Multilaterální Česko: Svět v proměnách

V předvečer (15.5.) hlavního dne Symposia Multilaterální Česko Vás srdečně zveme na debatu k naší výroční publikaci "Svět v proměnách 2023", která proběhne v Kampusu Hybernská. Hlavním cílem konference i doprovodného programu je reflexe priorit Česka ve vztahu k aktuálnímu evropskému i globálnímu dění. Hlavní program konference proběhne v Černínskem paláci dne 16. května.

15. 5. 2023 (18:00)

Jazyk: Česky Kampus Hybernská, Cirkulární Hub, Hybernská 4, Praha 1

Sympozium Multilaterální Česko diskutuje nejaktuálnější problémy v mezinárodních vztazích tohoto roku, které musí česká zahraniční politika řešit v různých oblastech svého působení a zájmů. Jeho tématem zůstává naléhavá otázka vlivu ruské agrese proti Ukrajině na uspořádání sil uvnitř Evropské unie a NATO, ale i jejich společnou budoucnost s poválečnou Ukrajinou. 

Fungování české politiky i společnosti je bezprostředně závislé na vnějším prostředí, a to v měřítku střední Evropy, Evropské unie i širších globálních procesů. Toto mezinárodní prostředí však v posledních letech prochází zásadními proměnami, z nichž ruská válka na Ukrajině je jen tou nejaktuálnější. Co tyto procesy znamenají pro blahobyt či samotnou existenci Česka a EU? Jak se s nimi mohou malé či střední státy, včetně Česka, vyrovnat či jak je mohou aktivně ovlivňovat? Jak by se k nim měly postavit připravované strategické dokumenty, včetně koncepce zahraniční politiky? A jakou roli zde může sehrát kritická či aplikovaná expertíza? Tyto a další otázky budou předmětem veřejné diskuse Ústavu mezinárodních vztahů, pořádané v předvečer tradičního symposia Multilaterální Česko.

Během večera bude představena nová publikace Svět v proměnách 2023: Analýzy ÚMV s následnou diskusí. Publikace Svět v proměnách 2023 bude k dostání po celou dobu konference, stejně jako další publikace ÚMV. Těšíme se na Vás!

Rádi Vás uvidíme také v Černínském paláci dne 16.5., kdy proběhne hlavní den sympozia Multilaterální Česko. Registrujte se prosím na stránce konference.

Den 1 15. 5. 2023

18:00 - 19:30 Kampus Hybernská, Cirkulární Hub

VEŘEJNÁ DISKUZE: ČESKÁ POLITIKA V MĚNÍCÍM SE SVĚTĚ

Fungování české politiky i společnosti je bezprostředně závislé na vnějším prostředí, a to v měřítku střední Evropy, Evropské unie i širších globálních procesů. Toto mezinárodní prostředí však v posledních letech prochází zásadními proměnami, z nichž ruská válka na Ukrajině je jen tou nejaktuálnější. Co tyto procesy znamenají pro blahobyt či samotnou existenci Česka a EU? Jak se s nimi mohou malé či střední státy, včetně Česka, vyrovnat či jak je mohou aktivně ovlivňovat? Jak by se k nim měly postavit připravované strategické dokumenty, včetně koncepce zahraniční politiky? A jakou roli zde může sehrát kritická či aplikovaná expertíza? Tyto a další otázky budou předmětem veřejné diskuze Ústavu mezinárodních vztahů, pořádané v předvečer tradičního symposia Multilaterální Česko. Součástí akce bude také křest publikace Svět v proměnách.

Pavel Barša Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
BIO
Tomáš Petříček Bývalý ministr zahraničních věcí ČR
Šárka Kolmašová Metropolitní univerzita Praha
BIO
Moderátor: Ondřej Ditrych Ústav mezinárodních vztahů
BIO