Lidská práva v Evropě a v Latinské Americe: Na jaké problémy se prioritně zaměřuje OSN?

Centrum mezinárodního práva Ústavu mezinárodních vztahů Vás zve na seminář, jehož hostem bude Jan Jařab, expert OSN pracující pro Úřad Vysoké komisařky pro lidská práva. Akci bude moderovat náš seniorní výzkumný pracovník Jan Lhotský. Seminář se bude konat online přes platformu Zoom 10. března 2022 v 17.00. Na úvodní prezentaci naváže diskuze.

10. 3. 2022 (17:00)

Jazyk: Čeština Zoom a Facebook ÚMV

Jaké jsou zkušenosti regionální kanceláře Vysoké komisařky OSN pro lidská práva v Evropě? Mezi lidskoprávní priority na starém kontinentu patří práva migrantů, integrace Romů, zlepšení postavení osob se zdravotním postižením či podpora alternativ k ústavní péči o děti. Úroveň lidských práv však může být ovlivněna i systémovými změnami v některých evropských zemích.

V Latinské Americe jsou témata dramatičtější, ať už se jedná o zmizelé osoby související s válkou proti drogám v Mexiku nebo stále pokračující zabírání území původních obyvatel ve státech Jižní Ameriky. Dalšími problémy v této části světa jsou rostoucí sociální protesty, nepřiměřené použití síly při jejich potlačování či neúnosná situace v přelidněných věznicích.

Jan Jařab (1965) působí od listopadu 2019 jako vedoucí regionální kanceláře Úřadu Vysoké komisařky OSN pro lidská práva (Office of the High Commissioner for Human Rights, OHCHR) pro Jižní Ameriku, se sídlem v Chile. Od června 2016 do listopadu 2019 byl zástupcem OHCHR v Mexiku, v letech 2010 až 2016 vedoucím regionální kanceláře OHCHR pro Evropu, se sídlem v Bruselu. V letech 2004-2010 byl členem kabinetu komisaře Vladimíra Špidly (sociální politika a rovnost příležitostí) v Evropské komisi v Bruselu. V letech 1999-2004 pracoval na Úřadu vlády ČR na odboru lidských práv, který od ledna 2001 do října 2004 vedl jako ředitel a zmocněnec vlády ČR pro lidská práva. Vystudoval medicínu na Univerzitě Karlově v Praze a antropologii na University College v Londýně.

Seminář bude probíhat na platformě Zoom, kde se účastníci mohou aktivně zapojit do debaty. Seminář bude živě přenášen také na naší stránce na Facebooku.

Neváhejte pozvánku sdílet s vašimi kolegy, které by tento seminář mohl zajímat.

Chcete-li se semináře zúčastnit, prosíme vás, abyste se zaregistrovali níže. Po registraci vám před seminářem zašleme odkaz na Zoom na vaši e-mailovou adresu.

Organizátoři