Polsko po volebním zemětřesení: společnost, čísla, atmosféra

Ústav mezinárodních vztahů Vás srdečně zve na přednášku PhDr. Petra Janyšky, diplomata, publicisty a nyní ředitele Českého centra ve Varšavě. Přednášející se pokusí popsat současnou polskou společnost, její prudký vývoj za posledních deset let, cézuru mezi její liberální a národovecko-katolickou částí nebo roli církve. Pokusí se vysvětlit, proč parlamentní i nedávné prezidentské volby přinesly výsledky, které mohou vést k hlubokým změnám.

10. 11. 2015 (17:00)

Tento obsah není aktuální ÚMV, Nerudova 3, Praha 1

  • 17:00 - 17:30 Přednáška Petra Janyšky
  • 17:30 - 18:30 Diskuze

Moderátor: Michal Šimečka, Výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů

Akce probíhá podle Chatham House Rules.

Petr Janyška začal po studiu jazyků profesionální dráhu jako překladatel z angličtiny, francouzštiny a polštiny. V r. 1989 se angažoval v Občanském fóru, krátce poté stál u zakládání nových nezávislých médií, týdeníku Respekt a televizního debatního pořadu Respektování, později byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin. Napsal desítky komentářů k domácí i zahraniční politice, interviewoval množství zahraničních osobností politického a kulturního světa. O Polsku psal už do samizdatových publikací, hodně se mu věnoval později i v Respektu a v LN, přinesl desítky rozhovorů s polskými osobnostmi.
V polovině 90. let vstoupil do nově se tvořící české diplomacie, byl velvyslancem ve Francii, později při UNESCO. Politickou práci vždy spojoval s kulturou, přispěl k velkému projektu Česká kulturní sezóna 2002 ve Francii, organizoval v Paříži velkou konferenci o TGM a mnoho dalších. Vyučoval na několika vysokých školách obor současná politická Francie či moderní historie západní Evropy. V současnosti je ředitelem Českého centra ve Varšavě, o této zemi občas publikuje články, nedávno v LN „Chvála varšavského trhu“.
Je autorem francouzské knihy o vztazích Čechů a západní Evropy. Je nositelem dvou francouzských vyznamenání, Řádu písemnictví a umění a Řádu za zásluhy.

Pracovní jazyk: čeština