Kanzleramt #4 s Kateřinou Smejkalovou: Všechny křivdy východního Německa

Po více než čtvrtstoletí se v Německu začíná mluvit o dopadech nespravedlivé privatizace a pocitech křivdy obyvatel bývalé NDR. Jaké rozdíly přetrvávají mezi bývalým východním a západním Německem? O těchto a dalších tématech jsme si v novém díle našeho podcastu Kanzleramt povídali s politoložkou Kateřinou Smejkalovou z pražské kanceláře nadace Friedrich Ebert Stiftung.

Ještě na jaře německé sociální demokraty analytici a novináři odepisovali. V prvním díle Kanzleramtu dokonce padlo, že kandidát SPD na kancléře, Olaf Scholz, je kandidátem jen do počtu. Málokdo tehdy čekal, že se na konci léta dostanou v předvolebních průzkumech do vedení. V dnešní epizodě podcastu Kanzleramt rozebírá Jakub Eberle se svojí hostkou Kateřinou Smejkalovou, vědeckou pracovníci českém zastoupení think-tanku Friedrich-Ebert-Stiftung , co stojí za raketovým růstem SPD a zda můžeme po volbách očekávat velkou levicovou koalici se Zelenými a Die Linke. 

Dalším tématem byly rozdíly mezi bývalým západním a východním Německem a rolí antiimigračního hnutí Pegida. Proč to východní Němci sjednocením se západem „nevyhráli“ a jak se tyto křivdy a snaha o jejich řešení podepíše na výsledcích voleb? Dozvíte se v novém díle Kanzleramtu.

Témata a regiony