Základy práce s Wikipedií

Knihovna Ústavu mezinárodních vztahů Vás srdečně zve na workshop s názvem Základy práce s Wikipedií pořádaný 2. 10. 2019 v 17:00 v knihovně ÚMV.

2. 10. 2019 (17:00)

Ústav mezinárodních vztahů, Nerudova 3, Praha 1

Knihovna ÚMV v rámci celorepublikové akce Týden knihoven s Wikipedií, společného projektu spolku Wikimedia Česká republika a Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR, ukáže, že editovat Wikipedii může každý.

Wikipedie je mnohojazyčná online encyklopedie vytvořená a udržovaná jako projekt otevřené spolupráce se svobodným obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Wikipedie byla spuštěna 15. 1. 2001. Česká verze byla spuštěna 3. 5. 2002. Celkově obsahovala Wikipedie v září 2019 více než 40 milionů článků ve 301 různých jazycích.
Wikipedie funguje na principu tzv. wiki, což znamená, že nový článek může vložit a libovolný článek může změnit (ať už pouze opravit překlep, zkorigovat věcnou chybu, článek výrazně rozšířit nebo zcela přepsat) takřka kdokoli s přístupem na web. Jedním ze základních pravidel prosazovaných uživateli je tzv. nezaujatý úhel pohledu – články musí nezaujatě prezentovat všechny podstatné názory na příslušné téma, aniž by některý vydávaly za jedinou objektivní pravdu. Požadavek na ověřitelnost údajů v článcích je uplatňován zejména u kontroverzních údajů a témat.


V rámci workshopu Vás naučíme:

  • Založit si účet na Wikipedii
  • Vytvořit nový článek
  • Editovat již stávající článek
  • Podle zájmu a času i pokročilejší funkce (vytvoření infoboxu, napojení článků na wikidata apod.).

Workshop povede Mgr. Rudolf Sýkora, knihovník Ústavu mezinárodních vztahů. S případnými dotazy či konkrétními podněty pro seminář se, prosím, obracejte na e-mail: sykora@iir.cz

Na akci se není nutno registrovat.