Multilaterální Česko

Představujeme nový koncept symposia k české zahraniční politice. Každoroční vlajková konference ÚMV se uskuteční 11.-12. dubna pod názvem Multilaterální Česko a jejím cílem bude reflexe priorit Česka ve vztahu k aktuálnímu evropskému i globálnímu uspořádání.

12. 4. 2022 (9:30)

Černínsky palác, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Loretánské nám. 5, 118 00 Praha 1 - Hradčany

Symposium Multilaterální Česko má za cíl diskutovat nejaktuálnější problémy v mezinárodních vztazích tohoto roku, které musí česká zahraniční politika řešit v různých oblastech svého působení a zájmů. A to ať už jde o střední Evropu, členství v EU nebo stav světové politiky.

Klíčovým tématem bude přístup nové české vlády, která deklaruje obnovu tradice havlovské zahraniční politiky. Co v reálu znamená myšlenka zahraniční politiky prvního českého prezidenta? To budou diskutovat bývalí ministři zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg, Lubomír Zaorálek a Cyril Svoboda v rámci ministerského panelu (11. 4.).

V druhé polovině tohoto roku se také uskuteční dlouho očekávané předsednictví České republiky v Radě EU. Náš high-level panel (12.4.) se proto bude věnovat zásadní evropské otázce, kterou česká diplomacie bude v průběhu předsednictví zprostředkovávat: evropské suverenitě.

Multilaterální Česko bude také reagovat na aktuální vývoj ruské invaze na Ukrajinu, ať už z bezpečnostního, ekonomického nebo politického hlediska. Za tímto účelem jsme přizvali jednoho z nejerudovanějších odborníků na ruskou problematiku – Marka Galeottiho (12. 4.).

Tento rok dáme také prostor uzavřeným kulatým stolům, kde společně s dalšími předními českými expertkami a experty nebo novináři a novinářkami budeme diskutovat zásadní výzvy české zahraniční politiky se zástupkyněmi a zástupci české diplomacie a vlády. To zahrne především otázky restartu střední Evropy a hledání nového pragmatismu na ose Německa a tohoto regionu, stejně jako hledání balancovaného přístupu k ekonomické (de)globalizaci a Blízkému východu.

Den 1 12. 4. 2022

9:30 - 14:15

Uzavřené kulaté stoly

Pouze na pozvání

13:45 - 14:15

Registrace

14:15 - 15:45 Velký sál

High-level Panel: Hledání suverenity: Nalezení rovnováhy pro Evropu a Česko

Česká republika se ujme předsednictví Rady EU v druhé polovině roku 2022. Stane se tak na pozadí světa volajícího po suverenitě a v období rozpadu evropského geopolitického a geoekonomického řádu. Měla by Česká republika v rámci svého předsednictví směřovat evropskou integraci k více suverénní EU? Nebo se naopak držet dlouhodobého prosazování otevřené a transatlantické Evropy? Jak by pak měla vypadat rovnováha mezi těmito dvěma směry, která by byla správnou odpovědí Evropy na měnící se bezpečnostní a hospodářské vztahy napříč světem?        (Pracovní jazyk: angličtina)

Marek Havrda Náměstek ministra pro evropské záležitosti ČR
BIO
Raluca Csernatoni Hostující výzkumnice, Carnegie Endowment for International Peace
BIO
Ondřej Ditrych Ředitel, Ústav mezinárodních vztahů
BIO
Moderátor: Ondřej Houska Redaktor, Hospodářské noviny
BIO
15:45 - 16:00

Přestávka

16:00 - 16:15 Velký sál

Keynote Welcome

(Pracovní jazyk: angličtina)

Aleš Chmelař Náměstek pro řízení sekce evropské ČR
BIO
Moderátor: Ondřej Ditrych Ředitel, Ústav mezinárodních vztahů
BIO
16:15 - 17:00 Velký Sál

Keynote Speech: Ruská válka na Ukrajině: Poučení pro Západ

Únorová invaze Ruska na Ukrajinu byla vyvrcholením dlouhodobé kampaně, v níž Moskva využívala celou řadu prostředků nepřiznaného válčení, přes ekonomický tlak až po šíření dezinformací. Co si můžeme vzít z úspěchů a selhání Putinova vojenského tažení proti Ukrajině? A jaké širší ponaučení to přináší Západu? (Pracovní jazyk: angličtina)

Mark Galeotti Seniorní nerezidentní výzkumník, Ústav mezinárodních vztahů; Čestný profesor, University College London
BIO
17:00 - 17:30 Velký Sál

Diskuse

(Pracovní jazyk: angličtina)

Mark Galeotti Seniorní nerezidentní výzkumník, Ústav mezinárodních vztahů; Čestný profesor, University College London
BIO
Moderátor: Jakub Eberle Ředitel výzkumu, Ústav mezinárodních vztahů
BIO
17:30 - 19:00

Číše vína

Video 1

Spolupráce / Záštita

Konference je spolupořádána s Ministerstvem zahraničních věcí ČR.