26. 7. 2016 Tento obsah není aktuální

TÉMA MP: Puč, krize a čistky v Turecku

Mezinárodní politika se Turecku věnuje dlouhodobě. Přesto jsme před více než rokem, kdy vyšlo monotematické číslo věnované měnící se politické situaci této důležité země, netušili, že se tamní mocenská situace tak rychle vyhrotí. Nyní tedy přinášíme další speciální číslo našeho časopisu, které se věnuje neúspěšnému armádnímu puči, celospolečenským čistkám a příčinám a důsledkům aktuálního politického a společenského vývoje v Turecku.


Pouliční demonstrace proti puči ve středotureckém městě Tokat. Licence: By Lubunya (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

V úvodním textu přináší výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů a bezpečnostní analytik specializující se na oblast Blízkého východu Jan Daniel shrnutí událostí 15. července 2016 a následujících dní. Zároveň se ve svém komentáři soustředil na změnu role armády v tureckém mocensko-politickém systému.

Tanky na mostech přes Bospor přenesly Turecko do nové éry, která bude mnohem složitější než ta minulá, píše ve svém anglicky psaném textu stážistka ÚMV Berfin Nur Osso a poskytuje tak unikátní pohled na situaci prostřednictvím svých bezprostředních zkušeností z života a studia v Turecku.

Třetí text našeho speciálu je z pera spolupracovnice ÚMV Lucie Tungul Tunkrové a věnuje se historii vztahu tureckého prezidenta Erdoğana se svým současným největším sokem Fetullahem Gülenem. Právě rozkol z roku 2013 vrhl Gülenovo hnutí v nemilost, která vyústila v obvinění z organizování současného puče a obří čistky, aktuálně zmítající Tureckem.

Svůj pohled na proces odstraňování nepohodlných oponentů prezidenta trefně nazvaný de-gülenifikace nabídl i analytik Tomáš Kaválek.

Čtenářům jsme nabídli rozhovor s předním českým turkologem Tomášem Laněm o rozštěpení turecké společnosti a důsledcích Erdoğanových kroků pro demokratizační proces v zemi.

Ze zosnování neúspěšného puče v Turecku bylo obviněno hnutí Hizmet duchovního Fetullaha Gülena. "Budeme občany druhé kategorie," říká v rozhovoru pro MP Salih Yilmaz z organizace Mozaiky Platform Dialog, která propaguje gülenovy myšlenky v Česku.

V rámci vyváženého informování o situaci v Turecku požádala redakce Mezinárodní politiky o oficiální komentář ambasádu Turecké republiky v Praze.

Loňské vydání Mezinárodní politiky věnované Turecku naleznete zde: TURECKO: regionální obr na rozcestí