Podcast Checkpoint: Lukašenko ztratil zábrany a obchoduje s lidským utrpením

Na hranici mezi Běloruskem a Polskem se v těchto dnech schyluje k humanitární krizi. Tisíce migrantů pocházejících především z Blízkého Východu se snaží překonat vnější hranici Evropské unie. To jim ale není ze strany Polska umožněno, a tak se ocitají v “zemi nikoho”.

 Z druhé strany jejich návratu brání Bělorusko, které je v první řadě pomohlo dopravit na své hranice. Stav na polsko-běloruské hranici je ukázkovým případem řízení migrace jako nástroje politického nátlaku. O tom, kam až může situace eskalovat hovořil v podcastu pro Seznam Zprávy náš výzkumný pracovník Jan Kovář. 

le Kováře se jedná o formu politického vyjednávání mezi Běloruskem a Evropskou unií. Režim Alexandra Lukašenka využívá jako svůj vyjednávací prostředek lidské utrpení a vytváří tím humanitární krizi, ve které jde o lidské životy. Ze strany Běloruska může jít o snahu vyvolat konflikt a potrestat země EU včetně Polska, které aktivně podporovaly běloruskou opozici. Za hranicí evropského i mezinárodního práva je dle Kováře také chování Polska které odmítá pomoc zemí EU.