Vychází první letošní číslo časopisu Mezinárodní politika

Nové číslo popularizačního časopisu o mezinárodních vztazích a politice se věnuje tématu "Hranice moci: Proměny suverenity v 21. století"
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
s potěšením vám přinášíme první letošní číslo našeho časopisu věnující se jednomu z nejdiskutovanějších konceptů mezinárodní politiky – suverenitě. Síla státní suverenity bývá čím dál častěji napadána v souvislosti s řadou globálních výzev, kterým jednotlivé státy čelí. Cílem tohoto vydání Mezinárodní politiky bylo poukázat na bohatý diskurz související se suverenitou, ale i na problematiku interpretace toho, kde končí a začíná nezávislost. Z ekonomického hlediska se často hovoří o vyvázání ze závislosti na globálních dodavatelských řetězcích. Velkým tématem je regulace digitálního prostředí, jež mělo sloužit jako svobodný prostor, ale naopak se dostává pod vliv státních i nestátních aktérů.
Vedle toho najdete v čísle text o inkluzivnější evropské bezpečnosti, která u řady států vyvolává obavy ze ztráty rozhodovací moci. V rámci čísla poukazujeme na roli občanské společnosti a na kritické pojetí státní moci z pohledu feministických teorií. Některé texty upozorňují na dosud nevyřešený problém nezávislosti či vlastní identity v konkrétních oblastech, jako jsou postsovětské republiky nebo Skotsko.
V současnosti navíc narážíme i na zpochybňování mezinárodních organizací a na politický vývoj, jenž může znamenat zásadní změnu světového řádu. Jak v rozhovoru podotkla Kateřina Šimáčková, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva, „řád založený na mezinárodním právu byl vždycky otázkou interpretace“. V neposlední řadě přinášíme také různé pohledy na řešení globální klimatické krize narážející mnohdy na argument založený na svrchované moci státu.
Přejeme Vám inspirativní čtení.
Zdeňka P. Kyselová
šéfredaktorka
V tomto čísle najdete:
- Kulatý stůl na téma Změna klimatu nezná hranice ani státní moc (odpovídají Hana Müllerová, Mikuláš Huba, Romana Jungwirth Březovská a Josef Patočka)
- Analýza: Evropský onshoring těžby lithia a výroby baterií: Řešení dvojí krize? (Ladislav Zářecký, Karolína Žižková)
- Komentář: Eurasijská suverenita ve stínu Ruska a Turecka (Michal Mádl)
- Analýza: Digitální suverenita Evropské unie a pohled ze střední Evropy (Jakub Eberle, Daniel Šitera)
- "Stojíme na prahu velké změny světového řádu a nezbývá než doufat, že náš stát i celá Evropa v této době zvládne svou roli". Rozhovor s Kateřinou Šimáčkovou (Zdeňka P. Kyselová)
- Komentář: Suverenita jen pro zvané: Feministický pohled na stát jako na zdroj ztráty individuální subjektivity (Anna Kotvalová)
- Komentář: Protest proti světu, který nám nepatří: Hnutí suverénních občanů (Tomáš Slezák)
- Komentář: Deset let od referenda: Co se změnilo v boji za skotskou nezávislost? (Marie Skutilová)
- Analýza: Koloniální dědictví a suverenita: Proměny hongkongského statusu (Markéta Moore)
- Analýza: Společná evropská armáda: Budoucnost evropské bezpečnostní a obranné spolupráce? (Michael Jarkovský)
- Recenze: Arktida a světový řád (Matěj Prášil)