Debata a promítání: Mezinárodní souvislosti roku 1968: české a slovenské perspektivy

Ústav mezinárodních vztahů ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze Vás srdečně zve na debatu „Mezinárodní souvislosti roku 1968: české a slovenské perspektivy," která se koná ve čtvrtek 30.08.2018 ve Slovenském institutu v Praze, Nám. Republiky 1037/3, 110 00, Praha 1.

Informace

Datum: 30.08.2018
Čas: 17:30
Místo: Slovenský institut v Praze, Nám. Republiky 1037/3, 110 00, Praha 1
Spolupráce: Slovenský institut v Praze
Organizuje: Alica Kizeková

Hlavním tématem debaty bude otázka, jak změnil rok 1968 směřování Československa v Evropě a čím je dodnes inspirativní.

Debata je součástí celoročního projektu „50. výročí Pražského jara: Naše svoboda není samozřejmost". Projekt má za cíl iniciovat diskusi o událostech, konkrétních osobnostech a hodnotách Pražského jara jako okamžiku, kdy občané Československa dokázali vkročit směrem ke svobodě, a o tom, proč je důležité svobodu nebrat jako samozřejmost. Právě události roku 1968 ukázaly, že svoboda se může velmi rychle vytratit.

Fotka uživatele Institute of International Relations Prague / Ústav mezinárodních vztahů.

Součástí debaty bude i promítání filmu Oratorium pro Prahu. Film se též jmenuje Nezapomenutelných sedm dní (Seven Days to Remember). Jedná se o unikátní filmový dokument, který byl natočen v průběhu okupačního týdne od 20. do 27. srpna 1968 kameramany tehdejšího Krátkého filmu Praha. Po vynucených "moskevských dohodách" bylo už nemožné dokončit film v tehdejším Československu. Natočený materiál byl proto tajně dopraven do Kanady a tam zpracován za pomoci přátel z National Film Board. Původní anglický komentář četl Jiří Voskovec.

Potvrzení vystupující:

J.E. Peter Weiss, velvyslanec Slovenské republiky v Praze

Dr. Oldřich Tůma, Ústav soudobých dějín

Dr. Miroslav Londák, Historický ústav SAV

Pracovním jazykem bude čeština a slovenština.

Těšíme se na další setkání s Vámi!

Nahoru