Mezinárodní workshop: Čínská Iniciativa Pás a stezka a role malých států

V prostorách ÚMV se koncem června odehrál mezinárodní workshop na téma „Malé státy v rámci čínské Iniciativy pásu a stezky,“ který zorganizoval Michal Kolmaš.
Workshop do Prahy i online přivedl přední odborníky z Evropy, Asie, Ameriky i Oceánie, aby společně diskutovali o možnostech a výzvách, jimž malé státy čelí v souvislosti s touto čínskou globální infrastrukturální iniciativou.
Během čtyř tematických bloků zazněly příspěvky věnované různorodým regionálním případovým studiím i teoretickým konceptům. V úvodní části se účastníci zaměřili na obecné postavení malých států v rámci Iniciativy pásu a stezky (BRI) a jejich schopnost prosazovat vlastní zájmy tváří v tvář čínské ekonomické síle. Následně byly představeny konkrétní případy: například Vietnam, který se k BRI staví ambivalentně, a Etiopie, která se snaží využít čínských investic k posílení vlastní rozvojové agendy, přestože čelí složitým domácím podmínkám.
Ve druhém bloku zaujal příspěvek Richarda Turcsányiho, který otevřel otázku zapojení České republiky do BRI, a Patrycji Pendrakowské, jež upozornila na měnící se postoj Polska v důsledku války na Ukrajině a napětí na východních hranicích EU.
Odpolední bloky se věnovaly jižní Asii a Latinské Americe. Byla diskutována například role Srí Lanky v projektu Port City a způsob, jakým se snaží vyvažovat vztahy s Čínou. Příspěvky o Nepálu, Indii či Bangladéši pak otevřely debatu o právním rámci investic v kontextu BRI. Závěrečná část byla věnována karibské a latinskoamerické perspektivě – zaznělo, že malé státy tohoto regionu sice často deklarují podporu BRI, ale reálné přínosy jsou sporné a jejich motivace je třeba hledat spíše v oblasti symboliky a geopolitického vyvažování.
Silnou stránkou workshopu byly diskusní bloky, které nabídly prostor pro výměnu názorů mezi výzkumníky z různých částí světa a obohatily jednotlivé příspěvky o komparativní perspektivy. Výstupy z workshopu přinesly cenné poznatky o tom, jak malé státy vyjednávají svou pozici v multipolárním světě a jak přistupují ke spolupráci s velmocemi jako je Čína.