4. 1. 2017 Tento obsah není aktuální

Události roku 2016 pohledem Ústavu mezinárodních vztahů

Rádi bychom vám nabídli základní přehled vybraných mezinárodních událostí roku 2016, který je doplněn o výčet relevantních publikací z naší knihovny a článků či mediálních výstupů našich výzkumných pracovníků. Uvedené knihy vám rádi nabídneme k zapůjčení. Naše knihovna je pro veřejnost otevřená vždy v úterý a čtvrtek od 10:00 do 16:00 a ve středu od 10:00 do 18:00 a nabízí Vám nejnovější mezinárodní knižní novinky v oblasti mezinárodních vztahů.

Výstupy našich výzkumných pracovníků můžete i v příštím roce sledovat na našich internetových stránkách a sociálních sítích (Facebook, Twitter, Youtube), kde Vás budeme pravidelně informovat o výzkumných novinkách, mediálních výstupech a akcích.

V případě vašeho zájmu o novinky Ústavu mezinárodních vztahů se přihlaste prosím zde.

Migrace

V roce 2016 probíhala aktivní diskuse věnovaná migraci, které se věnuje kniha Migration and freedom: mobility, citizenship and exclusion / Brad K. Blitz. V našem Policy paperu se tématem migrace a jejími implikacemi zabývali Vít Beneš, Jakub Eberle a Jan Kovář.

Otázky maďarského referenda reflektoval člen Centra mezinárodního práva Tamás Lattmann.

Německo

Pozornost analytiků, ale také čtenářů se často soustředila na sousední Německo a jeho roli v současné Evropě. Příkladem je nový přírůstek do naší knihovny Europe's new political engine: Germany's role in the EU's foreign and security policy / Niklas Helwig (ed).

Výzkumní pracovníci se opakovaně vyjadřovali také k domácí politice Německa. Ke vztahu sesterských stran CDU a CSU se vyjádřil JUDr. Vladimír Handl, CSc.

Spolu s ním se oznámení kandidatury Angely Merkelové věnovali i Jakub Eberle a Michal Kořan.

Brexit

V červnu Velká Británie překvapila nejen členské státy Evropské unie, ale také celé světové společenství, když se její obyvatelé vyjádřili kladně v referendu pro odchod z EU.

Referenda v Evropě

Referenda však proběhla i v jiných zemích, například v Maďarsku a Itálii, což komentovali naši výzkumní pracovníci Michal Kořan a Jan Kovář.

Turecko

K otázkám vztahujícím se k Turecku se například vyjadřovali naši kolegové z Centra mezinárodního práva, které reprezentuje Veronika Bílková a Tamás Lattmann ve svých mezinárodně právních reflexích:

Nad otázkou, zda-li je v Turecku možná modernizace, se zamýšlí Erik Siegl ve své knize Turecko: Islám versus modernizace?

Budoucnost EU a NATO

Druhá polovina roku přinesla dva významné summity, které se věnovaly budoucímu směřování NATO a EU:

Díky současnému evropskému vývoji mají čtenáři možnost seznámit se s texty, které se věnují jejich identitě: European identity and citizenship: between modernity and postmodernity / Sanja Ivic.

Náboženství a politika

Vztahům mezi politikou a náboženstvím se věnuje kniha ředitele Ústavu mezinárodních vztahů prof. Petra Kratochvíla a spoluautora knihy Tomáše Doležala The European Union and the Catholic Church: Political Theology of European Integration. Kniha byla nominována na cenu za nejlepší knihu roku v oblasti náboženství a politika prestižní americké International Studies Association. Na podobné téma vyšla v roce 2016 také v češtině kniha Mezi náboženstvím a politikou / Milan Hanyš, Johann P. Arnason (eds.).

Terorismus a Sýrie

Vprůběhu roku 2016 jsme měli možnost číst nepřeberné množství článků a mediálních výstupů věnujícím se válce v Sýrii, islámu a islámského státu:

Policy paper k tomuto tématu připravil tým našich kolegů z Centra mezinárodního práva.

K tématu využití plynu a ropy jako nástroje teroristů připravil článek Lukáš Tichý.

Jakub Eberle a jeho kolegové z Centra evropské bezpečnosti se vyjádřili k situaci v Sýrii:

Volby...

Konec roku byl především ve znamení voleb. Různým konceptům v mezinárodních vztazích se věnuje například nová kniha Concepts in world politics / edited by Felix Berenskoetter.

... V Rusku

Volbám a dění v Rusku se věnoval Mark Galleotti, který se v září 2016 stal novým výzkumným pracovníkem ÚMV a je mezinárodně uznávaným expertem na Rusko a bezpečnostní témata.

... v USA

Naši vědci se také aktivně vyjadřovali k volbám ve Spojených státech Amerických a hodnotili zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Rakousko

Volbám v Rakousku se věnoval Michal Kořan:

Kuba

V listopadu zemřel na Kubě bývalý vůdce Fidel Castro. V Mezinárodní politice hodnotí jeho působení Radek Buben:

Aktuální knihu na toto téma můžete nalézt v naší knihovně: Back channel to Cuba: the hidden history of negotiations between Washington and Havana / William M. LeoGrande and Peter Kornbluh.

Čína

Častým tématem roku 2016 byla Čína, které se věnuje nová kniha China's cyber power / Nigel Inkster a mediální výstupy našeho kolegy Rudolfa Fürsta, který komentoval nejen Strategické partnerství uzavřené s Čínou, návštěvu čínského prezidenta nebo říjnovou návštěvu Dalajlámy.

Partnerství mezi ČLR a ČR vyvolalo otázky o naší příslušnosti k Západu či Východu, tyto debaty jsou však podle prof. Petra Kratochvíla vyprázdněné.

Další témata

Roli ČR v mezinárodním společenství se také zabývá kniha z autorské skupiny Michal Kořan, Veronika Bílková, Michal Kolmaš, Šárka Kolmašová s názvem Česká republika v mezinárodních organizacích: mezi teorií a praxí.

Koncem roku 2016 Německo zasáhla tragická událost v podobě teroristického útoku na vánočním trhu v Berlíně. O terorismu si více můžete přečíst v knize Terrorism today: aspects, challenges and responses. Náš kolega Jan Kovář aktivně komentoval teroristické útoky v Bruselu.

Rozloučení s profesorem Ottou Pickem

V roce 2016 nás bohužel opustil prof. Otto Pick, který zastával v letech 1993 až 1998 funkci ředitele Ústavu mezinárodních vztahů a byl významnou postavou našich moderních dějin.

Co nás čeká?

Pokud Vás zajímá, co nám přinese rok 2017 doporučujeme Vám k přečtení studii od našich výzkumných pracovníků, která nabízí Scénáře vývoje mezinárodního bezpečnostního prostředí v roce 2017 nebo Scénáře vývoje energetických vztahů mezi EU a Íránem.