22. 12. 2021

Vánoční poselství ředitele

Krásné prožití Vánoc s těmi nejbližšími a hladký start nového roku 2022!

Milí přátelé,

v dnešním světě skřípou zavedené mechanismy a jsou napínána pravidla mezinárodní společnosti. Geopolitické soupeření hrozí vyústit v konflikt nedaleko za našimi humny, ale zhmotňuje se i v konflikt beztvarý na rozhraní tradičního pole států a nové, virtuální velké stepi, jež se jím prolíná. Je to svět velkých pohybů, ve kterém zmírňování dopadů klimatických změn je konzervativní politikou a snižování globálních nerovností jen druhou stranou mince kosmopolitní politiky lidských práv.

Posláním Ústavu mezinárodních vztahů je představovat tento neklidný svět, jehož jsme nedílnou součástí, v jeho složitosti a neustálých proměnách bez otřepaných a zjednodušujících schémat, znejišťovat falešně jednoduchá, ideologická řešení a ve veřejném zájmu přemosťovat svět politiky a nezávislé expertizy.

Někdy nenápadně, bez velkého hlaholu a sebepropagace, ale s jistotou dlouhodobě a pečlivě budované expertizy a tradice mezinárodně uznávaného akademického výzkumu překládaného pro potřeby tvůrců české zahraniční politiky, a s dopadem zejména díky blízkému vztahu s Ministerstvem zahraničních věcí.

ÚMV je kamennou institucí, která příští rok oslaví 65 let od svého založení. Po většinu této doby plní svou službu svobodné a otevřené společnosti a pomáhá utvářet zahraniční politiku našeho demokratického státu. Někdy je jeho role méně vděčná – nehladí vždy po srsti –, ale o to více důležitá, a jeho postavení na trojmezí výzkumu, politiky a veřejné debaty je mezinárodně unikátní.

ÚMV je ale zároveň víc než jenom kamenná instituce – je společenstvím lidí, kteří mají vůli k vědění a nástroje k oťukávání jeho hranic, a kteří nalézané poznání nedrží pod akademickou pokličkou, ale v zájmu kompetentní a citlivé veřejné politiky ho dávají všanc.

V naší malé kampani můžete vidět malý výběr toho, co se nám v uplynulém roce podařilo. Mám osobně velkou radost, že naše hlasy jsou slyšet v prestižních zahraničních odborných i policy časopisech. Stejně tak, že promlouvají do živých diskusí o směřování české zahraniční politiky, zvláště nyní – v době, kdy ji čeká důležitá aktualizace odpovídající na proměny mezinárodního prostředí.

Budeme v tom pokračovat a já pevně doufám, že se budeme moci dál těšit z Vaší přízně.

Přeji Vám radostné svátky a vše dobré v novém roce, s nadějí – která tento sváteční čas po tisíciletí provází, i když nejhorší mrazy mají ještě přijít – že příští rok přinese i v mezinárodní politice úlevu a prasklinami v jejích soustrojích do ní pronikne nové světlo.

ONDŘEJ DITRYCH