Jak se změní život v Česku za deset let?

Ondřej Ditrych a Jakub Eberle přispěli do článku týdeníku Respekt, který odhaluje, jak se za deset let promění česká společnost a politika.

Jak se bude žít Čechům za deset let? Budeme mít v parlamentu zastoupení více žen? Stane se Česká republika součástí eurozóny?

Získá levice opět svůj politický prostor? Podle našeho ředitele Ondřeje Ditrycha a ředitele pro výzkum Jakuba Eberleho se tak v následujících deseti letech spíš nestane. Důležité jsou totiž vhodné podmínky ve společnosti, které by napomohly návrat levice.

Schopnost trvale mobilizovat masu lidí z méně privilegovaných vrstev a budování propojení mezi městskou střední vrstvou a intelektuály v Česku nefunguje. "Chudnoucí třída je dnes spíš atomizovaná, střední třída pak volí pravici či centristy, často i proti svým ekonomickým zájmům," dodává Eberle.

Ondřej Ditrych pak vysvětluje, že Rusko bude potřeba dlouhodobě zadržovat v zájmu snížení rizika kontinentální, nebo dokonce systémové války. "Dokud se Rusko bude snažit zvrátit svobodný pohyb států na jeho někdejší východní periferii směrem k západním institucím, nebude skutečný mír možný."

 

Odkaz na celý text najdete v odkazu níže.