Vychází první letošní číslo časopisu Mezinárodní politika

Nové číslo popularizačního časopisu o mezinárodních vztazích a politice se věnuje tématu "Hranice moci: Proměny suverenity v 21. století"

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

s potěšením vám přinášíme první letošní číslo našeho časopisu věnující se jednomu z nejdiskutovanějších konceptů mezinárodní politiky – suverenitě. Síla státní suverenity bývá čím dál častěji napadána v souvislosti s řadou globálních výzev, kterým jednotlivé státy čelí. Cílem tohoto vydání Mezinárodní politiky bylo poukázat na bohatý diskurz související se suverenitou, ale i na problematiku interpretace toho, kde končí a začíná nezávislost. Z ekonomického hlediska se často hovoří o vyvázání ze závislosti na globálních dodavatelských řetězcích. Velkým tématem je regulace digitálního prostředí, jež mělo sloužit jako svobodný prostor, ale naopak se dostává pod vliv státních i nestátních aktérů.

Vedle toho najdete v čísle text o inkluzivnější evropské bezpečnosti, která u řady států vyvolává obavy ze ztráty rozhodovací moci. V rámci čísla poukazujeme na roli občanské společnosti a na kritické pojetí státní moci z pohledu feministických teorií. Některé texty upozorňují na dosud nevyřešený problém nezávislosti či vlastní identity v konkrétních oblastech, jako jsou postsovětské republiky nebo Skotsko.

V současnosti navíc narážíme i na zpochybňování mezinárodních organizací a na politický vývoj, jenž může znamenat zásadní změnu světového řádu. Jak v rozhovoru podotkla Kateřina Šimáčková, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva, „řád založený na mezinárodním právu byl vždycky otázkou interpretace“. V neposlední řadě přinášíme také různé pohledy na řešení globální klimatické krize narážející mnohdy na argument založený na svrchované moci státu.

Přejeme Vám inspirativní čtení.

 

Zdeňka P. Kyselová
šéfredaktorka

 

V tomto čísle najdete: