Seminář: Německé inspirace pro ČR? Vztah k Rusku a zbrojní exporty

Centrum evropské integrace při Ústavu mezinárodních vztahů vás srdečně zve na seminář: "Německé inspirace pro ČR? Vztah k Rusku a zbrojní exporty" pořádaný 24. ledna v 16:00 v Ústavu mezinárodních vztahů, Nerudova 3, Praha 1.

Informace

Datum: 24.01.2019
Čas: 16:00
Místo: Ústav mezinárodních vztahů, Nerudova 3, Praha 1
Spolupráce:
Organizuje: Jakub Eberle, Vladimír Handl

Na akci budou představeny a následně diskutovány dva Policy Briefs členů Centra evropské integrace ÚMV Jakuba Eberleho a Vladimíra Handla.

Ke stažení Policy Briefs:

Perspektiva německo-ruského vztahu a český zájem - Vladímír Handl

České zbrojní exporty potřebují silnější demokratickou kontrolu a vyšší transparentnost

Popis přednášky

Autoři se na základě svého dlouhodobého výzkumu zahraniční politiky SRN zamýšlí, v čem a jakým způsobem by se Německem mohla inspirovat česká zahraniční politika. Prvním tématem je vztah Německa k Rusku, který je jednou z hlavních os evropské bezpečnosti. Německo zde čelí dilematu mezi normativním rozchodem po autoritářském obratu v Rusku a agresi Ukrajiny a  pragmatickou snahou o spolupráci, např. v energetice. ČR by se zde především měla konstruktivně zapojit do německých snah o udržení liberálního světového řádu. Druhým tématem je pak kontrola zbrojních exportů. Zatímco v SRN jsou vývozy zbraní ožehavým politickým tématem, v ČR kvalifikovaná diskuze prakticky neprobíhá. ČR by se měla inspirovat od Německa, ale také třeba Nizozemska či Velké Británie, v posílení demokratické kontroly a transparentnosti svých zbrojních exportů. 

Vystoupí:

Jakub Eberle: Vedoucí Centra evropské integrace ÚMV.

Vladimír HandlSeniorní spolupracovník ÚMV.

Image result for german chancellery

Těšíme se na setkání s Vámi!

Pracovním jazykem je čestina.

Nahoru