29. 1. 2015 Tento obsah není aktuální

Medvěd Boris v multikulturní metropoli

Starosta Londýna Boris Johnson, pod jehož taktovkou se konaly v roce 2012 letní olympijské hry, a dlouholetá hvězda britské politické scény, je v současnosti vedle Davida Camerona nejvýraznější tváří Konzervativní strany.

Johnson vládne na londýnské radnici od roku 2008, o čtyři roky později byl znovuzvolen. Starosta Londýna je tradičně vybírán tzv. doplňkovým hlasováním (supplementary vote). Pokud nikdo nezíská absolutní většinu už v prvním kole, tak z prvního kola vychází dva nejúspěšnější kandidáti, kteří se spolu utkají v kole druhém. Ostatní kandidáti jsou vyřazeni a jejich druhé preference jsou přiřazeny prvním dvěma kandidátům.

V roce 2008 byl pro Johnsona nejvýraznějším soupeřem tehdejší londýnský starosta labourista Ken Livingstone, který prohrál v druhém kole. Prvního kola se zúčastnil také např. liberální demokrat Brian Paddick. Johnsonův triumf byl velký překvapením. Konkurenční labouristé se totiž během předvolební kampaně snažili vyvolat dojem, že Johnson se nehodí do čela multikulturního města, protože je ostře pravicovým thatcheristou. Johnson ale nakonec zvítězil s absolutním ziskem (tedy i po započtení druhých preferencí v druhém kole) 53,2 procenta, což znamenalo 1 168 738 hlasů.

Johnson mnohokrát dostál své pověsti politika balancujícího na hraně.  Zdroj:CC BY 2.0 Financial Times - Flickr: Boris Johnson

Boris Johnson mnohokrát dostál své pověsti politika balancujícího na hraně. Foto: CC BY 2.0 Financial Times - Flickr

Zatímco Livingstone získal vnitřní část severovýchodního Londýna a východního Londýna a převahu v severozápadním obvodě Brent&Harrow, Johnson ovládl všechny ostatní obvody. Po svém zvolení Johnson oznámil, že se vzdá poslaneckého křesla, které získal v roce 2001 za obvod Henley. Naopak Livingstone tehdy opouštěl křeslo starosty po dvou obdobích ve funkci, přičemž na londýnské radnici působil už od 70. let 20. století.

Bicykly do města, harmoniky ven

Johnsonův nástup do funkce byl energický. Zaměřil se na podporu zdravotnictví, turismu a vyššího vzdělávání. Zakázal alkohol v metru, posílil hlídky policistů v dopravních prostředcích a odvolal policejního šéfa. Přišel také s nápadem, aby si 32 místních čtvrtí (borroughs) jmenovalo vlastní policejní velitele. Ještě před dalšími volbami, které se konaly v roce 2012, udělal několik změn v dopravě. Zrušil západní rozšíření tzv. congestion zone, což je placená zóna v centru Londýna, která umožnila omezit tamní dopravu, zavedl tzv. Borisovy bicykly, tedy síť půjčoven kol rozesetých po celém městě, který stál město 140 milionů liber, dalšími 28 miliony liber přispěl sponzor - velký anglický bankovní dům Barclays Capital.

Johnson také nařídil zrušit kontroverzní harmonikové autobusy tzv. bendy buses. Ti oceňovali zejména lidé, kterým se špatně chodí do schodů v double-deckerech a maminky s dětmi, naopak cyklisté, kteří spíše patřili k odpůrcům Livingstona se k nim stavěli negativně. Problémem bylo také to, že harmonikové autobusy měly tři vchody a pro některé pasažéry bylo tak možné využít nepozornosti řidiče a jet na černo. Stejně jako s placenou zónou bylo zrušení harmonikových autobusů mj. politickým bojem Johnsona proti svému předchůdci a potažmo vůči labouristům. Livingstone, který se o křeslo starosty ucházel i v roce 2012 útočil na Johnsona, že jeho snaha vytvořit nový model autobusů je pro město příliš drahá.

Vratká přízeň Londýňanů

Druhé volby o post prvního muže Londýně v roce 2012 znamenaly pro Johnsona varování, že přízeň Londýňanů je nestálá. I když jeho první období nezastínil žádný velký skandál, labouristická opozice a osobnost Kena Livingstona dokázaly zcela ovládnout severovýchod města a jihovýchod centrálního Londýna. Labouristický ex-starosta získal také více hlasů než Johnson v druhých preferencích. Na vítězství to ale opět nestačilo. Boris Johnson, někdy také přezdívaný jako BoJo, vybojoval celý pás východu a jihu Londýna a západ centra. Se ziskem 51,53 procenta, což znamenalo 1 054 811 hlasů, obhájil post až do roku 2016.

Léta Johnsonova starostování ovšem nebyla poznamenána pouze úspěchy. Špetka elitářství z dob Etonu a z konzervativních kruhů v něm podle jeho kritiků přece jen přetrvává. Londýn, kde žije už více než 8 milionů lidí, se v posledních letech dostal do krize v oblasti bydlení. Reality v centru jsou prodávány do rukou zahraničních investorů a neslouží jako byty. Johnson je zájmům developerů často velmi otevřený, i když se snaží vyvolat opačný dojem. Na začátku roku 2015 pak dokonce přišel s projektem sociálního bydlení, o kterém média psala s posměchem a upozornila na to, že Johnson za „dostupné“ bydlení považuje byty, jejichž nájem se může vyšplhat až na 2 800 liber měsíčně.

Rivalové z Etonu na scéně

Johnson není typickým Angličanem. Má kořeny v Rusku a narodil se v New Yorku. Dodnes je držitelem amerického pasu, což ho teoreticky opravňuje volit i ve Spojených státech. Od pěti let ovšem žije ve Velké Británii. Pochází ze středostavovské rodiny. Navštěvoval ovšem elitní střední školu v Etonu, kde se poznal se svým budoucím stranickým kolegou Davidem Cameronem. Oba také vystudovali Univerzitu v Oxfordu. Johnson pak působil jako novinář časopisu The Spectator a sloupkař Daily Telegraphu. Nadále se ale věnuje publikování a v roce 2014 představil knihu The Churchill Factor: How One Man Made History.

I když Johnson oznámil svoji kandidaturu na poslanecký post pro květnové volby v roce 2015. Otázce, zda chce jít proti Davidu Cameronovi a stát se příštím premiérem Velké Británie se stále vyhýbá. Zatím ovšem přislíbil, že na pozici londýnského starosty zůstane až do konce volebního období, tedy do voleb v roce 2016.

Trochu podivínský politik si konstantně udržuje vysokou popularitu. Podle průzkumu agentury ComRes z roku 2014 ho pozitivně vnímá 41 procent voličů. Z jeho výstřednosti si dělají legraci i vydavatelé knih. V jednom z nejznámějších internetových knihkupectví je na prodej kniha s názvem Boris Johnson: Everything I Know About The Real World (Vše, co vím o skutečném světě), která je v současnosti k dostání za necelých šest dolarů. Pointa je v tom, že jde o 70 prázdných listů.

Johnson a jeho olympijský úspěch

Letní olympijské hry v Londýně, které se konaly v roce 2012, byly Johnsonovým velkým triumfem. Dohromady spolu s paralympijskými hrami stály 8,77 miliard liber. Celá akce byla výbornou propagací britské metropole, Johnson odhaduje, že návratnost her bude v budoucnu 13 miliard liber. Kvůli olympiádě totiž ve východním Londýně vznikl olympijský park, tedy komplex sportovišť a budov, které by měly sloužit i do budoucna a podle starosty by mohl přinést až 8 tisíc nových stálých pracovních míst, mimo tento komplex bylo v celém městě v návaznosti na olympiádu zahájeno 55 dalších projektů.

Tím, kdo připravoval olympijské hry, byla labouristická ministryně pro sportovní politiku Tessa Jowellová, která je Johnsonovou dlouholetou rivalkou. Jowellová v roce 2008 vedla labouristickou kampaň svého kolegy Kena Livingstona do voleb o starostu Londýna a v rámci toho nařídila svým spolustraníkům, kteří zastávali funkce ministrů nebo byli členy parlamentu, aby Borise Johnsona veřejně nenazývali pouze Borisem. Za případný přešlap je chtěla pokutovat, protože použití pouze křestního jména kandidáta konzervativců podle ní bylo příliš familiérní a v očích voličů to z Johnsona dělalo příliš přátelskou komickou figurku, která by mohla získat politické body.

I když Jowellová tehdy s kampaní neuspěla, rozhodně se nevzdává. V roce 2014 oznámila, že tentokrát by chtěla na starostku Londýna v roce 2016 kandidovat ona sama. Oficiální kandidaturu však zatím nepotvrdila.

Lehkým tónem na svízelnou imigraci

V palčivé otázce imigrační politiky došlo u Johnsona k určitému posunu, nejdříve brnkal na velmi příjemnou strunu, která ladila s londýnskou multikulturní atmosférou a rezonovala i u britských původních obyvatel - voličů. Jeho postoj k přistěhovalcům byl totiž poměrně liberální. Tvrdil, že omezení imigrace v EU může poškodit ekonomický růst a konkurenceschopnost Londýna, později se uchýlil k podpoře selektivní imigrace lidí z Commonwealhu, dokonce uvedl, že Australané jsou Britům ze všech národů nejblíže a chtěl zavedení britsko-australské zóny volného pohybu pracovních sil. Podpořil tak vládní plán, který ve své podstatě zastiňoval vazbami na Austrálii a Nový Zéland imigraci v rámci EU.

I přes počáteční liberální postoj k imigraci byl ale Johnsonův obrat směrem k tvrdší linii dovršen v předvolebním čase. V roce 2014 řekl, že Británie by měla zavést bodový systém australského typu pro imigranty a dojednat si opt-out v rámci EU, aby mohla lépe kontrolovat své hranice, aby do země neproudilo tolik ilegálních přistěhovalců. Podle něj dosavadní úprava Británii neumožňuje příchodu těchto lidí do země zamezit. Johnson to označil za způsob, jakým získat hlasy zpět od UKIPu směrem ke konzervativcům.

Mediátor anglo-muslimských vztahů

Londýn ve vztahu k radikálnímu islamismu zásadním způsobem poznamenaly útoky na městskou hromadnou dopravu ze 7. července 2005. Dave Hill z The Guardianu ve své analýze ukazuje, že Johnsonův postoj vůči islámu je značně proměnlivý. Po roce 2005 Johnson uvedl, že „islám je problém“, na druhou stranu se postupně vyvíjel v politika, který se snaží smiřovat obě strany a poukazovat na to, že problémem je spíše radikální islám, muslimové by podle něj měli akceptovat britské hodnoty. Už tehdy volal po spolupráci s Britskou muslimskou radou, která měla pomoci v boji s radikálními extremisty, protože podle Johnsona není možné, aby to byli Britové, kdo tento problém vyřeší. Umírněný v tématu britsko-muslimských vztahů zůstává dodnes a stále se snaží, aby se dlouhodobě nepřikláněl ani k jedné ze stran.

V roce 2013 Johnson vystoupil na Devátém světovém islámském ekonomickém fóru, kde se snažil podpořit investice bohatých Arabů v Londýně. Oznámil založení fondu s prostředky ve výši 100 milionů liber, které by byly určeny na podporu přesunu některých technických start-upů z muslimského světa do Velké Británie. Přičemž se opět ukázal jako politik, který v pravý čas tahá překvapivá fakta jako králíky z klobouku, svoji snahu totiž okořenil rodinnou historkou o tom, že jeho předek Ahmed Hamdi byl muslimský podnikatel, který se v Istanbulu živil prodejem včelího vosku.

Nová kapitolou vymezení se Londýna vůči islamistickému extremismu začala s nástupem hnutí Islámský stát a s rekrutováním britských muslimů do řad IS. Sepjetí britské metropole s aktuálními problémy ještě posílila identifikace popravčího IS - džihádisty Johna - jakožto britského muslima, který prožil dětství a mládí v Londýně.

Johnson se kriticky opřel do britských muslimů, kteří odcházejí bojovat do řad IS. Navíc se dostal do sporu s Britskou muslimskou radou, kterou údajně obvinil z toho, že „směšuje antidžihádismus s islamofobií“, jenomže Britská muslimská rada absolutně odmítla, že by něco takového prohlásila. Johnson tak opět dostál své pověsti politika balancujícího na hraně a snažícího se nezavřít si vrátka ani u muslimů, ale v rozbouřených chvílích ani u Londýňanů.

Zdroje:

http://www.conservativeelectoralreform.org/Voting-Systems/SupVote.htm http://www.theguardian.com/politics/2008/may/02/london08.london http://www.theguardian.com/commentisfree/2009/apr/30/boris-johnson-london-mayor

http://www.theguardian.com/uk/davehillblog/2011/dec/09/final-journey-of-bendy-bus http://www.bbc.co.uk/news/special/vote2012/mayor/

http://www.independent.co.uk/voices/comment/dont-let-boris-johnson-distract-you-from-his-awful-record-on-housing--heres-what-he-doesnt-want-you-to-know-10026891.html http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/10/03/boris-johnson-housing-affordable_n_5925758.html

http://www.washingtonpost.com/lifestyle/style/boris-johnson-londons-lively-mayor-writes-about-churchill-and-muses-about-his-future/2014/11/18/a0e3d24e-6f3c-11e4-ad12-3734c461eab6_story.html

http://www.washingtonpost.com/lifestyle/style/boris-johnson-londons-lively-mayor-writes-about-churchill-and-muses-about-his-future/2014/11/18/a0e3d24e-6f3c-11e4-ad12-3734c461eab6_story.html

http://www.bbc.com/sport/0/olympics/20041426
http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/boris-johnson-relieved-at-success-of-london-2012-olympic-games-8038310.html

http://www.telegraph.co.uk/news/politics/conservative/1584153/Dont-call-him-Boris-Tessa-Jowell-tells-Labour.html
http://www.bbc.com/news/uk-england-london-30159049

http://blogs.channel4.com/factcheck/boris-johnson-says-immigration-cap-risks-damaging-economy/3717
http://www.bbc.com/news/world-australia-29875498
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/immigration/11157890/Boris-Johnson-calls-for-quotas-on-EU-migrants.html

http://www.theguardian.com/uk/davehillblog/2009/sep/08/boris-johnson-islam-east-london-mosque
http://www.spectator.co.uk/features/13914/just-dont-call-it-war/

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2480251/Boris-Johnson-Im-London-Mayor-Muslim-extraction.html
http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/boris-johnson-accused-of-inventing-jihadi-allegations-against-muslim-council-of-britain-10080734.html