjčení. Naše knihovna je pro veřejnost otevřená vždy v úterý a čtvrtek od 10:00 do 16:00 a ve středu od 10:00 do 18:00 a nabízí Vám nejnovější mezinárodní knižní novinky v oblasti mezinárodních vztahů.

Výstupy našich výzkumných pracovníků můžete i v příštím roce sledovat na našich internetových stránkách a sociálních sítích (Facebook, Twitter, Youtube), kde Vás budeme pravidelně informovat o výzkumných novinkách, mediálních výstupech a akcích.

V případě vašeho zájmu o novinky Ústavu mezinárodních vztahů se přihlaste prosím zde.

Migrace

V roce 2016 probíhala aktivní diskuse věnovaná migraci, které se věnuje kniha Migration and freedom: mobility, citizenship and exclusion / Brad K. Blitz. V našem Policy paperu se tématem migrace a jejími implikacemi zabývali Vít Beneš, Jakub Eberle a Jan Kovář.

Otázky maďarského referenda reflektoval člen Centra mezinárodního práva Tamás Lattmann.

Německo

Pozornost analytiků, ale také čtenářů se často soustředila na sousední Německo a jeho roli v současné Evropě. Příkladem je nový přírůstek do naší knihovny Europe's new political engine: Germany's role in the EU's foreign and security policy / Niklas Helwig (ed).

Výzkumní pracovníci se opakovaně vyjadřovali také k domácí politice Německa. Ke vztahu sesterských stran CDU a CSU se vyjádřil JUDr. Vladimír Handl, CSc.

Spolu s ním se oznámení kandidatury Angely Merkelové věnovali i Jakub Eberle a Michal Kořan.

Brexit

V červnu Velká Británie překvapila nejen členské státy Evropské unie, ale také celé světové společenství, když se její obyvatelé vyjádřili kladně v referendu pro odchod z EU.

Referenda v Evropě

Referenda však proběhla i v jiných zemích, například v Maďarsku a Itálii, což komentovali naši výzkumní pracovníci Michal Kořan a Jan Kovář.

Turecko

K otázkám vztahujícím se k Turecku se například vyjadřovali naši kolegové z Centra mezinárodního práva, které reprezentuje Veronika Bílková a Tamás Lattmann ve svých mezinárodně právních reflexích:

Nad otázkou, zda-li je v Turecku možná modernizace, se zamýšlí Erik Siegl ve své knize Turecko: Islám versus modernizace?

Budoucnost EU a NATO

Druhá polovina roku přinesla dva významné summity, které se věnovaly budoucímu směřování NATO a EU:

Díky současnému evropskému vývoji mají čtenáři možnost seznámit se s texty, které se věnují jejich identitě: European identity and citizenship: between modernity and postmodernity / Sanja Ivic.

Náboženství a politika

Vztahům mezi politikou a náboženstvím se věnuje kniha ředitele Ústavu mezinárodních vztahů prof. Petra Kratochvíla a spoluautora knihy Tomáše Doležala The European Union and the Catholic Church: Political Theology of European Integration. Kniha byla nominována na cenu za nejlepší knihu roku v oblasti náboženství a politika prestižní americké International Studies Association. Na podobné téma vyšla v roce 2016 také v češtině kniha Mezi náboženstvím a politikou / Milan Hanyš, Johann P. Arnason (eds.).

Terorismus a Sýrie

Vprůběhu roku 2016 jsme měli možnost číst nepřeberné množství článků a mediálních výstupů věnujícím se válce v Sýrii, islámu a islámského státu:

Policy paper k tomuto tématu připravil tým našich kolegů z Centra mezinárodního práva.

K tématu využití plynu a ropy jako nástroje teroristů připravil článek Lukáš Tichý.

Jakub Eberle a jeho kolegové z Centra evropské bezpečnosti se vyjádřili k situaci v Sýrii:

Volby...

Konec roku byl především ve znamení voleb. Různým konceptům v mezinárodních vztazích se věnuje například nová kniha Concepts in world politics / edited by Felix Berenskoetter.

... V Rusku

Volbám a dění v Rusku se věnoval Mark Galleotti, který se v září 2016 stal novým výzkumným pracovníkem ÚMV a je mezinárodně uznávaným expertem na Rusko a bezpečnostní témata.

... v USA

Naši vědci se také aktivně vyjadřovali k volbám ve Spojených státech Amerických a hodnotili zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Rakousko

Volbám v Rakousku se věnoval Michal Kořan:

Kuba

V listopadu zemřel na Kubě bývalý vůdce Fidel Castro. V Mezinárodní politice hodnotí jeho působení Radek Buben:

Aktuální knihu na toto téma můžete nalézt v naší knihovně: Back channel to Cuba: the hidden history of negotiations between Washington and Havana / William M. LeoGrande and Peter Kornbluh.

Čína

Častým tématem roku 2016 byla Čína, které se věnuje nová kniha China's cyber power / Nigel Inkster a mediální výstupy našeho kolegy Rudolfa Fürsta, který komentoval nejen Strategické partnerství uzavřené s Čínou, návštěvu čínského prezidenta nebo říjnovou návštěvu Dalajlámy.

Partnerství mezi ČLR a ČR vyvolalo otázky o naší příslušnosti k Západu či Východu, tyto debaty jsou však podle prof. Petra Kratochvíla vyprázdněné.

Další témata

Roli ČR v mezinárodním společenství se také zabývá kniha z autorské skupiny Michal Kořan, Veronika Bílková, Michal Kolmaš, Šárka Kolmašová s názvem Česká republika v mezinárodních organizacích: mezi teorií a praxí.

Koncem roku 2016 Německo zasáhla tragická událost v podobě teroristického útoku na vánočním trhu v Berlíně. O terorismu si více můžete přečíst v knize Terrorism today: aspects, challenges and responses. Náš kolega Jan Kovář aktivně komentoval teroristické útoky v Bruselu.

Rozloučení s profesorem Ottou Pickem

V roce 2016 nás bohužel opustil prof. Otto Pick, který zastával v letech 1993 až 1998 funkci ředitele Ústavu mezinárodních vztahů a byl významnou postavou našich moderních dějin.

Co nás čeká?

Pokud Vás zajímá, co nám přinese rok 2017 doporučujeme Vám k přečtení studii od našich výzkumných pracovníků, která nabízí Scénáře vývoje mezinárodního bezpečnostního prostředí v roce 2017 nebo Scénáře vývoje energetických vztahů mezi EU a Íránem.

Expertise to impact

Přihlašte se k odběru