29. 7. 2015 Tento obsah není aktuální

TURECKO: regionální obr na rozcestí

Červnové TÉMA časopisu Mezinárodní politika se věnovalo Turecku. Země, která zůstává po mnoho let před branami Evropské unie a zároveň usiluje o pozici lídra blízkovýchodního regionu, se ocitla na rozcestí. Právě proběhlé volby totiž naznačily, kam se bude země poznamenaná dosavadní dominancí vládní strany AKP ubírat. Rozdělená společnost zvolila cestu změny. Kromě současných politických otázek se autoři věnovali i historii země obtěžkané genocidou arménského obyvatelstva a nedořešenému postoji k problematice kurdské touhy po vlastním státu.


Sídlo nejčtenějšího tureckého opozičního deníku Zaman, který se stal v posledních měsících cílem perzekucí ze strany vládní AKP. Foto: Jan Nevyhoštěný

Výzkumník ÚMV Marek Čejka využil své cesty do Istanbulu a čtenářům přiblížil tamní volební atmosféru. Zároveň v rychlé analýze přinesl orientační náhled do tureckého stranického systému.

V článku publikovaném ve spolupráci s prestižním tureckým časopisem Turkish Review se profesor Levent Köker věnoval snahám prezidenta Erdoğana o ústavní dominanci a přechod k prezidentskému systému vládnutí.

Emil Souleimanov z Univerzity Karlovy se věnoval dlouholetému sporu o uznání turecké genocidy arménského obyvatelstva země.

Turkolog a bývalý český velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně pro změnu zhodnotil vývoj turecké zahraniční politiky v uplynulých letech, kterou silně poznamenala změna kurzu iniciovaná současným prezidentem Erdoganem.

Podrobnou analýzu předvolební i povolební situace v turecké společnosti a politice zpracovala pro Mezinárodní politiku stážistka ÚMV Seda Karaman.

David Kořínek z think-tanku Evropské hodnoty připomněl problematiku Kurdů a jejich vztahu k Turecku na pozadí současných bojů proti Islámskému státu.

Oficiální postoj turecké vlády k zahraniční politice zejména vstříc Blízkému východu prezentoval na půdě ÚMV velvyslanec v Praze Ahmet Necati Bigalı. K zahraniční politice vládnoucí AKP, ale také k politickému islamismu v Turecku se na přednášce a v následném rozhovoru vyjádřil pro Mezinárodní politiku také Ismail Yaylacı z istanbulské Şehir University.