Mezinárodní vztahy nevážně aneb Humor sbližuje

Ústav mezinárodních vztahů Vás srdečně zve na venkovní posezení a debatu na téma Mezinárodní vztahy nevážně aneb Humor sbližuje, která se uskuteční 1. července od 17:00 na dvoře Ústavu mezinárodních vztahů.

1. 7. 2019 (17:00)

Ústav mezinárodních vztahů, Nerudova 3, Praha 1

Potkali se Američan, Rus a Čech a ...

Kulturní a lidský fenomén, kterým bezpochyby humor je, bývá mnohdy přehlížen v diskurzu mezinárodních vztahů. Pomáhá humor utvářet relevantní představy o jiných společnostech? Můžou být vtipy jednou z berných mincí při konstrukci vlastních identit?

Tematikou humoru na pozadí mezinárodních vztahů se věnují například Václav Budinský a Tomáš Grulich ve své knize Humor sbližuje. Již druhé vydání knihy, doplněné o aktuální evropské dění, je pestrým výběrem nejoblíbenějších anekdot osmadvaceti zemí Evropské unie. Na její přípravě se podílela řada spolupracovníků všech věkových kategorií, kteří pomáhali v jednotlivých státech anekdoty vybírat.

Jan Nejedlý spolu s Jakubem Šofarem (vlastním jménem Vladimír Trojánek) se problematikou anekdot zabývají několik let, přičemž hlavním tématem jejich zájmu je éra socialismu. „Lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu“ Po práci legraci vyšel dokonce ve třech dílech a je souborem anonymních vtipů a žertů především z období normalizace.