Kariéra a stáže

Získejte praktické i vědecké zkušenosti jako člen týmu ÚMV. Stážisté v Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) mají příležitost získat zkušenosti a nové znalosti v oboru mezinárodních vztahů v rámci neziskové výzkumné instituce, jedné z vedoucích svého druhu v České republice. ÚMV umožňuje stáže v rámci dvou programů – PR a event asistent nebo vědecký asistent. Stáže jsou určeny primárně pro studenty vysokých škol a jejich absolventy z ČR i zahraničí. Obě stáže mají flexibilní časovou zátěž v průměru 15 hodin týdně s tím, že PR a event stáž trvá 6 měsíců, vědecký asistent zpravidla 4 měsíce. Stáže jsou neplacené, po celou dobu stáže však poskytujeme volný vstup do knihovny a základní technické zázemí.

Formy stáže

PR a Event Asistent (PREA)

Stáž kategorie PREA nabízí rozvoj široké škály marketingových, komunikačních a organizačních dovedností. V rámci této stáže budete připravovat příspěvky na sociální sítě, vypomáhat s organizací konferencí ať už přímo v ÚMV či na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, pomáhat s PR agendou (komunikace s novináři, navazování partnerství), rešeršovat (průzkum trhu, granty), zpracovávat podklady na webové stránky a obecně podporovat činnost konferenčního a komunikačního úseku. Díky PREA stáži porozumíte práci výzkumného pracovníka/ice, dostanete se do centra aktuálního světového dění a zároveň získáte zkušenosti s organizací akcí, copywritingem a základy práce s grafickými nástroji.


PREA stáž trvá 6 měsíců. Rozsah práce je 15 hodin týdně a zpravidla lze pracovat z domova; rozvrh je možné upravit dle Vašich časových možností tak, abyste zvládali školu i stáž. Před a během mezinárodních konferencí však oceníme docházku do kanceláře a na místo konání.  
Stáž je určená pro všechny zájemce z řad studentů mezinárodních vztahů, politologie, ale i marketingu, mediálních studií apod.  

Výběrové řízení na pozici stážistů/ek PREA se koná dvakrát ročně, a to v:

  • lednu (pro turnus březen - srpen)
  • a červenci (pro turnus září - únor)

- dle aktuální kapacity změna vyhrazena.

Výzkumný asistent

Hlavní náplní činnosti výzkumných asistentů je podpora aktivit výzkumného pracovníka ÚMV, ať už se jedná o rešerše nebo kontrolní čtení. Stážisté se zároveň podílí na přípravě reportů z veřejných akcí. Stážistovi bude na základě zaměření přidělen osobní mentor, který ho bude provázet po celou dobu stáže, poskytne mu konzultace a zpětnou vazbu. Stáž na pozici Research Assistant trvá zpravidla  4 měsíce s možností prodloužení o další dva měsíce. Rozsah práce je minimálně 15 hodin týdně, rozvrh je možné upravit dle časových možností tak, aby stážista bez problémů zvládal školu i stáž.  

Výběrové řízení na pozici Research Assistant se koná vždy třikrát ročně, a to v:

  • lednu (pro turnus červen - září)
  • květnu (pro turnus říjen - leden)
  • a září (pro turnus únor - květen).

Jak na stáž v ÚMV

1. Vyberte si formu
Výše naleznete popisy dvou forem stáží, které ÚMV nabízí. Vyberte si tu, která lépe splňuje Vaše očekávání a zvolte si, ve kterém měsíci chcete stáž začít.

2. Vyplňte přihlášku
Vyplňte své jméno a další základní údaje. Nezapomeňte si zkontrolovat Váš e-mail a telefonní číslo, abychom Vás mohli kontaktovat. Formulář přihlášky najdete níže.

3. Odešlete
Přihlášku společně s Vaším životopisem a motivačním dopisem odešlete na mailovou adresu uvedenou níže. Přihlášku a další požadované dokumenty na pozici Výzkumný asistent dodávejte výhradně v angličtině.

4. Na koho se obrátit?
Pokud si nejste něčím jistí a potřebujete si cokoli ujasnit, napište nám na adresu staz@iir.cz. Na stejnou adresu lze zaslat i přihlášku spolu s přílohami.   

FAQ

Jaká bývá obvyklá délka stáže v ÚMV?
Stážisté PREA pracují v ÚMV po dobu 6 měsíců. Stáž RA je na 4 měsíce s možností prodloužení o další 2 měsíce.

Jaká je pracovní doba stážisty?
Pracovní doba pro oba typy stáží je stejná – 15 hodin týdně.

Mohu pracovat z domova?
U PREA stáže je možné plnit stáž převážně z domova. Požadujeme však účast na většině konferencí. U výzkumných asistentů je částečná možnost pracovat z domova dle domluvy s mentorem. 

Kdy se mohu na stáž přihlásit?
Výběrové řízení na pozici stážistů/ek PREA se koná dvakrát ročně, a to v červenci a únoru. Výběrové řízení na pozici Research Assistant se koná vždy třikrát ročně v lednu, květnu a září. Přihlášky je možné poslat i s předstihem.

Mohu plnit stáž i ze zahraničí?
U výzkumných asistentů je možné plnit část stáže mimo Českou republiku. Pokud Váš mentor uzná zahraniční spolupráci za účelnou, ÚMV kontaktuje zahraniční zastupitelský úřad. Cestovní náklady mohou být stážistovi hrazeny z projektů účelové podpory, pokud se podílí na jejich řešení.

Dostanu po konci stáže referenční dopis?
Pokud bude stážista kladně hodnocen ze strany jeho mentora, stážistovi bude na konci stáže vystaven referenční dopis dle standardní šablony.

Posyktuje ÚMV stážistům plat, stipendium, či ubytování?
ÚMV neposkytuje stážistům žádné formy finanční kompenzace ani možnost ubytování.
Stážisté ze slovenských (a jiných zahraničních univerzit) však mají možnost být svou univerzitou vysláni v rámci programu Erasmus+.