29. 7. 2014 Tento obsah není aktuální

Nezávislé informace v Rusku. Na internetu

Rozhovor s ruským novinářem Alexandrem Morozovem, který je šéfredaktorem internetového časopisu Russia Journal Magazine. Morozov se zúčastnil v červnu konference „Russia in Motion - Ambitions, Capabilities, and the Search for Identity“uspořádané Ústavem mezinárodních vztahů.

Působíte mimo jiné na pozici šéfredaktora Russia Journal. Mohl byste nám tento magazín stručně popsat?

Samozřejmě. Russia Journal je nejstarší ruské internetové médium. Jeho vznik se datuje do roku 1997 a od roku 2001 funguje i v anglické verzi. Zaměřujeme se na sociální, politickou a kulturní oblast v Rusku.


Existujete na internetu. Jak na tom vlastně Rusko je? Kolik procent obyvatel má k němu přístup?


Ruský internet má opravdu velké publikum. Letos v dubnu uplynulo dvacet let od zaregistrování ruské domény „.ru“. Dnes má Rusko téměř sedmdesát milionů aktivních uživatelů. To je polovina populace. Jen za posledních pět let se počet uživatelů internetu zpětinásobil.


A tito lidé mají tedy přístup k nezávislým informacím?

To je těžké říct, protože většina obyvatel moc neřeší politiku. Rusové se zajímají o sport, kulturu, lifestylová témata, ale rozhodně ne o otázky politického systému nebo společenského rozvoje. Ovšem, kdyby chtěli přijímat nezávislé informace o politice, určitě k nim přístup mají. Pochopitelně zejména díky internetu.


Putinova propaganda se často přirovnává k propagandě za Brežněva. Souhlasíte s tímto postojem?

V některých bodech s tím souhlasím. Zaprvé, v Břežněvově éře byly ve vnitřních strukturách médií zřetelné nástroje autocenzury. Tyto nástroje můžeme znovu vidět i dnes. Zadruhé, Brežněvova propaganda byla v rámci domácí politiky velmi pozitivní. Optimistická. Nyní se Putinova propaganda snaží najít nový optimistický pohled na život v Rusku. To jsou dvě základní podobnosti.


A jak Rusové vnímají krizi na Ukrajině prostřednictvím ruských médií?

Momentálně nastává velký problém, protože v ruských médiích se objevují mechanismy informační války. Současná situace může být srovnávána snad jen s obdobím první a druhé světové války, kdy vláda v médiích vytvářela specifickou atmosféru prostřednictvím negativního obrazu nepřítele. A právě taková atmosféra je v ruských médiích dnes.

Rozhovor s...

Alexandrem Morozovem vedla Denisa Chňoupková