Blízký východ ve světle současného vývoje

ÚMV přivítal na debatě u kulatého stolu J.E. Adel Al-Jubeira, státního ministra pro zahraniční záležitosti z Království Saúdské Arábie. Debata na téma Blízký východ ve světle současného vývoje se uskutečnila 10. ledna od 15 hodin v Ústavu mezinárodních vztahů. 

10. 1. 2020 (15:00)

Jazyk: Angličtina Institute of International Relations

Saúdská Arábie má významné postavení v geopolitické oblasti Blízkého Východu, a proto je vliv této země rozhodující v rozvoji tohoto regionu v mnoha oblastech.

V úvodu debaty představí státní ministr pro zahraniční záležitosti Saúdské Arábie Adel Al-Jubeir současné socio-ekonomické a politické výzvy regionu. Zhodnotí interní reformní přístupy, jako je přijetí zvláštní strategie rozvoje ekonomiky v rámci tzv. Vize 2030 a v kontextu Saúdské Arábie. Bude hovořit také o bezprecedentních společenských reformách, které království začalo zavádět v sociální oblasti. Příkladem může být posilování ženských práv a vlivu žen ve společnosti.

Následnou debatu moderoval ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Ditrych.

Adel bin Ahmed Al-Jubeir je saúdský diplomat, který je bývalým ministrem zahraničních věcí. V současnosti je státním ministrem pro zahraniční záležitosti. V letech 2007 až 2015 působil jako velvyslanec ve Spojených státech. Byl také poradcem krále Abdullaha v oblasti zahraniční politiky. Vzdělání získal na univerzitách v Saúdské Arábii, Německu, Libanonu a USA. V roce 2006 obdržel čestný doktorát na University of North Texas.

Report v angličtině z této debaty si můžete přečíst zde.

Organizátoři