Íránská Osa odporu se hroutí. Spojenci Teheránu jeden po druhém oslabují

Reuters

Írán čelí největší krizi své regionální strategie za poslední dekády a jeho síť spojenců na Blízkém východě se rozpadá. „Írán chtěl mít v ruce kartu, kterou může zahrát v případě ohrožení svých zájmů,“ vysvětluje výzkumník ÚMV Jan Daniel v rozhovoru pro Voxpot.

Dvanáctidenní válka mezi Íránem a Izraelem skončila, ale přinesla zásadní odhalení: z dříve pevně semknuté „Osy odporu“ zůstalo jen ticho a pasivita. Hizballáh v Libanonu utrpěl těžké ztráty, Hútíové i irácké milice zůstali stranou a syrský režim Bašára Asada, dlouho klíčový spojenec Teheránu, padl.

„Zásadní je výrazné oslabení Hizballáhu, který platil za hlavní část této aliance. Za hlavní článek, který držel Osu odporu pohromadě,“ podotýká Jan Daniel. Podle něj přestávají být tyto skupiny spolehlivou „prodlouženou rukou“ íránské moci, ačkoliv v některých obdobích – například v Sýrii – skutečně jednaly v souladu s íránskými zájmy.

Rozpad syrského režimu představuje další klíčový moment. Asadův pád podle Daniela zpřetrhal důležitou logistickou a vojenskou linii, kterou Írán využíval k podpoře Hizballáhu a dalších spojenců. „Íránci byli vždy relativně opatrní, co po Hizballáhu chtěli. Ale pokud by Chameneí učinil nějaké silné rozhodnutí, dříve by se mu Hizballáh příliš nevzpíral. Teď je to možná trochu jinak,“ upozorňuje Daniel.

Dlouho budovaná obranná strategie se tak možná již zcela zhroutila. A jak ukazuje slabá odezva Íránu na ostřelování ze strany Izraele a USA, Teherán se ocitl v nové a nekomfortní situaci – bez silné opory, bez bezpečné vzdálenosti od konfliktu. Co přijde dál? Přečtěte si v celém článku na webu Voxpot.